Jackl Vivien: Nem szeretnék megváltozni

KOVÁCS ERIKAKOVÁCS ERIKA
Vágólapra másolva!
2024.12.04. 09:47
Jackl Vivien szerint akár az egyéni rekord is összejöhet (Fotó: Szabó Miklós)
Az áprilisi magyar bajnokságon lépett színre a tatabányai úszó, azóta nyert a felnőttek között Európa-bajnoki aranyat, indult a párizsi olimpián – 800 gyorson és 400 vegyesen pedig rajtkőre lép a decemberi budapesti rövid pályás világbajnokságon.

 

– Tizenöt évesen indulhatott élete első olimpiáján. A verseny ugyan nyáron volt, de a kérdés időtálló: hogyan érezte magát Párizsban?
– Hatalmas élmény volt. Felnőttekkel utazni, felnőttek között lenni egy ekkora versenyen, mindezt úgy, hogy én még felnőtt-világbajnokságon sem indultam korábban – először úsztam olyan mezőnyben, amelyben ott volt mindenki, aki számít. Jó volt, egyszersmind furcsa kissé. Annak viszont kifejezettem örültem, hogy nagyon kedvesen befogadtak maguk közé a többiek, pusztán azért, mert fiatal vagyok, nem maradtam ki semmiből. És tetszett, hogy sokan voltak az úszóversenyeken, hogy mindig jó volt a hangulat.

– Áprilisban robbant be a köztudatba, sokan emlegették Egerszegi Krisztinát a tehetsége miatt, sokan sokfélét mondtak, többek között azt is, már Párizsban is nagyot dobhat. Végül nem dobott, és az olimpia után elmondta, összenyomta a teher. Most már elárulhatja, a hangokból mennyit hitt el az olimpia előtt?
– Miután az áprilisi felnőtt országos bajnokságon négyszáz vegyesen megúsztam az olimpiai A-szintet, nagy lett a teher – és hirtelen. Eleinte nem éreztem annyira, ám ahogy közeledtünk Párizshoz, egyre inkább nyomasztóvá vált. Minden egyes cikk, amelyik rólam megjelent, azt taglalta, hová juthatok az olimpián. A játékok előtt két hétig Törökországban edzőtáboroztunk, ott egyre inkább előjöttek a kétségek: mi van, ha nem sikerül, mi van, ha nem tudok jól úszni? Mit fognak akkor írni rólam az újságírók, mit gondolnak rólam? És mit gondolnak rólam a többiek, az úszótársaim? Az a baj, hogy annyira belekerültem ebbe a spirálba, annyira foglalkoztatott ez a gondolat, hogy onnan nehéz volt kihoznom magam – sajnos ennek éppen az olimpiai szereplésem lett az ára.

– Mostanra már letette a terhet, jól van lelkileg?
– Elég hosszú pihenőt kaptam, azalatt igyekeztem mindent helyretenni a fejemben. Azt is, miért jutottam ki az olimpiára, miért lehettem egyáltalán ott Párizsban, és azt is, legközelebb mit kell másként csinálni. Azt hiszem, sikerült rendbe tennem mindent, innentől mindig csak a következő feladatra koncentrálok.

– Azt azért bocsássa meg nekünk, újságíróknak és a szurkolóknak is, hogy Jackl Vivien a mi új üdvöskénk, s egy ilyen tehetséget persze hogy kiemelten figyelünk.
– Ez jól is esik. Összességében egyáltalán nem baj, hogy sokan így kezelnek, ám azért akad, aki túlzásba esik.

– Jön az újabb többismeretlenes egyenlet, hiszen rövid pályás világbajnokságon sem indult még, ráadásul a versenynek a Duna Aréna ad otthont. És ön sem feltétlenül barátja a huszonötös medencének…
– Valóban, a fordulóim nem annyira jók. Ezen az elmúlt hetekben igyekeztünk javítani, és a rövid pályás magyar bajnokság azt mutatta, némiképp sikerült – jólesett, hogy az ezerötszáz gyors döntője után, amelyet Késely Ajnával holtversenyben megnyertünk, Ajna megdicsérte a fordulóimat. A cél a vébén is az, hogy a fordulásoknál ne veszítsek túl sokat az úszással szerzett előnyömből. Ami a hazai pályát illeti: nagyon örülök, hogy indulhatok a budapesti világbajnokságon. Csak magamra koncentrálok, igyekszem nem elkövetni azt a hibát, hogy figyelem a médiát, az ellenfeleket. Kizárólag az van a középpontban, hogyan kell teljesítenem a Duna Arénában.

– Élvezni akarja a versenyt, netán ennél merészebb céljai is vannak? Mondjuk egy egyéni csúcs?
– Azt hiszem, ha élvezem a világbajnokságot, az úszást, talán az egyéni rekord is sikerülhet.

– Bárhogy is lesz, különleges évet zárhat, hiszen 2024-ben nagyot fordult a világ önnel.
Nemrég töltöttem be a tizenhatodik életévemet, ott lehettem az első olimpiámon, felnőtt Európa-bajnok vagyok – ez tényleg különleges év volt. Furcsa, hogy ennyi mindent elértem, ám azért igyekszem helyén kezelni ezt, de nem szeretném, hogy megváltoztasson. Szeretnék az maradni, aki eddig is voltam.

A 16 éves tehetség mellett edzője, Kocsis Márta is ismerkedik valamelyest – no nem az úszóközeggel, hiszen abban él már jó ideje, ám a tanítványát hirtelenjében a kelleténél talán magasabbra emelő újságírói és szurkolói környezettel mindenképp.
„Sok minden megjelent Vivienről az elmúlt hónapokban, tényleg beszéltek Egerszegi Krisztináról, arról, hogy Vivi nagyszerű genetikával megáldott csodaúszó, ám ő Jackl Vivi, így, szimplán. Egy tehetséges úszó, aki fizikailag készen állt az olimpiára is, ám minden más mentálisan összenyomta őt – mondta el Kocsis Márta. – Nem nagyon akart beszélni Párizsról, annyit azért elárult, hogy nem a helyszín, a tizenötezer ember feszélyezte, hanem sok minden más. Túlságosan nem faggattam őt, és szerintem jót tett neki, hogy békén hagytam, és magában rendezhetett le mindent. Szeptember kilencedikén kezdtünk el újra dolgozni, szépen beleállt a felkészülésbe, úgy tűnik, Vivien rendben van, de ez majd kiderül a budapesti világbajnokságon. Az ezerötszáz gyorsot kihagyjuk, mert közvetlenül a négyszáz vegyes előtt van, felesleges kockáztatni. Nem fogalmaztunk meg elvárást, de képes a döntőbe kerülésre négyszáz vegyesen – azt azért hangsúlyozom, ő nem robot, hanem egy ember, aki 2008-ban született. Haladunk előre. Türelmesen.”
400 vegyesen odaérhet a döntőbe a 16 éves tehetség 

 

 

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik