Jancsó Kornél – utanpotlassport.hu „Kortalanul” régi táblajáték és a föld megannyi fertályán milliók és milliók által űzött szellemi sport is a fekete-fehér mezőkön figurákkal vívott sakk, amely perzsa eredetű szó (jelentése: uralkodó). Első világbajnokságát már 1886-ban megrendezték, s 1924 óta tartanak sakkolimpiát is, amelynek nyílt versenyei közül a rendre a világ legjobbjai között jegyzett magyarok eleddig ötször végeztek az élen, a női tornán pedig két ízben szerezték meg az aranyérmet.Jancsó Kornél – utanpotlassport.hu „Kortalanul” régi táblajáték és a föld megannyi fertályán milliók és milliók által űzött szellemi sport is a fekete-fehér mezőkön figurákkal vívott sakk, amely perzsa eredetű szó (jelentése: uralkodó). Első világbajnokságát már 1886-ban megrendezték, s 1924 óta tartanak sakkolimpiát is, amelynek nyílt versenyei közül a rendre a világ legjobbjai között jegyzett magyarok eleddig ötször végeztek az élen, a női tornán pedig két ízben szerezték meg az aranyérmet.
GAÁL ZSÓKA
A Bányász SK Ajka 12 éves sakkozója, női FIDE-mester, háromszoros utánpótlás Európa-bajnok, kétszeres korosztályos világbajnoki ezüstérmes
„Három és féléves korom óta sakkozom. El sem tudom képzelni az életemet sakk nélkül. Nagyon izgalmas játék, és nekem a játékon túl már a sportot is jelenti. Óriási motivációt ad, hogy olyan sakkozókkal lehetek egy versenyteremben, tanulhatok tőlük, akiket eddig csak könyvekből ismerhettem. Rengeteg országban jártam, sok kiváló embert ismertem meg, s kötöttem velük barátságot. A sakk megtanított rá, hogy egy-egy partiban nem mindig a jobb nyer, bármi megtörténhet. Az első versenyemen, óvodás koromban utolsó lettem, aztán három év múlva megnyertem az uniós tagállamok bajnokságát. Arra is megtanított, hogy a parti végéig koncentráljak, hogy a döntéseimért csak én vagyok felelős. Megtanított tisztelni az ellenfeleimet, alázatra, kitartásra, szorgalomra nevelt. A sakk talán az egyetlen sport, amelyben a gyerekek sikerrel vehetik fel a küzdelmet a felnőttek ellen, akik általában rosszul viselik a vereséget…”
POLGÁR JUDIT
Nemzetközi nagymester, minden idők legjobb női sakkozója, kétszeres női sakkolimpiai bajnok, korosztályos ifjúsági világbajnok a fiúk között, a nemzetközi szövetség (FIDE) tiszteletbeli alelnöke
„Nekem sok mindent jelent a sakk, úgy egészében: a sakk az életem. Azért lettem az, aki, mert ötévesen kezdtem el. Egyértelműen játéknak indult, aztán elég gyorsan sporttá alakult, s több mint három évtizeden keresztül űztem ebben a formában, de közben a tudományos része is nagyon fontos volt, hogy sikereket tudjak elérni. Később, visszavonulásom után jött az oktatás, amelyben fontos szerepet játszik az én programom kapcsán a Sakkpalota és a Sakkjátszótér az óvodások és az iskolások számára – nemcsak itt Magyarországon, hanem gyakorlatilag a világ minden táján. A sakk nagyon aktív oktatási eszköz. Mi arra használjuk, hogy a gyerekek játékos formában, kreatívan foglalkozzanak a sakkjáték részletgazdagságával, a figurák értékével. Játékosságot ad a gyerekeknek, kiváló képességfejlesztő, növeli a kreativitást, emeli az önbizalmat. Ha csak a táblán játsszuk, ott is különleges dolgok történnek, az ember megvilágosodik egy-egy feladvány megfejtésekor. A sakk, amelynek az internet hatalmas lehetőségeket kínál, napjainkban a legnépszerűbb korszakát éli.”
KÁLLAI GÁBOR
Nemzetközi nagymester, a férfi válogatott korábbi szövetségi kapitánya
„Aki a sakkban tehetséges, aki energiát fektet bele, az előbbre jut, itt nem lehet levágni, megrövidíteni az utat, hogy úgy kerüljön valaki a másik elé. Hálás és igazságos sport, amelyben a befektetés azonnal visszatérül. Manapság jómagam már leginkább azért játszom, hogy az általam mozgatott gyerekcsapatot az ősztől megint a legfelsőbb osztályba vezessem. A sakkozáson keresztül el tudok jutni a világ összes szintjéhez, el tudok jutni a mesterséges intelligenciához, a számítógépekhez, a művészetekhez, a tudományokhoz, más sportágakhoz. A sakk intellektuális eszköz, sok mindenre megtanít, én azonban csak egyet említek: önmagunk megismerését. Arról ad jó alapos, kegyetlen, könyörtelenül objektív visszajelzést, hogy én magam milyen vagyok. Hibáim és erényeim éppúgy visszatükröződnek, mint a lustaságom és a szorgalmam. A sakk – mondják – fekete-fehér játék, de, teszem hozzá, ennél színesebb nincs… Hogy másokat ne is említsek, sakkozott Albert Einstein, Szentgyörgyi Albert és Erkel Ferenc, és természetesen sakkozott Polgár Judit, az egész Polgár család, Lékó Péter, Portisch Lajos, de sakkoztak a szüleim, édesanyám is, akitől megtanultam ezt a játékot.”
Egyéb korosztályos hírekSAKKBANa sportági aloldalunkon.