Még egy nap és Szlovénia két városában elkezdődik a 26. vízilabda Európa-bajnokság. A férfiak Kranjban, a hölgyek Ljubljanában mérik össze erejüket ellenfeleikkel. Kemény Dénes válogatottja a legutóbbi, margitszigeti kontinensviadalon boronzérmes lett, ám az azt megelőző két Eb-t aranyéremmel zárta. A hölgyek 2001-ben ötezer szurkoló előtt értek a csúcsra, így címvédőként kelnek ma útra. Fodor Rajmundék a Domino klasszisa alább megosztja olvasóival a várakozását a kranji viadallal kapcsolatban ugyan nem titkolják, az év eseményének a júliusi világbajnokság számít, ám Szlovéniában sem teszenk le arról, hogy a legjobbak legyenek.
Az utolsó budapesti percek:Kemény Dénes szövetségi kapitány és válogatottja az utazás elôtt a Kongresszusi Központ elôtt állt össze egy fotó kedvéért (Fotó: Árvai Károly)
Az utolsó budapesti percek:Kemény Dénes szövetségi kapitány és válogatottja az utazás elôtt a Kongresszusi Központ elôtt állt össze egy fotó kedvéért (Fotó: Árvai Károly)
Amikor négy keréken hagyta el az országot a férfiválogatott, aranyéremmel tért meg az Eb-ről (1997-ben, Sevillába Bécsből repült el a gárda). Amikor saját kezűleg vezetett mikrobuszokon közlekedett az Eb-helyszínén, szintén elsőként végzett (1999-ben, Firenzében ez volt a módi). Ha más miatt nem is, ezen előzmények alapján jó előjelnek vehető, hogy fiaink tegnap délután a KIA által felajánlott mikrobuszokon gördültek ki a Budapest Kongresszusi Központ parkolójából, hogy este megérkezzenek Szlovéniába, ahol pénteken elkezdődik a 26. Európa-bajnokság. Kranjban remélhetőleg folytatódik a nagy sorozat: míg 1985 és 1991 között egyszer sem volt dobogós a magyar együttes, addig 1993 óta rendre érmet szerzett: először két ezüst-, majd két arany-, végül a budapesti bronzérem következett. Egyetlen ember van a jelenlegi csapatban, aki e kollekció összes darabját a vitrinjében őrzi: Fodor Rajmund. – Érzékeltetné a különbséget a tíz évvel ezelőtti és a mostani utazás keltette érzések között?
Névjegy Fodor Rajmund Született: 1976. február 21. Klubja: Domino-BHSE Legjobb eredményei: olimpiai bajnok (2000); vb-2. (1998); 2x Európa-bajnok (1997, 1999), 2x Eb-2. (1993. 1995), Eb-3. (2001); 2x Világkupa-gyôztes (1995, 1999), 2x Vk-2. (1993, 2002), Vk-3. (1997); magyar bajnok (2003); KEK-gyôztes (2001); junior világbajnok (1995); junior Európa-bajnok (1992, 1994); ifi Európa-bajnok (1993)
– Talán az egyetlen és legnagyobb különbség a felelősségérzet – mondja olimpiai bajnok klasszisunk az egyik KIA volánja mögött ülve. – Kilencvenháromban sihederként, mindenféle múlt nélkül mentem Sheffieldbe, örültem, hogy egyáltalán ott lehettem. Tizenhét évesen teljesen zöldfülűnek számítottam – most huszonhét vagyok, Benedek Tibi után a legtöbbször én szerepeltem a válogatottban. Az elért eredmények, a megszerzett rutin az, ami miatt az emberben nagyon is munkál az imént említett felelősségérzet. – Az akkori és a mostani sanszok? – A magyar csapat mindig aranyesélyes. Most sem lehet más a célunk csapatként. Mint egyén, tíz éve az volt a legfontosabb, hogy megfeleljek mindannak, amiért Horkai Gyuri bizalmat szavazott nekem, előrébb lépjek játéktudásban, nemzetközi tapasztalatot gyűjtsek. Most egyértelműen az, hogy a többiekkel együtt, a csapat egyik motorjaként győzelemre segítsem ezt a gárdát, mindezt a legjobb tudásomra, és a tíz év során szerzett tapasztalatra alapozva. – Az, hogy két részből kellett összegyúrni a gárdát – akik május