Az arany középút a célja női válogatottunknak Szingapúrban a vizes vb-n

PATAI GERGELYPATAI GERGELY
• Szingapúr
Vágólapra másolva!
2025.07.11. 06:33
null
Rybanska Natasa az előttünk álló vb-n is válogatottunk egyik vezéregyénisége lehet (FOTÓ: ÁRVAI KÁROLY)
A legnehezebb mérkőzéssel kezdi a csoportkört a jelentősen megfiatalított női vízilabda-válogatottunk Szingapúrban, amely magyar idő szerint péntek délután 14.45-kor Görögországgal, majd sorrendben Japánnal és Horvátországgal találkozik a 22. vizes világbajnokságon.

 

Ki gépen száll fölébe, szabad szemmel is jól láthatja a szingapúri vizes világbajnokság központi helyszínéül szolgáló sportparkot, pedig nem a Nemzeti Stadion az egyetlen épület, amely kiemelkedik a városállam látképéből. A Changi repülőtéren például a világ legmagasabb beltéri vízesése fogadja az utasokat – vagy éppen egy lelkes szurkolócsoport, mint a magyar vízilabda-válogatottak esetében.

„Érkezz izgatottan, távozz élményekkel!” – hirdeti a világbajnokság óriásplakátja, és bár elcsépelt a szlogen, könnyen azonosulhatunk vele, elvégre mindkét csapatunk szeretne maradandót alkotni Szingapúrban. A hölgyek egy nappal korábban érkeztek, ugyanis ők ugranak vízbe hamarabb, Cseh Sándor együttese hétfő óta készül a helyszínen a pénteki nyitányra. A szakmai stáb igencsak tartalmas programot szervezett, a kínaiak mellett az Európa-bajnok hollandokkal és a vb-címvédő amerikaiakkal is kétkapuztak a mieink. Értékesebb erőfelmérőket kívánni sem lehetett volna… A szövetségi kapitány szerint megmutatkozott, hogy a játék legtöbb elemében a jóval tapasztaltabb riválisokkal is pariban vagyunk, de a fizikai küzdelemben is fel kell vennie a kesztyűt a jelentősen megfiatalított magyar csapatnak.

A Cseh Sándor vezette női vízilabda-válogatott hétfőn érkezett meg Szingapúrba (FOTÓ: MTI/KOSZTICSÁK SZILÁRD)

Lassan klasszikussá nemesedik a magyar–görög párharc, annyiszor találkozik egymással a két válogatott. Az utóbbi három évben rendszerint a görögökbe botlottunk a nagy világversenyeken, az összesített mérleg alapján nagyjából hasonló játékerőt képviselnek a felek. A tavalyi Eb csoportkörében a rivális örülhetett, egy hónapra rá a vb-elődöntőben vettek revansot a mieink, majd az olimpiai helyosztón is jobbnak bizonyultak. Harisz Pavlidisz együttese ellentmondást nem tűrően menetelt a világkupa idei kiírásában, sokoldalú játékkal nyerte meg a sorozatot, a margitszigeti felkészülési mérkőzésen viszont megtaláltuk az ellenszert, a fiatal magyar csapat kiütötte ellenfelét. Bizonyára maradt tüske a görögökben a fiaskó miatt, vagyis elszánt vetélytárs vár a mieinkre a C-csoport rangadóján. A Plevritu testvéreket aligha kell bemutatni a sportág szerelmeseinek, úgyhogy ezúttal inkább a balkezes centert, az évről évre veszélyesebb Elena Xenakit emelnénk ki, akire kettőzött erővel kell figyelniük a védőinknek.

 
ELLENFÉLNÉZŐ: Ugyanaz a lemez forog

A jelző ezúttal nem barokkos túlzás: a párizsi olimpiához képest csaknem három évvel csökkent a keret életkora, Peresztegi-Nagy Kinga, Sümegi Nóra, Tiba Panna, Torma Luca és Varró Eszter is pályafutása első világbajnokságán szerepel. Az idei vk-sorozatban ugyanakkor már letették a névjegyüket a fiatalok: a selejtezőtornán az Egyesült Államok és Olaszország mellett Spanyolországot is megverték, a nyolcas döntőben pedig az ausztrálok után ismét felülmúlták az olimpiai bajnokot. Egyetlen csapat volt, amely kétszer is kibabrált a mieinkkel: éppen a görög válogatott, amely ellen magyar idő szerint péntek délután elkezdik a világbajnoki szereplésüket.

