Nem volt tökéletes a játék, de a grúzok legyőzése nem okozott gondot Zágrábban

2024.01.06. 16:50
Vígvári Vince három góllal zárta az összecsapást (Fotó: MVLSZ/Derencsényi István)
A magyar férfi vízilabda-válogatott második csoportmérkőzését 15–11-re nyerte meg Grúzia ellen az Európa-bajnokságon.

FÉRFI VÍZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG (ZÁGRÁB, DUBROVNIK)
CSOPORTKÖR, 2. FORDULÓ
B-CSOPORT
MAGYARORSZÁG–GRÚZIA 15–11 (5–2, 4–3, 4–6, 2–0)
Zágráb. Vezette: Matijasevics (montenegrói), Copic (horvát)
MAGYARORSZÁG: Gyapjas V. – Fekete G. 1, VIGVÁRI VINCE 3, TÁTRAI D. 3, Molnár E., Burián 2, Pohl. Csere: NAGY ÁDÁM 4, Kovács P., VARGA V. 1, Vismeg Zs. 1, Szeghalmi. Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
GRÚZIA: Razmadze – AHVLEDIANI 3, Jelaca, Jahaja, MAGRAKVELIDZE 2, Imnaisvili 1, Vaszics 2. Csere: Dadvani 1, Susiasvili, Bitadze 1, Dzihciarenka, Pjesivac 1. Szövetségi kapitány: Dejan Sztanojevics
Emberelőny-kihasználás: 9/6, ill. 5/2
Kettősemberelőny-kihasználás: –, ill. 3/1
Gól – ötméteresből: 2/1, ill. 1/1
Kipontozódott: Imnaisvili (26. p.)
Varga Zsolt: – Nagy érzelmi töltete volt ennek a mérkőzésnek, hiszen nyilván tudtuk, hogy mindenképpen meg kell nyernünk. Végigvittük az akaratunkat, amikor kezdett egy kicsit szorosabbá válni, akkor is meg tudtuk fogni és le tudtuk zárni a mérkőzést, ami mindenképpen pozitívum. A védekezés az elején jól működött, aztán elkezdtünk akciógólokat kapni, akkor kicsit megállt a mi játékunk, és a grúzok is megtalálták, mit kell ellene tenniük. Újra védekezést váltottunk, abból stabilizálódott a játékunk, a srácok ügyesen lőttek még két gólt, és visszajött a korábbi magabiztosságunk.

Kötelező győzelem várt a férfi vízilabda-válogatottunkra a grúzok ellen az Európa-bajnokság csoportkörének 2. fordulójában, csak hát egyrészt gyakran a kötelező győzelmek a legnehezebbek, másrészt a megfiatalított csapatunk felének még nincs tapasztalata arról, milyen a kötelező győzelem a felnőttválogatott tagjaként.

Varga Zsolt változtatott a görögök ellen látott csapaton, Hárai Balázs pihenőjét elintézte a nyitó meccsen kapott piros lap, rajta kívül Vigvári Vendel ült fel a lelátóra, Bányai Márk pedig a kispadra csüccsent le, ezt a meccset Gyapjas Viktor kapta meg a kapuban.

A mérkőzés grúz góllal kezdődött, Dusan Vaszics ötméteresből volt eredményes, az ismét vagányan játszó Tátrai Dávid akciógóllal válaszolt. Aztán Vigvári Vince pillanatai következtek, kettős emberhátrányban blokkolt, majd a másik kapu előtt góllal befejezte be a mieink emberelőnyét. A görögök elleni meccsen finoman szólva is döcögött a fórmegjátszás, ehhez képest a grúzok ellen az első négyet egyaránt belőttük. Nagy Ádám különösen elemében volt, ha éppen nem ő lőtte a gólt, akkor az övé volt a gólpassz. A grúzok is rengeteg kiállítást harcoltak ki, de a védekezés jól működött, az első negyed után jól nézett ki az 5–2 az eredményjelzőn.

A második szakaszban fokozatosan nőtt a különbség, a grúzok kettős emberelőnyének például az lett a vége, hogy Vismeg Zsombor lőtt gólt a másik kapuba. Akciógólokat is lőttünk, míg az ellenfél csak emberelőnyből volt eredményes. A nagyszünetben 9–4-re vezetett a magyar válogatott, és úgy tűnt, minden a legnagyobb rendben van.

Aztán egyszer csak már nem volt rendben semmi.