elejétől készültek, illetve a BL-döntőn szereplők –, okozhat valami gondot? – A fő hangsúlyt arra helyezném, hogy összesen nyolc napot tudtunk együtt dolgozni: ez csapatszinten nagyon kevés. Hogy az egyén milyen szinten játszik majd az utolsó három nap ki-ki meccsein, jó eséllyel meg lehet jósolni, ám az együttest, mint egységet igencsak nehéz. Nem hiszem, hogy gördülékeny lesz a játék. Menni fogunk előre szívvel-lélekkel, de biztosan lesznek rossz passzok, rossz elgondolások. Adná isten, hogy ne legyen igazam, és ha azt veszem, hogy milyen klasszisok alkotják a gárdát, akár össze is érhetünk a végére. Egy biztos: a tíz év alatt nem volt olyan világverseny, amelyikre ilyen keveset készültünk volna. – A hangulat? – Jó. Nagyon jó. Már most olyan, mint tavaly, a belgrádi Világkupa idején, ez indulásnak nem rossz. – Belgrádban az oroszokkal fejeztük be, most ellenük kezdünk. – Igen, az idei szinte folytatása a 2002-es évnek. Meglátjuk, milyen lesz ez a meccs: mi is egy kicsit más csapattal megyünk, ők is, elvégre Gorskov megint nem szerepel náluk. Tavaly nagyon kellett az ő intelligenciája, kíváncsi vagyok, hogyan boldogulnak nélküle. Mindenesetre vissza kellene vágni a tavalyi vereségért. – Minthogy Sydney óta nem végeztünk első helyen, megengedhető, hogy az Eb felkészülési tornává degradálódjék a júliusi vb előtt? – Ennek az évnek a fő versenyszáma a világbajnokság, ez egyértelmű. Muszáj egyféle felkészülésnek tekinteni az Európa-bajnokságot, amivel nem azt mondom, hogy ez egy viadal a sok közül. Ám nem csinálhatjuk azt, amit egy normális időszakban rendezett Eb-n, elvégre a legjobb formában a világbajnokságon kell lennünk. Kranjban munkából kell megcsinálni a csoportmeccseket, aztán az utolsó háromra nagyon odafigyelni. Szerintem egyébként senki nem lesz kiélezve erre a másfél hétre – aki ezt megkockáztatja, annak gondjai lehetnek Barcelonában.
A női válogatott ma indul Ljubljanába
Egy nappal később kezdődik a hölgyek vetélkedése (ők Ljubljanában lépnek majd fel), ennek megfelelően egy nappal később utaznak a kontinensviadalra. Faragó Tamás szövetségi kapitány szerda délelőtt tartotta utolsó itthoni edzését, a Komjádi uszodában segítőjével, Györe Lajossal mozgatta meg kiválasztottjait. "Szurkoljanak nekünk! Hajrá, magyarok!” – ezt kiáltotta a csapat az MTV kamerájába, ezzel búcsúzott el a nézőktől, akik joggal bízhatnak abban, hogy folytatódik a sikertörténet. A legutóbbi, görögországi kiruccanás ugyan kilóg a sorból (miután hajszálnyival, de elúszott a finálé lehetősége, kissé szétesett a társaság, és végül csak a hatodik helyen zárt), ám ebből a nemzetközi tornából nem szabad, nem is kell messzemenő következtetéseket levonni. Ha csak azt nem, amit eddig is tudtunk: rohamtempóban fejlődik a női vízilabda. "Címvédés a célunk!” – hangoztatják elszántan a hölgyek, akik ma ülnek buszra, és utaznak a helyszínre. Jól tudják, sok idejük nincs a ráhangolódásra, hiszen szombaton rögvest a csoportrangadó, a négy közé jutás szempontjából rendkívül fontos összecsapás, a hollandok elleni mérkőzés következik. A mester mindenkire számíthat, így ott lesz majd a vízben az a Zantleitner Krisztina is, akinek a jobb szemöldökén egy seb éktelenkedik. "Ó, nem komoly, az egyik edzésen szedtem össze” – mondta a decemberi Világkupán nagyot alakító, több poszton is bevethető dunaújvárosi hölgy, aki váltig állította: győzelemmel kezdik majd az Eb-t. Természetesen senki sem szállt vele vitába.