A hónap utánpótlásedzője díj odaítélésekor figyelembe veszik az adott időszak világversenyein, nemzetközi eseményein, legjelentősebb hazai viadalain, bajnokságain elért eredményeket, de a díjra történő jelölésnél ugyancsak döntő szempont volt a kiválasztott szakmai múltja, megfelelő edzői végzettsége, példaértékű nevelőmunkája. A díjazottakról a három alapító szervezet képviselőiből álló kuratórium hamarosan dönt; a győztes 200 ezer forintos pénzdíjazásban részesül.
Íme, június hónap jelöltjei!
GYURASITS CSABA az U20-as női birkózóválogatott 49 éves szövetségi edzője, a Győri AC edzője. Versenyzői pályafutása (négyszeres szabadfogású felnőtt magyar bajnok, 11 évig volt felnőttválogatott) végeztével a kétezres évek második felében némileg eltávolodott a sportágtól. Majd, amikor fia, Máté is birkózni kezdett, visszatért a szőnyegre: Újpesten, Vácon és Győrben is kipróbálta magát segédedzőként, 2011 óta pedig már hivatásos edzőként dolgozik Győrben a mai napig. A válogatottnál 2017-ben, a szabadfogású serdülők edzőjeként indult a tréneri pályafutása, majd másfél év után – Ritter Árpád invitálására – csatlakozott a női szakág stábjához. Először Ritter Diletta vezetőedző mellett segédedzőként dolgozott a kadétok (U17) élén, az elmúlt években pedig már vezetőedzőként irányította hol a juniorokat (U20), hol a kadétokat. Jelenleg az idősebbek (2003-2005-ös évjárat) felkészítését felügyeli. Immár negyedik éve vezeti ezt a korosztályt, amelynek képviselői ez idő alatt számos szép sikert elértek. A teljesség igénye nélkül Elekes Enikő U17-es vb- és Eb-arany mellett U20-as Eb-aranyat és -ezüstöt is nyert már, Nyikos Veronika kétszeres U20-as Európa-bajnoknak és vb-bronzérmesnek mondhatja magát, míg Borsos Viktória tavaly U20-as vb-második lett. Újfalvi Lili és Szél Anna kadét Eb-győzelméhez szintén hozzájárult a szőnyeg széléről. Klubszinten a versenyzői jó néhány utánpótlás-bajnoki címet szereztek az elmúlt évtizedben a diáktól egészen a kadétkorosztályig, mindhárom fogásnemben. A válogatottban 14, Győrben 25 fiatallal foglalkozik.
Ami a júniusi eredményeket illeti:
Gyurasits így összegezte szakmai hitvallását:
Az újdonsült U20-as Európa-bajnok Elekes Enikőt kérdeztük az edzőjéről.
„Már lassan négy éve dolgozunk együtt a különböző korosztályos válogatottakban. Nagyon szeretem benne, hogy mindig őszinte, néha talán kíméletlenül is az, ami persze gyakran nem esik jól, de összességében a közös munkánk sikeréhez ez nagyban hozzájárul. Soha nem kertel, mindig elmondja, mit csináltunk rosszul, az edzéseken kijavítja a rossz technikai megoldásokat, megmutatja a jókat. Nagyon türelmes velünk, és ezt a hozzáállását igyekszik nekünk is átadni. Maximalista versenyzőnek tartom magamat, ezért, ha valami elsőre nem sikerül, azt sajnos hatalmas drámaként, csalódásként élem meg. De ő megtanította, hogy ezeket a helyzeteket is el kell fogadnom, aminek köszönhetően ma már jóval türelmesebben állok hozzá a versenyzéshez.”
SÓTONYI LÁSZLÓ a junior férfi kézilabda-válogatott 53 esztendős szövetségi edzője, a felnőtt NB I-ben szereplő HSA NEKA vezetőedzője. Játékosként 2001-ben sérülés miatt vonult vissza, 2002-ben pedig megkezdte az edzősködést. Először férfi NB I/B-s csapatokat irányított, bajnoki címet is szerezve, 2005 óta pedig élvonalbeli együttesekkel dolgozik. A női szakágban is tevékenykedett egy ideig, 2009-ben pedig visszakanyarodott a férfiakhoz: Balatonfüreden öt éven át volt vezetőedző, ez idő alatt kétszer a bajnokságban, egyszer a kupában lett harmadik a csapatával. Ezt csurgói állomás követte, 2017 óta pedig a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémián dolgozik. A NEKA ifjúsági fiúcsapatával bajnoki címet ünnepelhetett, a legutóbbi NB I-es évadban pedig az együttesében javarészt utánpótláskorú játékosokkal szerezte meg a nyolcadik helyet. A felnőtt férfiválogatottnak 2014 és 2016 között volt a másodedzője, 2017-től 2019-ig a B válogatottat irányította. Egy esztendővel később lett a junior férfiválogatott szövetségi edzője. Az első két évében a járványhelyzet miatt nem tudott világversenyen szerepelni a csapat, míg a tavalyi korosztályos Európa-bajnokságon ötödik helyen végeztek a fiatalok.
