Az utánpótlás-válogatottak nem túl sikeres 2023-as éve után és a hátralévő Európa-bajnoki selejtezők előtt áttekintjük, melyik bajnokságban szerepelnek jelenleg az U21-es, az U19-es és az U17-es nemzeti csapat futballistái. Arra voltunk kíváncsiak, milyen szinten játszanak hétről hétre azok, akikre a jövőjét építi a magyar labdarúgás. Mindhárom korosztály esetében azokat a játékosokat vettük figyelembe, akik a legutóbbi tétmérkőzésen (Eb-selejtezőn) – kezdőként vagy csereként – pályára léptek.
Az U21-es válogatott a negyedik helyen áll az Eb-selejtezőcsoportban, ráadásul több meccset játszott, mint riválisai. Gera Zoltán csapata 2023-ban Skócia ellen vívta az utolsó meccsét, amelyen a felnőttválogatottból visszajátszott Horváth Krisztofer és Kata Mihály is. Az akkori együttesből ma tizenegyen játszanak élvonalbeli bajnokságban, egy-egy labdarúgó a holland és a belga másodosztályban, hárman pedig az NB II-ben. Hozzá kell tenni, hogy a keretből többen is csak epizódszerephez jutottak eddig klubjukban, mint például Yaakobishvili Antal a Gironában vagy Baráth Péter a Ferencvárosban – remélhetőleg a lengyel Raków Częstochowában be tudja verekedni magát a kezdőbe. De meg kell említeni Csinger Márkot, aki sajnálatos novemberi sérüléséig alapember volt a DAC-ban, az MTK Budapestben sok lehetőséget kapó Kovács Mátyást, vagy Gruber Zsombort, aki a Puskás Akadémia meghatározó játékosa lett. Az NB II-esek mindegyike a Budapest Honvéd játékosa, amely az aktuális pozíciója alapján csak csodával kerülhetne vissza a következő évadra az első osztályba.
Az U19-es válogatott meglehetősen gyenge évet zárt 2023-ban: az Eb-selejtező első szakaszában kiesett már. Az utánpótlás-válogatottak szakmai vezetője, Németh Antal január elején elmondta, hogy tavasszal inkább az U20-as korosztálynak szerveznek mérkőzéseket, hogy mire a csapat U21-es lesz, legyen tapasztalatuk és elegendő meccsük együtt. Az U19-es együttes esetében az utolsó, Norvégia elleni Eb-selejtező összeállítását vettük alapul.
Látható, hogy az NB II-es játékosok dominálják a keretet, hiszen a tizennégy pályára lépő fiatalból nyolcan is a hazai másodosztályban szerepelnek. A korrektség megkívánja, hogy megemlítsük: Klausz Milán az őszi szezonban az NB I-es Zalaegerszegben játszott, de tavaszra az NB II-es Szegedhez került kölcsönbe. Az NB III-ban, illetve a külföldi utánpótlás-bajnokságban szereplők száma egyaránt három. Az, hogy az U19-esek nem játszanak első osztályú meccseket, biztosan nem segíti a fejlődésüket, valamint sokat elárul az utánpótlás-neveléssel kapcsolatos problémákról. Ha a nemzetközi képpel szeretnénk ezt összehasonlítani, a Sporttudományok Nemzetközi Központja (CIES) éppen a héten publikálta a kutatását arról, hogy tizennyolc éves koruk előtt mennyit játszanak labdarúgók az öt legjobb európai bajnokságban.
Az Európa-bajnoki selejtező elitkörére készülő U17-es válogatott játékosai – egy kivétellel – még utánpótlás-bajnokságokban szerepelnek. Feltűnő azonban, hogy öten is külföldi korosztályos ligában lépnek pályára hétről hétre: német, olasz, dán és osztrák akadémiák csapataiban fejlődnek a magyar fiatalok. Az itthoniak közül öten-öten játszanak a U19-es és az U17-es kiemelt bajnokságban. A U17-es nemzeti csapat tagjainak a most következő időszakban kell berobbanni a felnőttfutballba, és mielőbb NB I-es vagy külföldi első osztályú csapatokban megragadni, hogy mire ők alkotják az U19-es válogatottat, élvonalbeli tapasztalattal küzdhessenek az Eb-kvalifikációért.
(Kiemelt képünkön: Yaakobishvili Antal több meccsen is lehetőséget kapott a Gironában Forrás: mlsz.hu)