Amolyan in medias res módra már az első forduló dönthet a csoportgyőzelemről. A C jelű négyesben még a kiszámíthatatlan Japán és az elmúlt években szépen fejlődő Horvátország szerepel, de mindkét együttes szerényebb játékerőt képvisel a magyar és a görög csapatnál. Az egymás elleni mérleg és a keretek erőssége alapján nehéz lenne jósolni a rangadóra, ugyanakkor van itt még valami: két hete a SEAT-kupán már nyolc nullára is vezettünk, végül kilenc góllal nyertünk a legerősebb csoportriválisunk ellen. Abban persze szinte biztosak lehetünk, hogy ezúttal nehezebb dolgunk lesz, ám felkészülési mérkőzés ide vagy oda, az ilyen váratlanul sima találkozók a győztes és a vesztes fél memóriájában is elraktározódnak.

„Fiatalítás ide vagy oda, a magyar válogatottak minden világversenyen a négy közé jutásért ugranak vízbe – ezúttal sincs másként. Aki megkapja a lehetőséget és bekerül az utazó keretbe, nem játszhat eredménykényszer nélkül, még akkor sem, ha az első nagy tornáján szerepel a felnőttek között. A női mezőnyben az ember csak kapkodja a fejét, hogy melyik csapattól mire számíthat, mert most aztán tényleg nem lehet egyértelmű esélyest megnevezni. Ami a mieinket illeti, az eddig látott pozitívumokra alapozom az optimizmusomat: szerintem bátor és felszabadult játékkal bármelyik riválisukat megverhetik a lányok. Én kimondhatom, nekem nem kerül semmibe… Ehhez az kell, hogy a rutinos vezéregyéniségek átvegyék a fiatalos lendületet, a kevésbé tapasztaltak pedig még magabiztosabban játsszanak. Az első mérkőzésen még nem lehet megnyerni a tornát, de a görögök legyőzése hitet és önbizalmat adna, amire építve messzire juthat a női válogatott. Az olimpiát követő világversenyekre általában a csapatépítés első fázisaként tekintünk, ilyenkor a kísérletezés is előtérbe kerül. Sokat számít, hogy melyik válogatott képes pluszmotivációt meríteni valamiből: a férfimezőnyben a spanyolok a visszavonuló Felipe Perronéért is küzdenek. Nem feltétlenül ideális, hogy a torna elején az ausztrálokkal és a japánokkal találkozunk, nem tudni, mekkora szerepe lesz annak, hogy nekik nem kellett akklimatizálódniuk. Mindenesetre egyáltalán nem féltem a srácokat, képesek megugrani az akadályokat. A világversenyek sajátossága, hogy ebben a két hétben nincs fájdalom, sem fáradtság, csak az adott feladatra koncentrálnak a játékosok.”
NS-SZAKÉRTŐ: Szabó Zoltán, BEK-győztes

Fontos mérkőzéssel kezdünk tehát, mégsem lehet sorsdöntőnek nevezni, elvégre a negyeddöntőben alighanem így is, úgy is az ausztrálokkal vagy az olaszokkal kerülünk össze. Ha a második helyen zárnánk a kvartettünket, játszanunk kellene a nyolc közé jutásért, de verhető ellenfelet kapnánk – olykor még jól is jön, ha nincs megállás a torna közepén és lendületben marad a csapat. Egyelőre azonban minden csupán előzetes találgatás, márpedig ha valamivel, ezzel biztosan nem foglalkoznak a magyar lányok: Cseh Sándor elmondása szerint ezúttal különösen igaz, hogy mérkőzésről mérkőzésre haladnak, mindegyik összecsapásból szeretnének építkezni. Megtalálnák az arany középutat, a fejlődést igyekeznek összehangolni az eredményességgel.

Mégiscsak az adhat lendületet, önbizalmat és motivációt a felnőttmezőnybe berobbanó tehetségeknek, ha Szingapúrban is kiderül, hogy felveszik a versenyt a legjobbakkal. A képességeik alapján minden esélyük megvan rá, de a kísérletezés eltérő mértéke miatt jóformán lehetetlen felmérni az erőviszonyokat – az új ciklusok első világversenyei már csak ilyenek.

Faragó Kamilla, a válogatott átlövője: – Igyekeztünk hozzászokni az időeltolódáshoz, azért még érezzük a jetlaget, de amikorra kell, rendben leszünk. Vártam már a világbajnokságot, mert ezek a tornák a valódi erőfelmérők, izgatott vagyok az első mérkőzésünk miatt. Azon vagyok, hogy minél jobb teljesítménnyel segítsem a lányokat. A rutinos játékosok is alkalmazkodtak a bohókás, fiatalos légkörben, nagyon jó a hangulat és a közösség.

