Fallabda: az európai ranglista élén a 14 éves, tatabányai leány, Hannah

utanpotlassport.hu utanpotlassport.huutanpotlassport.hu utanpotlassport.hu
Vágólapra másolva!
2017.12.01. 17:43
Címkék
A 14 éves Chukwu Hannah Chinyere korosztályának legjobb magyar fallabdázója, és az edzője szerint nagyon sokra viheti. A tatabányai Squashberek SC színeiben készülő tinilány fiúkkal edz a minél gyorsabb fejlődés érdekében, vezeti az U15-ös európai ranglistát, és már az első pillanatban látszott rajta: különleges érzéke van a sportághoz.

Majer Dániel Könnyen lehet, hogy az elkövetkező évek egyik kitűnő fallabdázóját látogattuk meg Tatabányán, a Squashberek Sportközpontban. A nigériai édesapától és magyar édesanyától származó Chukwu Hannah Chinyere még csak 14 éves, de már rutinos játékosnak számít. Azt azonban tán még ő sem gondolta volna, hogy pár év alatt felér az U15-ös európai ranglista csúcsára.Majer Dániel Könnyen lehet, hogy az elkövetkező évek egyik kitűnő fallabdázóját látogattuk meg Tatabányán, a Squashberek Sportközpontban. A nigériai édesapától és magyar édesanyától származó Chukwu Hannah Chinyere még csak 14 éves, de már rutinos játékosnak számít. Azt azonban tán még ő sem gondolta volna, hogy pár év alatt felér az U15-ös európai ranglista csúcsára.

ferdeszkvas
ferdeszkvas
„Pontosan emlékszem még a kezdetekre. Négy évvel ezelőtt történt, hogy két osztálytársával megjelent, mondván, ide járnak a szomszédos általános iskolába, és szeretnék kipróbálni magukat. Adtam nekik ütőt és labdát, mutattam pár dolgot, majd hagytam, hadd játszanak – nosztalgiázik Farkas János, Hannah edzője. – A labdaérzék azonnal megmutatkozik a squash-hoz hasonló ütős sportágakban. Jó volt az ütőtávolsága, jól olvasta a játékot, tudta, hogy merre pattannak a falról lejövő labdák. Ez nagyon összetett sportág, akadnak, akiknek hónapokba telik úgy játszani, ahogyan Hannahnak elsőre.”

Alig pár hónap telt el, és a leány elkezdett versenyezni. „Fél év után vágtunk bele, először csak kisebb hazai juniorversenyeken. Gyorsan belejött, elkezdte szállítani a dobogós helyezéseket, ezért hamar az idősebbek között is bedobtam a mély vízbe. Aztán másfél év után úgy gondoltam, itt az ideje megméretni a nemzetközi mezőnyben is. Elkezdtük a környező országokban. Mondanom sem kell, megállta a helyét, nemegyszer állhatott fel, a dobogó tetejére” – idézi fel az első sikereket Farkas.

Hannah rengeteget edz, elmondása szerint a délutáni kétórás tréninget követően gyakran a felnőttek esti gyakorlására is visszajön a Pilinszky János utca 3. alatt található terembe. A sok edzés önmagában persze még nem garancia a sikerre, ahhoz szükség van másra is. „Nagyon jó versenyző alkat, képes száztíz százalékot nyújtani a versenyeken. Fejben is ott van, megérti, amit kérek tőle, és képes azonnal alkalmazni a pályán. Ez nagy előny a versenyeken, amikor más-más taktikát kell alkalmazni a különböző ellenfelek ellen – mondja az edző, hozzátéve, hogy azért nem szabad elfelejteni: mégiscsak tinilányról beszélünk. – Az edzéseken néha hajlamos lazábbra venni a figurát, olyankor próbálok hatni a lelkére. Abban a korban van, hogy akadnak köztünk súrlódások, de ez ilyenkor teljesen normális.”

Hannah is a normalitásra hivatkozik: „Azért az elején, mielőtt belépek a pályára, nagyon szoktam izgulni, de szerintem ez normális. Az első két labdamenet általában katasztrofális, de aztán elmúlik.”

Ami elsőre feltűnik, hogy Hannah az egyedüli lány az edzésen. Még mielőtt arra gondolnánk, mennyire nehéz így neki, erről szó sincs:
„Mindig is jobban éreztem magam fiúk társaságában, az iskola után is inkább velük szoktam lógni. Na meg korábban fociztam is, szóval nem vagyok az a nagyon lányos típus. Ez sokat segít a fejlődésben, hiszen a fiúk gyorsabb tempóban játszanak.” És valóban, a nemzetközi mérkőzéseken, amikor kizárólag lányok ellen lép pályára, mindenfajta megerőltetés nélkül felveszi a tempót.

Hogy meddig juthat el a sportágban? Ezt nehéz megmondani, a háttér azonban adott. „Nem szoktam évekre előre tekinteni. Egy biztos: anyukám mindenben támogat, lélekben és anyagiakban is, hiszen egy-egy verseny nem olcsó mulatság.”

Az edzője azért konkrétabb célokról is beszámol:
„Szeretném, ha a tizenhét, később pedig a tizenkilenc évesek között is megtartaná a vezető helyét az európai ranglistán. Az utóbbiak között már rendeznek egyéniben is Európa-bajnokságot, és az álmom az, hogy ő legyen az első magyar junior, aki a dobogó legfelső fokára állhat. Ez kábé három év távlata, de ezért dolgozunk mindennap.”

További korosztályos hírek SQUASHBAN a sportági aloldalunkon.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik