Kézilabda: az önfeledt sportoláson a hangsúly a Tirekszben

N. D. utanpotlassport.huN. D. utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2023.10.21. 20:22
Címkék
Új kézilabdaklub alakult Szegeden: a Tirekszben, vagyis a Tisza Reform Kézilabda Szakműhelyben nem a „megszokott” képzési modellt követnék az alapítók a fiatal sportolókkal.

Nincs híján Szeged városa a kézilabdakluboknak, amelyek sorába becsatlakozott az ősszel a Tisza Reform Kézilabda Szakműhely, röviden Tireksz. Az újonnan alapított egyesület nem csak a nevével kelthet feltűnést: az alapítók a megszokotthoz képest eltérő elképzelésekkel és célokkal irányítanák a klubot.

A cél ugyanis, hogy a fiatalok eredménykényszer nélkül, a játét szeretetét és a fejlődést előtérbe helyezve űzzék a kézilabdázást. Az ötlet két „sportapuka”, Rozinka Arnold és Sápi Mihály fejéből pattint ki, a kezdeményezés mögé pedig szakemberek sora állt be, köztük a Magyar Kézilabda Szövetség utánpótlás-fejlesztési igazgatója, Zsiga Gyula.

„Képzeljük csak el, hogy egyszerűen azért járnak edzésre a gyerekek mert élvezik amit csinálnak, mert ez jó érzéssel tölti el őket” – olvasható a szakembertől származó idézet az egyesület honlapjának kezdőoldalán.

„A sport szeretete kisgyerekkorunk óta megvan bennünk, míg a kézilabdába szegediként nem volt nehéz hamar belecsöppeni, a mai napig szurkolok a Pick Szegednek – kezdi Rozinka Arnold. – Sápi Mihályhoz hasonlóan az én fiam is ennek a klubnak az utánpótlásában játszik, az évek során pedig – laikusként, vagy inkább sportszeretőként –

sok olyan problémával szembesültünk a gyerekek képzésében, amivel nem értettünk egyet.

Számos szakanyagot olvastunk a témában, hogy felmérjük, egyedül vagyunk-e a gondolkodásmódunkkal, és emiatt volt óriási öröm, hogy rátaláltunk Zsiga Gyula filozófiájára, akivel felvettük a kapcsolatot, és szerencsére támogatóra leltünk a személyében.”

Az egyik nagy különbség a kisgyermekekkel való foglalkozásban rejlik.

„A hét-nyolc éves fiatalok esetében a versenyeztetést szerintünk óvatosabban kellene megszervezni. Magával a meccsekkel, megméretésekkel semmi gond nincs, de amikor a mérleg nyelve átbillen a pontok gyűjtése, a minél jobb helyezés elérésének irányába, az nem mindig pozitív a kicsik fejlődését tekintve.

Nem kell fejmosás a vereség esetén, nincs szükség nyomást helyezni rájuk ebben a korban. Ez jellemző a hazai utánpótlásban.

 A Tireksz október 28-án tartja az első toborzóját, amelyen Zsiga Gyula is előadást tart a szülőknek, emellett persze mozgás is vár majd a gyerekekre bemutatóedzés keretében.

„Óriási öröm, hogy széles a szakemberpalettánk, a tagok pedig mind reflektorfénybe kerülnek az idei évre tervezett három toborzónkon. A kézilabdaedzőnk mellett erőnléti specialisták, gyógytornász, ortopéd szakorvos és pszichológus is segíti a működésünket. A teljes képhez pedig az is hozzátartozik, hogy a legfiatalabbaknál nem a kézilabdán lesz a legnagyobb hangsúly, hanem az általános testnevelésen, hogy tízévesen megfelelő állapotban, egészségesen vágjon bele abba a sportágba, amit választ. Bízom benne, hogy januárra több korosztályban is összeáll csapatunk, akikkel elkezdjük a munkát, jövő ősztől pedig az előírásoknak megfelelően bajnokságban is indulnak majd.”

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik