reb A Győri Audi ETO-ban hagyományosan számítanak a fiatalokra az első csapatban; a 17. születésnapját március elején ünneplő Varga Emőke sem az egyetlen utánpótláskorú kézilabdázó a magyar bajnok felnőttkeretében.Igaz, az nem mindennapi, hogy tavaly januárban, azaz 16 éves kora előtt hívták meg az első csapatba.reb A Győri Audi ETO-ban hagyományosan számítanak a fiatalokra az első csapatban; a 17. születésnapját március elején ünneplő Varga Emőke sem az egyetlen utánpótláskorú kézilabdázó a magyar bajnok felnőttkeretében.Igaz, az nem mindennapi, hogy tavaly januárban, azaz 16 éves kora előtt hívták meg az első csapatba.
„Akkoriban még csak azokon az edzéseken vettem részt, amelyeken kellett plusz ember, ha szóltak, mentem – kezdi Emőke. – Elképesztő volt, hogy akikhez korábban a mérkőzések után autogramért meg fotóért rohantam, hirtelen a csapattársaim lettek. Mindenki mondta, hogy nem kell izgulni, de hogyne izgultam volna, amikor beléptem az öltözőbe, amelyben a világ legjobbjai vártak! Szerencsére nagyon barátságosak voltak, sokat segítettek, sosem hurrogtak le, türelmesen elmagyarázták, mit hogyan csinálják. Mindenki tudja: azért vagyok ott, hogy jobb legyek.”
Varga Emőke a riói olimpián szereplő hiányzók miatt már a felnőttekkel végezte el a nyári alapozást, s azóta szinte minden délután Ambros Martínékkal edz. Bár a játékperceket döntően az élvonalbeli junior- és felnőtt NB I B bajnokságban gyűjti, rendre nevezik a felnőttkeretbe is, ötször is eredményes volt az NB I-ben.
„Ebben az idényben már kicsit jobban kezeltem az izgulást, de a mérkőzéseken még megküzdök vele. Az élvonalbeli meccseken például nagyon feszülten ülök a kispadon – sokkal vezetünk,és akár már rám is sor kerülhet… Szinte remegve indulok el melegíteni, de ha a pályára futok, elpárolog az idegesség.”
Ősszel, a Rosztov Don ellen a Bajnokok Ligájában is debütált. „Ötezer ember előtt játszani… És akkor ráadásul apukám megjegyezte, hogy ne felejtsem el, mennyien nézik a meccset a televízióban. Jól megnyugtatott…”
S ha már a családfő: az édesapa, Varga Ákos ismert motorversenyző, kétszer is teljesítette a Dakart, s ő vitte el negyedik osztályos lányát kézilabdázni (motorozni nem engedte volna).
„Az édesapja is fantasztikus sportember, Emőnek volt honnan örökölnie a mentalitását – jellemzi a tanítványt Danyi Gábor, a győri vezetőedző, Ambros Martín segítője. – Az alkatánál csak az attitűdje jobb, pedig az előző is extra. Kezdetben – mint minden fiatal – megszeppenve dolgozott, csak nézelődött, mit hogyan csináljon,azóta viszont sokatfejlődött. Kétszeres-háromszoros szorzóval számít, hogy Nycke Groottól és társaitól tanulhat. Emő jó úton halad ahhoz, hogy a legmagasabb szintre jusson, de nagy a felelősségünk, hogy fokozatosan terheljük, és ne égessük ki húszéves korára.”
Nagyon-nagyon kevés az olyan kézilabdázó, aki az utánpótlásból kilépve képes azonnal felnőni a Rába-parti élcsapat szintjéhez, így Danyi valószínűsíti, Vargára is kölcsönadás várhat, hogy másutt megerősödve, rutinosabbá válva térjen vissza az ETO-ba. Különösen, mert Varga Emőke csupán másfél-két éve szerepel a beálló poszton, korábban balátlövőt játszott, ám a szakmai stáb (beleértve Martínt) a falba irányította. Bár a korosztályos válogatott kézilabdázó tudja, rengeteget kell még tanulnia a poszton, Győrben tenné mindezt.
„Ez a szülővárosom, imádom, szeretnék itt maradni, és mindent megteszek azért, hogy bizonyítsam, érdemes számítani rám.”