A harmadik negyed elején még szép jeleneteket láttunk, Burián Gergely duplázott, a mindössze 18 éves Varga Vince pedig előzetesen megígérte a kapitánynak, hogy lő egy gólt a kedvéért, és amikor megtette, Varga Zsolt mosolyogva tapsolt a kispad mellett állva. A nagy különbség azonban elaltatta a csapatot, a sok kiállítás miatt ráadásul védekezést kellett váltani, ehhez viszont már nem volt meg a koncentráció és sebesség. 12–7 után sorozatban három akciógólt lőttek a grúzok, kétgólosra olvadt az ötgólos előny. Varga Zsolt időt is kért, Vigvári Vince emberelőnyből megtörte a grúzok rohamát, de az utolsó szó az ellenfélé volt, így csak 13–11-re vezettek a mieink a záró negyed előtt.

Az utolsó nyolc percre visszatért a koncentráció, ezzel szoros összefüggésben újra összeállt a védekezés, a magyar válogatott lenullázta a grúzokat. Tátrai fontos gólt lőtt emberelőnyből, majd Fekete Gergő villant meg, tőle egyébként már az is bravúr volt, hogy végigjátszotta a mérkőzést, mert másfél perc után már két személyi hibánál járt. Ez sem szegte a kedvét, és szép lövéssel lezárta a mérkőzést.

A fiatal magyar válogatott három negyeden át kifejezetten jól játszott, végül magabiztosan nyert négy góllal, azonban mindenki láthatta, mi lesz abból, ha lanyhul a figyelem és a fegyelem. A csapat jól reagált a megingásra, az utolsó negyedben látott védekezés előremutató volt a görögöket öt góllal legyőző, így továbbra is hibátlan olaszok elleni, hétfő esti derbi előtt.

16–370
Ezúttal volt minek örülni a kispadon (Fotó: MVLSZ/Derencsényi István)

VÉGE! Az utolsó negyedet kapott gól nélkül zártuk. Folytatás hétfőn az olaszok ellen! Köszönjük figyelmüket!

8. perc: Burián emberelőnyben lőtt, Razmadze védett, nincs tovább.

Egy perc hátra...

6. perc: Vígvári kiállítása után Ahvlediani lövését védte Gyapjas, majd Vasic ejtése is a kapufán csattant.

Grúz időkérés.

5. perc: Pjesivac kiállítása után Pohl felé érkezett a bejátszás centerbe, de ő a kapufára húzta a labdát.

Magyar időkérés.

4. perc: Kontra a grúz center ellen, gyorsan felépített támadásunkat Fekete gólja zárja. 11–15

Egyre több a hiba és a pontatlanság mindkét oldalon...

3. perc: Burián lövésével zárult az akciónk, de hiába volt üres a bal alsó sarok Razmadze nagyot nyújtózva kitolta a labdát.

2. perc: Imnaisvili kiállt és ki is pontozódott, Tátraira játszottuk ki az előnyt, ő pedig középről a jobb alsóba lőtt. 11–14

1. perc: Nagy Ádám állt ki, de a grúzok elrontották a labdajáratást, így nem tudtak közelebb zárkózni.

Oldalbedobással folytatódott a játék, mely után a grúzoké lett a labda.

BURIÁN ÉS GRÚZ ELLENFELE EGYSZERRE ÉRTE EL A LABDÁT RÁÚSZÁSNÁL.

VÉGE A HARMADIK NEGYEDNEK!

8. perc: Emberelőnyben támadhattunk, a középre játszásunk nem sikerült, majd Vígvári lőhetett balról, a labda a grúz kapus hóna alatt csúszott be a gólvonal mögé. De még nincs vége...Pjesivac centerből talált be, hiába voltak körülötte hárman is... 11–13

Varga Zsolt időt kér. Nem meglepő...

7. perc: Magrakvelidze újabb góljával kettőre zárkóznak a grúzok... 10–12

6. perc: Kovács kapufája után kivédekeztük a grúzok támadását, majd Pohl lövése után ismét kapufát jegyezhettünk fel.

5. perc: Varga újabb lövése a kapu fölé szállt, a grúz támadás azonban góllal zárult, Bitadze három védővel a nyakán háttal csavart a jobb alsóba. 9–12

4. perc: A kötéltől játszotta be Susiasvili a labdát az üresen maradt Imnaisvilinek, aki nem hibázott. Varga Zsolt érthetően ideges... 8–12

4. perc: Varga Vince nem gondolkozott sokat és 7 méterről nagy gólt lőtt a jobb felsőba. 7–12!

