Remekeltek a magyar ifik a világháborús árkok között zajló nemzetközi „harcban” a tájfutó Európa-bajnokságon. Normáltávon Gárdonyi Csilla mellett Jónás Ferenc is aranyérmet szerzett, a 16-17 évesek között pedig Czakó Boglárka harmadik helyének örülhettünk. A sprintszámban Szabó Marcell ezüst-, Mag Viktória bronzérmet könyvelhetett el, de ifjúsági váltóink második helyezése is nagy fegyvertény. Mégis talán mindenkit túlszárnyalt Gárdonyi Csilla, a Hegyvidék SE MOM 18 éves tehetsége, akihez lassan már a „korszakos” jelzőt is hozzátehetjük, elvégre az elmúlt három évben négy egyéni Európa-bajnoki címet nyert korosztályos versenyeken.Gárdonyi Csilla mellett Jónás Ferenc is aranyérmet szerzett, a 16-17 évesek között pedig Czakó Boglárka harmadik helyének örülhettünk. A sprintszámban Szabó Marcell ezüst-, Mag Viktória bronzérmet könyvelhetett el, de ifjúsági váltóink második helyezése is nagy fegyvertény. Mégis talán mindenkit túlszárnyalt Gárdonyi Csilla, a Hegyvidék SE MOM 18 éves tehetsége, akihez lassan már a „korszakos” jelzőt is hozzátehetjük, elvégre az elmúlt három évben négy egyéni Európa-bajnoki címet nyert korosztályos versenyeken.
„Meglepett, hogy ilyen eredményes kontinensviadalt zártam, úgy érzem, normáltávon és a váltóban mindent kihoztam magamból – mesélte a tavaly Kecskeméten junior-világbajnokságot nyert tinilány, majd önkritikus hangnemre váltott. –A sprintversenyt azonban elszúrtam. Sokáig az élmezőnyben haladtam, de a tizenkettes pontnál majdnem fél percet hibáztam, egész egyszerűen rossz útvonalon haladtam, és ez a közepesen nagy hiba éppen elég volt ahhoz, hogy lemaradjak a dobogóról. Bosszantó…”
Az utolsó versenyen elkövetett „közepes méretű” rontás ugyanakkor semmit sem von le abból a tényből, hogy Csilla az erdei számokban osztálykülönbséggel verte a mezőnyt. Az ifjúsági leányváltót például a hetedik helyről a második pozícióba hozta fel úgy, hogy mindenkinél gyorsabban teljesítette a maga etapját. És még hajrázni is volt ereje.
„Nagyon örülök a váltóval aratott sikernek, mondanom sem kell: nem számítottam erre az ezüstéremre. Igazi csapatmunkát mutattunk be, amelynek nem én voltam az egyetlen összetevője. Hajdu Nelli, valamint Mérő Dominika legalább akkora szerepet játszott ebben a dobogós helyezésben, mint én. Amikor én következtem, négyperces hátrányt kellett ledolgoznom, de igyekeztem nem feladni. Aztán megelőztem a svédet, a norvégot, a csehet, az orosz befutót úgy, hogy nem is igazán láttam őket, fogalmam sem volt, hányadik helyen állok. Az utolsó métereken aztán észrevettem a svájci lányt, és gondoltam, megelőzöm, ha már végre látok valakit magam előtt. Sikerült.”
Büszkén reagált megkeresésünkre Csilla mestere, a többször is az év tájfutó edzőjének megválasztott Kisvölcsey Ákos. A szakember szerint tanítványa úgy is jó esélyekkel vágott neki a kontinensviadalnak, hogy bizony nem volt ideális a felkészülése.
„Az elmúlt évek sikerei alapján most is számítottunk tőle érmekre, csak a színük és a számuk lehetett kérdéses. A korábbi versenyekhez képest azért voltunk sokkal bizonytalanabbak az esélyeket illetően, mert Csilla egész tavasszal sérülésekkel bajlódott. Az Eb első napján, normáltávon úgy nyert több mint két perccel a második helyezett előtt, hogy combizomhúzódással küszködött. Ez sokat elárul akaraterejéről, küzdeni tudásáról. Az sem könnyítette meg a dolgát, hogy idén érettségizett, a tanulás főleg mentálisan terhelte meg, márpedig a mi sportágunkban legalább annyira számít a fej, mint az állóképesség.”
A Hegyvidék SE MOM tájfutója nem pihenhet, négy számban áll rajthoz a vasárnap kezdődött junior vb-n, amelyen az U20-asok képviselik hazájukat, vagyis Csillának részint új, idősebb riválisok ellen kell felvennie a kesztyűt a fehéroroszországi Eb-hez képest.
További hírek TÁJÉKOZÓDÁSI FUTÁSBAN a sportági aloldalunkon.