Mint arról már beszámoltunk, az Európai Sakk Unió és a kontinens sakkvezetői után vasárnap este a nemzetközi szövetség (FIDE) is pozitívan bírálta el Magyarország sakkolimpiai pályázatát, így 2024-ben Budapest rendezheti meg a világ ötödik legnagyobb sporteseményét. A magyar sportági szövetség elnöke, Szabó László az Utanpotlassport.hu-nak foglalta össze, hogy a fiatalok számára miért teremt páratlan lehetőséget a sakkolimpia.beszámoltunk, az Európai Sakk Unió és a kontinens sakkvezetői után vasárnap este a nemzetközi szövetség (FIDE) is pozitívan bírálta el Magyarország sakkolimpiai pályázatát, így 2024-ben Budapest rendezheti meg a világ ötödik legnagyobb sporteseményét. A magyar sportági szövetség elnöke, Szabó László az Utanpotlassport.hu-nak foglalta össze, hogy a fiatalok számára miért teremt páratlan lehetőséget a sakkolimpia.
„A házigazda ország mindkét mezőnyben három-három csapatot indíthat, plusz kérelmezni fogjuk a FIDÉ-től, hogy egy fogyatékos játékosokból álló sakkcsapatot is összeállíthassunk. A magasabb létszámok által a legtehetségesebb fiatalok előtt megnyílik az út, hogy odaérjenek a magyar válogatottba, és mondjuk a második vagy harmadik csapat tagjaként sakkolimpiai asztalhoz üljenek. Hogy erre hány fiatalnak lesz majd lehetősége, azt most még óvatosan saccolnám meg. A sakkban néha az, aki nyolc-tizenkét évesen a világ csúcsán van a korosztályában, pár év múlva eltűnik, de erre ugyanúgy akad fordított példa is. Azt gondolom, akik 2024-ben hazai színekben szerepelni fognak a sakkolimpián, azoknak az egyharmad része most még tizennyolc éven aluli játékos. Abban pedig biztos vagyok, hogy a felnőttválogatottban a mostani korosztályos sakkozók közül öt-hat fiú és négy-öt lány is helyet akar majd követelni magának négy év múlva.”
Szabó László elmondta, a jelenlegi utánpótláskorú élversenyzőknek érezniük kell, hogy ők már annak a csapatnak a tagjai, amelynek a horizontján a magyar sakkolimpia tündököl. Ezek a játékosok ennek szellemében a hétfőn rajtoló korosztályos online világbajnokságon már sakkolimpiás egyenfelszerelésben játszanak. Az elnök kiemeli, a magyar tinédzserek remek teljesítménye is sokat számított a pályázat elbírálásakor, hiszen ahogy fogalmazott: „Ha nincsenek jó felnőtt- és utánpótlás-játékosok, akkor csökkenek az esélyek, hiszen csak erős országnak adják oda a rendezési jogot.”
A szövetség a fiatalokat a következő négy évben minden eszközzel segíteni fogja, hogy eljussanak a felnőttválogatottig, de Szabó László kihangsúlyozza: a lehetőségnél többről szól a sakkolimpia.
„Amikor prezentáltam a magyar elképzeléseket, valójában nem egy sakkolimpiáról beszéltem, hanem egy víziót próbáltam felfesteni. Ennek a sakkolimpia majdhogynem nem is a legfontosabb része, mert az esemény szervezése logisztikai kérdés, a versenyt mindenki meg tudja rendezni. Az igazi kérdés az, hogy mi miért csináljuk, és mit akarunk vele elérni? Én nem sakkolimpiát akarok rendezni, hanem egy olyan húzóerővel bíró eseményt, amely a magyar sakk legamatőrebb, soha versenyzővé nem váló sakkozóitól az éljátékosokig mindenkire hat. Az olimpia a népszerűsítés szempontjából a fiatalokra fog fókuszálni. Egy korosztályból két-három jó játékos lesz, de én azt szeretném, hogy minden korcsoportban legalább harminc-negyvenezer gyerek tanuljon meg sakkozni, és ha nem is lesz valakiből soha kimagasló versenyző, a játék élményét, valamint értékét ismerje meg.”
Gaál Zsóka, háromszoros korosztályos Európa-bajnok, kétszeres világbajnoki ezüstérmes, a 13 éves lányok jelenlegi világranglistáján negyedik helyezett sakkozó:
Borhy Marcell,15 éves U16-os magyar bajnok sakkozó:
További korosztályos hírekSAKKBANa sportági aloldalunkon.