2. perc: Nagy Ádám állt ki középről, Ahvlediani pedig újra gólt lőtt, ezúttal a bal alsót lőtte ki. 7–11

2. perc: Újra büntetőt lőhettünk, de Burián ellen nem volt esélye Razmadzénak. 6–11

2. perc: Ahvlediani lőtte el a blokk között a labdát ezzel megszületett a hatodik grúz találat. 6–10

1. perc: Sikerült megúszni elől, Burián pedig ki is használta a lehetőség. 5–10!

Ezúttal Susiasvili volt a gyorsabb a ráúszásnál, de a grúzok gyorsan elszórták a labdát.

Kontrafault ellenünk, itt a vége a második negyednek!

8. perc: Tátrai állt ki fél perccel a vége előtt, majd megint balról zárult az akció Magrakvelidze góljával. 5–9

8. perc: Nagy Ádám lopakodott közelebb a kapuhoz, majd két lóbálás után a jobb alsóba lőtt. 4–9

6. perc: Kovács harcolt ki 5 méterest, Vígvári bal alsóba tartó lövését védte a grúz kapus. De Vígvári javított gyorsan, miután kivédekeztük a grúzok támadását, 4 méterről a jobb alsóba lőtt. 4–8

5. perc: Vismeg is összeszedte második hibáját, Ahvlediani balról bombázott a kapuba. 4–7

4. perc: Varga és Molnár is kiállt, de kivédeztük a kettős hátrányt! Sőt gyorsan fordultunk és Vismeg góljával növelni tudtuk előnyünket! 3–7

3. perc: Újabb előnyt harcoltunk ki, de Nagy Ádám, majd Vígvári Vince lövését is kivédte Razmadze.

2. perc: Előnyt harcolt ki Kovács, Vígvári passza után Nagy centerből húzta kapura a labdát, amely a kapus fejéről vágódott a léc alá. 3–6

2. perc: Vígvári Vincét és Pohl Zoltánt is kiszórták, Vaszics a rövid alsóba lőtte a labdát. 3–5

A második negyed elején is mi hoztuk el a labdát, így nem maradt érvényben a grúzok előnye.

VÉGE AZ ELSŐ NEGYEDNEK!

8. perc: Susiasvili lövése a blokkban akadt el, Molnár üresen kapott labdát a kapu előtt, de lövését Razmadze védte. Az utolsó támadás során Vismeg hibája után emberelőnybe kerültek a grúzok, de blokkoltuk a kísérletet.

7. perc: Szépen járatták a labdát a grúzok, majd Dadvani középről, 5 méterről pattintott a bal felsőbe, majd Kovács harcolt ki kiállítást, Nagy Ádám balról pedig rögvest ki is használta azt. 2–5

6. perc: Susiasvili távoli lövése a kapu mellé szállt, nálunk hasonló szögből Tátrai nem hibázott, a jobb alsóba lőtt. 1–4

5. perc: Lepergett a támadóidőnk, Szeghalmi éles szögből leadott lövését védte Razmadze. A grúz támadást Jelaca lövése zárta, de Gyapjas is védeni tudott.

4. perc: Távoli lövést védett Razmadze, majd előnybe kerültünk, melyet centerből Nagy Ádám ki is használt. 1–3

3. perc: Előnybe kerültünk mi is, Vígvári Vince a rövid sarokba pattintott lövéssel használta ki a "fórt". 1–2

2. perc: Pohl és Fekete is kiállt, de a grúzok nem tudtak élni a kettős előnnyel, Gyapjas védett.

2. perc: Tátrai úszik közelebb a kapuhoz, majd rövid lóbálás után a jobb alsóba lő. 1–1

1. perc: A grúzok 5 méteresből szerezték a találkozó első gólját, Vaszics volt a gólszerző. 1–0

1. perc: Vígvári Vince kapott jó passzt Molnár Eriktől, de közeli lövését Razmadze védte.

Tátrai volt a gyorsabb, mi hoztuk el a labdát a ráúszásnál.

1. perc: Elkezdődött a mérkőzés.

A mérkőzésen montenegrói, horvát páros fújja a sípot.

A grúzok fehér-piros, a mieink fekete sapkában ugrottak medencébe.

Ez lesz a két csapat harmadik Európa-bajnoki összecsapása. 2016-ban 14–3-ra, 2018-ban 12–5-re győztük le a grúzokat.

KÖSZÖNTJÜK ÖNÖKET! HAMAROSAN KEZDŐDIK A GRÚZIA–MAGYARORSZÁG EURÓPA-BAJNOKI CSOPORTMÉRKŐZÉS ZÁGRÁBBÓL. TARTSANAK VELÜNK!

