Budai Zoltán – utanpotlassport.hu AMol Tehetségtámogató Program Sport kategóriája tizenharmadik éve nyújt támogatást a fiatal magyar sportolóknak. Ez idő alatt több mint 10 ezer pályázat érkezett az alapítványhoz, ebből közel 1700 pozitív elbírálást kapott. A 2019-es évben ismét nagy volt a program népszerűsége, hétszáznál is több 10–18 év közötti gyerek igényelt támogatást. Végül összesen 87 fiatal nyert el anyagi segítséget 27 millió forint értékben, de a Mol a Klasszis program keretén belül tovább segíti a 18. életévüket már betöltött, de még 23 év alatti eredményes sportpályafutást folytató korábbi pályázóit is. Ebben a kategóriában 13 pályázó kapott 5 millió forintot. Gáborné Haáz Andrea, a Mol Alapítvány ügyvezetője arról tájékoztatott, kik és mire igényelhetnek hozzájárulást.Budai Zoltán – utanpotlassport.hu AMol Tehetségtámogató Program Sport kategóriája tizenharmadik éve nyújt támogatást a fiatal magyar sportolóknak. Ez idő alatt több mint 10 ezer pályázat érkezett az alapítványhoz, ebből közel 1700 pozitív elbírálást kapott. A 2019-es évben ismét nagy volt a program népszerűsége, hétszáznál is több 10–18 év közötti gyerek igényelt támogatást. Végül összesen 87 fiatal nyert el anyagi segítséget 27 millió forint értékben, de a Mol a Klasszis program keretén belül tovább segíti a 18. életévüket már betöltött, de még 23 év alatti eredményes sportpályafutást folytató korábbi pályázóit is. Ebben a kategóriában 13 pályázó kapott 5 millió forintot. Gáborné Haáz Andrea, a Mol Alapítvány ügyvezetője arról tájékoztatott, kik és mire igényelhetnek hozzájárulást.
„Támogatást azok a fiatalok igényelhetnek, akik 10–18 év közöttiek, magyarországi sportegyesület igazolt versenyzői, Magyarországon tanulnak és a sporteredményeiket tekintve országos bajnokságon már legalább dobogóra álltak. Ők kérhetnek juttatást eszközvásárlásra, útiköltséghez vagy ettől az évtől kezdve egyéb kategóriára is, amibe gyakorlatilag minden más belefér. Ezt a kategóriát azért nyitottuk, mert azt láttuk, hogy egyre nagyobb igény van más típusú költségekhez való hozzájárulásra is, például állapotfelmérésre, sportpszichológussal folytatott konzultációra, dietetikai tanácsadásra, koreográfusi díjra vagy akár pályabérlésre. Jellemzően az egyéni sportágak versenyzői pályáznak hozzánk, de jelentkeznek csapatsportokban résztvevők is.”
Az idei támogatottak között van például Pusztai Liza ifjúsági olimpiai bajnok kardvívó, Mátó Sára korosztályos országos csúcstartó gátfutó, Özbas Szofi ifjúsági olimpiai bajnok cselgáncsozó ésKarai Levente junior Európa-kupa győztes triatlonos is.
A hozzájárulást nyert versenyzőknek a projekt lezárultával természetesen el kell számolniuk a támogatással. A pályázók már az igényléskor feltüntetik, hogy az adott évben milyen versenyeik lesznek, milyen célokat tűztek ki a következő időszakra, milyen eredményeket szeretnének elérni. Később mindezekről szakmai és pénzügyi beszámolót kell készíteniük. Az ügyvezető elmondta, a pályázatokat három körben bírálják el.
„Kezdetben az eredményeik alapján szűrjük a versenyzőket. A legtöbb pályázó nemcsak hazai, de nemzetközi viszonylatban is rengeteg jó eredménnyel büszkélkedhet. Ezeket gyűjtjük össze és értékeljük. Készítünk egy úgynevezett sportági összehasonlítást is, mert fontos, hogy végül a támogatott pályázatok között közel azonos arányban szerepeljenek az egyes sportágak képviselői. Nézzük azt is, hogy rászorultság miatt indokolt lenne-e valakinek a támogatása. Az előszűrés után a pályázatok 30–40 százaléka maradhat csak bent, ez kerül zsűri elé, amely sportszakmai szempontok alapján vizsgálja meg azokat. Akik tőlük a legtöbb pontot kapják, és a leginkább megérdemlik a támogatást, azokról a kuratórium dönt. Közöttük osztja szét a támogatási keretet, ami sajnos azt jelenti, hogy ez még további létszámcsökkenéssel jár, tehát így a beadott pályázatok 10–15 százaléka szerepel a végső nyertesek között.”
A háromkörös szűrés után 2019-ben száz ifjú versenyzőt támogat az alapítvány, amely 2006 óta eddig közel 5000 sportoló, művészeti vagy tudományos pályára készülő fiatal fejlődését segítette.
A 2019-ben támogatott pályázók listája ITT érhető el.