Sportpolitika: Virth Balázs életjáradékot kaphat Milák után

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
Vágólapra másolva!
2025.05.20. 10:33
null
Milák Kristóf nem jelölte meg edzőjének Virth Balázst (jobbra), a szakember mégis megkaphatja az életjáradékot (Fotó: Nemzeti Sport, archív)
Április végén elhalasztották a záró szavazást egy, az edzői életjáradékot nem érintő további egyeztetés miatt, kedden azonban már minden simán ment: az Országgyűlés elfogadta a sporttörvény módosítását – annak a sport világában leginkább csak lex Milák néven „futó” változását.

A történetet ismerjük: Milák Kristóf hiányosan rendelkezett, vagyis az erre vonatkozó, Párizs előtt kötelezően leadandó formanyomtatványon nem jelölte meg sem a nevelőedzőjét, jóllehet, Tokió előtt feltüntette Plagányi Zsoltot, sem az edzőjét, Virth Balázst, így a vonatkozó jogszabályok értelmében nem részesülhettek életjáradékban, Virth nem kapott állami kitüntetést a parlamenti köszöntésen, noha Milák párizsi érmei után ezekre mind jogosult lett volna.

WLADÁR SÁNDOR: MEGINT SIKERÜLT VALAMI JÓT TENNÜNK

Wladár Sándor, MÚSZ elnöke így kommentálta a Parlament döntését a szövetség honlapján: „Az első mondat a köszöneté: hálás vagyok mindenkinek, aki közreműködött ennek a törvénymódosításnak a kidolgozásában, így Schmidt Ádám államtitkár úrnak, valamint a Magyar Edzők Társasága vezetésének, Molnár Zoltán elnök úrral az élen. Meggyőződésem, hogy megint sikerült valami jót tennünk. Az edzőink számára az elsődleges motiváció, hogy a versenyzőket a lehető legjobban felkészítsék, és mindig egy mosolyt lássanak az arcukon, amikor a nagy versenyen a falhoz érnek és felpillantanak az eredményjelzőre. Ehhez viszont nekik is olyan mennyiségű munkát kell elvégezni, ami az élsportban is párját ritkítja – úgy gondolom, kevés vagy tán egyetlen sportág sem kíván annyi aktív munkaórát, mint az úszás, hiszen itt naponta hat-hét órát ténylegesen ott kell tölteni a medence partján, minden héten, minden hónapban, évről évre. A felkészülés során hosszú hetekre szólítja őket edzőtáborokba a kötelesség – ez az edzőn túl a családjaiktól is komoly áldozatot kíván.

Épp ezért vallom: minden eszközt meg kell ragadnunk, hogy ezt a felbecsülhetetlen értékű munkát kellőképp honoráljuk. A legmagasabb szintű eredmények esetében pedig legyen garancia arra, hogy a nagyszerű sikerekért minden, abban szerepet vállaló szakember megkapja a méltó elismerését. Úgy gondolom, erről tudtuk meggyőzni az érdekelteket, képletesen így érhettünk el most mi is a falhoz és nézhetünk vissza mosolyogva az eredményjelzőre: még egyszer köszönöm a partnerséget a kormányzatnak, sportállamtitkár úrnak és a javaslatot most törvényerőre emelő képviselőknek.”

Nem hagyta ezt annyiban Wladár Sándor, a Magyar Úszószövetség elnöke sem, aki szakmai alelnökével, a Milákot Tokióban csúcsra vezető Selmeci Attilával közösen írt levelében Orbán Viktor miniszterelnöktől kérte a sporttörvény vonatkozó rendelkezéseink módosítását, vagyis azt, hogy a sportoló ne teljeskörűen saját maga nyilatkozhasson az őt felkészítők személyéről.

A folyamat elindult – Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár kezdeményezésére, s úgy tűnt, már április végén „célba” ér a módosított sporttörvény, ám akkor még az Országgyűlés elhalasztotta a sporttörvényt is tartalmazó törvénycsomagról történő záró szavazást egy, az edzői életjáradék kérdését egyébként nem érintő további egyeztetés miatt.

Kedden viszont már minden rendben ment: az Országgyűlés szavazott, elfogadta a sporttörvény módosítását, vagyis azt, hogy ha a sportoló senkit sem nevez meg felkészítő edzőjeként, ám a jogosultságot megalapozó versenyt megelőzően legalább egy évig folyamatosan dolgozott vele ez a szakember, akkor a honvédelmi miniszter dönthet úgy, hogy az edző jogosult az életjáradékra.

Ez egyébként a gyakorlatban azt jelenti, hogy Virth Balázs is megkaphatja az életjáradékot Milák Kristóf párizsi eredményei után – az úszó a 2024-es játékokon 100 pillangón arany-, kétszáz pillangón ezüstérmet szerzett.

„Már az olimpia után jeleztük, hogy mind az olimpiai életjáradékok, mind az állami jutalmak kapcsán muszáj beavatkoznunk annak érdekében, hogy senkivel ne fordulhasson elő hasonló eset. Éppen ezért kezdeményezésünkre az Országgyűlés elfogadta azt a törvényjavaslatot, amelynek értelmében a mindenkori sportminiszter jelölheti ki azt a felkészítő edzőt közigazgatási eljárás keretében, aki felkészítette a sportolót” – mondta el a hivatalos közösségi oldalára feltöltött videóban Schmidt Ádám.

Ugyanebben a videóban Virth Balázs megköszönte a segítséget mindazoknak, akik mellette álltak az ügyben.

 

 

Legfrissebb hírek

Úszás: csak Wladár Sándor adta be pályázatát a szövetség elnöki posztjára

Úszás
Tegnap, 10:53

Szabó Szebasztián nyerte meg az 50 gyorsot Monacóban

Úszás
2025.05.18. 19:58

Úszás: Nagy Nándor nyert az ob-n, de nem indulhat a junior Eb-n

Utánpótlássport
2025.05.18. 17:41

Úszás: Kós nyerte a 100 hátat is Austinban

Úszás
2025.05.18. 08:36

Úszás: Sárkány duplázott a hosszútávú medencés ob-n

Úszás
2025.05.17. 15:46

Kós Hubert a világ idei második legjobb idejével nyert 200 háton Austinban

Úszás
2025.05.17. 09:16

Kós Hubert egyéni csúcsokat úszott Austinban

Úszás
2025.05.16. 10:53

Zúgott a taps a vízben és a parton is – 100 éve született Novák Ilona

Népsport
2025.05.16. 08:36
Ezek is érdekelhetik