ELŐZMÉNYEK

ELŐREMUTATÓ JÁTÉKKAL KEZDETT a megfiatalított magyar válogatott Horvátországban, a görögöktől elszenvedett kétgólos vereség miatt semmi okunk nem volt a szégyenkezésre. A legerősebb összeállításában érkező ellenfél szövetségi kapitánya, Theodorosz Vlahosz folyamatos gesztikulálása elég beszédes volt, ugyanis csapata alaposan megszenvedett a mieink ellen.

A kapuban a második válogatott mérkőzésén védő Bányai Márk biztos pont volt, előtte stabilan működött a védekezés, de kis szerencsével vagy picit nagyobb koncentrációval legalább három gól elkerülhető lett volna, hiszen két lövés a blokkról szédült a kapunkba, egy kipattanót pedig három magyar védő között talált meg a görög center, és harcolt ki ötméterest. Ezekből azonban egészen biztosan tanul a fiatal magyar együttes.

Támadásban az emberelőnyök kiharcolása kiválóan működött, az értékesítésük már kevésbé, de talán ezen a legkönnyebb javítani. Valamivel több és pontosabb kívülről érkező lövést is szívesen látnánk, mindenkinek olyan bátran kell vállalkoznia, mint Tátrai Dávidnak, Fekete Gergőnek vagy Burián Gergelynek. A potenciál ezen a téren is megvan a csapatban, ez egészen biztosan ki is jön a folytatásban.

Varga Zsolt még idehaza a grúzok elleni meccsre hívta fel elsősorban a figyelmet, ellenük mindenképpen győzni kell a szombati második fordulóban. A válogatottnak a görögök ellen megvolt a tartása, mindenki kiadott magából mindent, erre a teljesítményre lehet alapozni az elkövetkező mérkőzéseken. Kezdésnek jó volt, jöhet a még jobb folytatás, elsőként szombaton 17 órától a grúzok ellen.

VÉLEMÉNYEK
VARGA Zsolt, a magyar válogatott szövetségi kapitánya:– Fontos kiemelni a fiúk erőfeszítését a görögök ellen, megpróbálták kiegyenlíteni a tapasztalatból és a játékerőből adódó különbségeket, és ez három negyeden keresztül sikerült is. Nyilván, ha belőjük a helyzeteinket, szorosabb lehetett volna a vége. Álmokat szövünk, fontos, hogy merész céljaink legyenek, de lépésről lépésre kell haladnunk, és le kell szűrnünk a tapasztalatokat. A grúzok elleni meccs kiemelt fontosságú a csoportkörben, meg kell nyerni.
BÁNYAI Márk, a magyar válogatott kapusa:– Mindent kiadtunk magunkból a görögök ellen, de tudunk ennél jobban is játszani. Ha támadásban csiszolunk a játékunkon, a mérleg nyelve átbillen a mi oldalunkra, ám kezdésnek ez nem volt rossz. Kicsit szerencsétlenek voltunk, hiszen két blokkról bepattanó gólt kaptunk, de a srácok szinte a vízen jártak előttem, rengeteget blokkoltak, így az én dolgom is könnyebb volt. Legközelebb az a két lövés is kifelé pattan, ebben biztos vagyok.

ELLENFÉLNÉZŐ – KÖVETKEZIK: GRÚZIA
A grúz válogatott a nyolcadik helyen zárta a 2022-es spliti Európa-bajnokságot, ennek köszönhetően története során először nem kellett selejezőtornát játszania, ráadásul az első divízióba kapott besorolást. Noha több nagycsapatnak megnehezítette már a dolgát, legyőznie még egyet sem sikerült, és nem úgy tűnik, hogy a sorozat a mostani tornán szakad meg. A nyitányon jókora pofonba szaladtak bele a kaukázusiak, az olaszok 22–5-re győztek ellenük, ráadásul 10 és 19 perces góltalan szakaszuk is volt… Szokás szerint tömve van a csapat honosított játékosokkal, a center Fabio Baraldi és a balkezes Borisz Vapenszki ugyanakkor nincs ott a csapatban, ők ketten nagyon hiányoznak. Erős centere így is van a grúz válogatottnak, Andrija Bitadzéra oda kell figyelni, nem szabad engedni, hogy annyi gondot okozzon a bekkjeinknek, mint a görög Konsztantinosz Kakarisz a nyitányon.