Peresztegi-Nagy Kinga, a válogatott szélsője: – Ez az első világbajnokságom, ami pluszmotivációt ad, kíváncsian várom, hogy milyen lesz. Ismerjük a mezőnyt, a világkupán jó néhány ellenfelünkkel találkoztunk, sőt, még a rajt előtt játszottunk a kínaiakkal, a hollandokkal és az amerikaiakkal is. Nagyon hasznos volt, hogy az utolsó napokban is gyakorolhattuk a taktikai elemeket, ráadásul olyan válogatottak ellen, amelyek más stílusban vízilabdáznak.

VÉLEMÉNYEK

Aki szemfülesen követte a Benu-kupa eseményeit, észrevehette, hogy a korábbi 30, majd 25 helyett 28 másodpercről indult a támadóidő, és 18 másodperc jutott az emberelőnyök megjátszására. Nem véletlenül: a felkészülés során már a szingapúri szabályokat modellezték a csapatok, a nemzetközi szövetség ugyanis köztes megoldást alkalmaz a világbajnokságon. A pályaméret már korábban változott (a férfiaknál is 25 méter lett), és az edzői challenge is debütált a vk-sorozatban. Sokakat foglalkoztat, hogy az új szabályok milyen hatással lesznek a játékra és az erőviszonyokra – kíváncsiak voltunk állandó szakértőnk véleményére is.
„Megfigyelhető, hogy változott a mérkőzések intenzitása, dinamikája – kezdte Szabó Zoltán. – Több az egy az egy elleni játékhelyzet a kapu előtt, a lövés és az emberelőny is, vagyis egyik pillanatról a másikra felpöröghetnek az események. Éppen ezért nehezebb olyan különbséget kialakítani, hogy az ellenfélnek ne legyen esélye ledolgozni a hátrányát. Más lelkiállapotot eredményez, hogy a korábbinál jóval nagyobb az esély a fordításra, vagyis az előnyben játszó csapat egy pillanatig sem hiheti, hogy megvan a meccs. Ebből a szempontból tetszenek a változtatások: csak akkor dől el egy-egy mérkőzés a végjáték előtt, ha addigra nagyon kinyílik az olló.”

 
Új szabályok, intenzívebb játék

 

Másfél óra, annak elégnek kell lennie – legalábbis ezt gondoltam, amikor a szingapúri reptéren leszálltam a gépről. A célállomás a világbajnokság pólótornájának otthont adó uszoda volt, az apropó pedig férfiválogatottunk edzése, amely kellően nagy vonzerőt jelentett, hogy szedjem a lábam. A városállamba nem olyan egyszerű bejutni, de amikor az alapos biztonsági ellenőrzés után felvillant a képernyőn angolul, hogy „Üdvözöljük Szingapúrban!”, úgy voltam vele, innen már nyert ügyem van. Elkaptam a taxit „a pirosnál”, meglehetősen gyorsan az uszodához értünk, vagyis minden zökkenőmentesen ment. Egészen addig, amíg nem mondták, hogy az előzetes várakozásom ellenére az ACCREDITATION feliratú óriástábla még véletlenül sem az akkreditációs pultot jelzi. Ahhoz ugyanis meg kellett kerülni a komplexumot, fél óra alatt hárman küldtek három különböző irányba, miközben bizonyára jót derültek rajtam és a húszkilós bőröndömön. Végül váratlan helyről érkezett a segítség: a kabalafigura papírmása mutatta az utat, a pultnál pedig rögtön a kezembe nyomták a kártyámat. Aztán jött a feketeleves: belépni ugyanis csak ott lehet, ahonnan elindultam…

 
Sok hűhó – egy kártyáért

 

 
Vízilabda
3 órája

Nyomás nélkül – Patai Gergely jegyzete

NS-VÉLEMÉNY. Szerethető egyéniségek alkotják a csapatot.

 


VIZES VB, SZINGAPÚR
NŐI VÍZILABDATORNA
A PROGRAM
A-CSOPORT
Július 11., péntek
11.35: Olaszország–Új-Zéland
13.10: Szingapúr–Ausztrália
Július 13., vasárnap
11.35: Ausztrália–Olaszország
13.10: Új-Zéland–Szingapúr
Július 15., kedd
11.35: Ausztrália–Új-Zéland
13.10: Olaszország–Szingapúr

B-CSOPORT
Július 11., péntek
4.35: Argentína–Hollandia
6.10: Egyesült Államok–Kína
Július 13., vasárnap
3.00: Kína–Argentína
14.45: Hollandia–Egyesült Államok
Július 15., kedd
3.00: Argentína–Egyesült Államok
10.00: Kína–Hollandia

C-CSOPORT
Július 11., péntek
10.00: Japán–Horvátország
14.45: Görögország–MAGYARORSZÁG
Július 13., vasárnap
4.35: MAGYARORSZÁG–Japán
7.45: Horvátország–Görögország
Július 15., kedd
4.35: Görögország–Japán
14.45: Horvátország–MAGYARORSZÁG