Sótonyi László így foglalta össze az nevelő edzői szakmával kapcsolatos gondolatait.
Az U21-es világbajnokságon a magyar válogatott csapatkapitánya volt a nyártól spanyol La Rioja együttesében védő kapus, Palasics Kristóf, aki így beszélt a válogatott tréneréről:
„Kizárólag a legjobbat akarja adni a játékosainak, az a célja, hogy mindenki kihozza a magában rejlő lehetőséget, a maximumot. A kiteljesedésünkhöz nagyban hozzájárul, hiszen nap mint nap látjuk a felkészültségét, a hozzáállását, ami megtanított minket is, hogy profin kezeljük a helyzeteket. Maximalista és kiváló útmutatással tud szolgálni nekünk, fiataloknak, még a legjobb meccsek után is vannak olyan meglátásai, amelyektől fejlődhetünk. Nagyon tiszteljük, isszuk a szavait. Mindemellett olyan ember, akivel őszintén lehet beszélni bármilyen problémánkról. Szerettem ezt a két évet, amit a juniorválogatottban és a NEKA-n töltöttem el vele, hálás vagyok azért, amiket tanultam tőle, nagyban hozzájárult az én személyes előre lépésemhez is.”
KOVÁCS RÓBERT az U20-as férfivízilabda-válogatott 45 éves szövetségi edzője, a Vasas fiú gyermekcsapatának vezetőedzője. Játékos-pályafutását Egerben kezdte, majd pólózott az UTE-ban, a Vasasban, a Honvédban és a nápolyi Posillipo együttesében is. Ez idő alatt négyszer nyert magyar bajnokságot, kétszer Magyar-kupát, bronzérmet szerzett a Bajnokok Ligájában, korábban pedig ezüstöt az ifjúsági Eb-n. Olaszországból hazatérve az UVSE-ben fejezte be játékoskarrierjét, de ekkor már utánpótláscsapatokat is edzett a klubban. Az edzői pályára tudatosan készült, már az UTE-ban elkezdett foglalkozni a gyerekekkel, az UVSE-ben pedig többször is a korosztályos bajnokság dobogójára vezette gárdáját. Innen az OSC ob I-es csapatához szerződött másodedzőnek, emellett az egyesületben az ifjúsági együttest irányította. Az ott eltöltött időszak után, három évvel ezelőtt Földi László invitálására érkezett vissza legsikeresebb évei színhelyére, a Vasasba, amelyben a gyermekcsapatot irányítja. Az 2022-es U18-as világbajnokságon Cseh Sándor férfi utánpótlás-szakmai igazgató felkérése a magyar válogatottat vezette. A csapat a belgrádi vb-n fantasztikus teljesítményt nyújtott, és mások mellett a horvát, az olasz, valamint a spanyol csapatot magabiztosan legyőzve jutott a döntőbe, melyben a házigazda szerbek ellen szerzett aranyérmet. Ezzel Magyarország nyolc év után nyert ismét ifjúsági vb-t. (E diadalt követően Kovács el is nyerte A hónap utánpótlásedzője díjat.)
Az idén júniusban Kovács Róbert az U20-as válogatottat irányította szövetségi edzőként a korosztály bukaresti világbajnokságán, és az együttes parádés teljesítménnyel lett aranyérmes.
Kovács Róbert ezt vallja a nevelő edzői munkáról:
A szakvezetőről így vélekedik a felnőttválogatott Vigvári Vince, az U20-as vb-győztes együttes csapatkapitánya:
„Már tizennégy éves koromban volt szerencsém együtt dolgozni Robival, és akkor is remek kapcsolat volt közöttünk, ezért nagyon örültem, hogy most újra összekerültünk. Bár rövid volt a vébéfelkészülésünk, kiváló munkát végzett a csapatformálásban, a játékosok összefogásában. Nagyon keményen dolgoztunk, de az irányítása alatt ezt feszültség nélkül, laza hangulatban tehettük. Tudta, hogyan hozza ki belőlünk a legtöbbet. Fogalmam sincs, hogy van-e egyáltalán kétszeres világbajnok edző az utánpótlásban itthon vagy a világon. Ha van is, nem sok. Robi eredményei önmagukért beszélnek.”