D-CSOPORT
Július 11., péntek
3.00: Dél-Afrika–Spanyolország
7.45: Franciaország–Nagy-Britannia
Július 13., vasárnap
6.10: Nagy-Britannia–Dél-Afrika
10.00: Spanyolország–Franciaország
Július 15., kedd
6.10: Dél-Afrika–Franciaország
7.45: Nagy-Britannia–Spanyolország

Kapusok: Neszmély Boglárka (FTC-Telekom), Torma Luca (One Eger). Mezőnyjátékosok: Dömsödi Dalma (BVSC-Manna ABC), Faragó Kamilla, Hajdú Kata, Peresztegi-Nagy Kinga, Tiba Panna (mind UVSE Helia-D), Garda Krisztina, Sümegi Nóra (mindkettő Dunaújvárosi FVE), Keszthelyi Rita (Sabadell – Spanyolország), Leimeter Dóra, Vályi Vanda (mindkettő FTC), Rybanska Natasa (Alimosz – Görögország), Szilágyi Dorottya (Eger), Varró Eszter (Berkeley – Egyesült Államok). Szövetségi kapitány: Cseh Sándor
A játékosok neve mellett azt a klubot tüntettük fel, amelyből kiharcolták a válogatottságot.
VILÁGBAJNOKSÁG, NŐK (JÚLIUS 11–23.), SZINGAPÚR – A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE

VIZES VB, SZINGAPÚR
FÉRFI VÍZILABDATORNA
A PROGRAM
A-CSOPORT
Július 12., szombat
3.00: Szerbia–Dél-Afrika
14.45: Románia–Olaszország
Július 14., hétfő
4.35: Dél-Afrika–Románia
14.45: Olaszország–Szerbia
Július 16., szerda
7.45: Olaszország–Dél-Afrika
10.00: Szerbia–Románia

B-CSOPORT
Július 12., szombat
10.00: Spanyolország–Japán
11.35: MAGYARORSZÁG–Ausztrália
Július 14., hétfő
7.45: Japán–MAGYARORSZÁG
10.00: Ausztrália–Spanyolország
Július 16., szerda
4.35: Ausztrália–Japán
14.45: Spanyolország–MAGYARORSZÁG

C-CSOPORT
Július 12., szombat
4.35: Kanada–Egyesült Államok
7.45: Brazília–Szingapúr
Július 14., hétfő
3.00: Egyesült Államok–Brazília
13.10: Szingapúr–Kanada
Július 16., szerda
3.00: Kanada–Brazília
13.10: Szingapúr–Egyesült Államok

D-CSOPORT
Július 12., szombat
6.10: Kína–Horvátország
13.10: Montenegró–Görögország
Július 14., hétfő
6.10: Görögország–Kína
11.35: Horvátország–Montenegró
Július 16., szerda
6.10: Kína–Montenegró
11.35: Görögország–Horvátország

Kapusok: Csoma Kristóf (Endo Plus Service-Honvéd), Mizsei Márton (VasasPla­ket)
Mezőnyjátékosok: Angyal Dániel (Marseille – Franciaország), Burián Gergely, Vigvári Vince (mindkettő Barceloneta – Spanyolország), Fekete Gergő, Jansik Szilárd, Manhercz Krisztián, Molnár Erik, Nagy Ádám, Nagy Ákos, Vámos Márton, Vigvári Vendel, Vismeg Zsombor (mind FTC-Telekom), Kovács Péter (BVSC-Manna ABC)
Szövetségi kapitány: Varga Zsolt
A játékosok neve mellett azt a klubot tüntettük fel, amelyből kiharcolták a válogatottságot.
VILÁGBAJNOKSÁG, FÉRFIAK (JÚLIUS 12–24.), SZINGAPÚR – A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE

 

 

Legfrissebb hírek

Spanyol győzelemmel indult a női vízilabdatorna a világbajnokságon

Vizes vb 2025
1 órája

Nyomás nélkül – Patai Gergely jegyzete

Vízilabda
3 órája

Az arany középút a célja női válogatottunknak Szingapúrban; Pintér Dániel: Sokat várnak tőlem Miamiban

E-újság
10 órája

Férfi vízi: a címvédő horvátokkal gyakorolt férfiválogatottunk

Vizes vb 2025
18 órája

Cseh Sándor: Más jellegű kihívások várnak ránk, mint Csengtuban

Vizes vb 2025
Tegnap, 9:54

Varga Zsolt: Bennünk van az akarat, hogy átüssük a falat

Vizes vb 2025
Tegnap, 9:02

VIZES VB 2025, ADATBANK

Úszás
2025.07.09. 23:08

Vizes vb: szinkronúszás – adatbank

Úszás
2025.07.09. 23:07
Ezek is érdekelhetik