KONKOLY Zsófia paralimpiai bajnok úszó – Ez már az ötödik versenyszáma volt Tokióban. Hogyan bírta? – Tegnap újra éreztem, hogy fáradt vagyok, illetve még ma is, de tudtam, hogy ez lesz az utolsó napom, az utolsó versenyszámom, úgyhogy próbáltam összeszedni magam. Abban bíztam, hogy a végét már nem fogja annyira bírni a mellettem úszó világcsúcstartó, az új-zélandi Sophie Pascoe, mint amennyire én, de nem tudtam, hogy meg tudom-e fogni. – Új-zélandi riválisa valóban erősen kezdett. Nem ijedt meg kicsit? – Az első ötvenen valóban meglepődtem, hogy ennyivel előttem van, a forduló után próbáltam felhozni magam, de csak az amerikai lányt láttam magam mellett az ötösön, úgyhogy őt próbáltam megelőzni. A végén nyomtam neki, de nem tudtam, hogy ennyivel előttük vagyok. – Paralimpiai és Európa-rekorddal nyert. Érzett magában ilyen jó időt? – Egyéni csúcsot úsztam, és már azzal is elégedett lettem volna, ha ez az idő csak arra lett volna elég. De azért sokkal jobban örülök annak, hogy ez két másik rekord is. Ez volt az utolsó számom, örülök, hogy a végére hagytam a legjobbat! Mindent beleadtam, és bár nagyon izgultam, próbáltam és ezt izgalmat átvinni az úszásba. |
Miután megtették kötelességüket a magyar parakenusok, az ítéletidőben is mind a hatan továbbjutottak a pénteki középfutamba, illetve a világ- és Európa-bajnok Kiss Péter egyből az A-döntőbe. Kissnek egyébként nagyon jó esélye van az aranyéremre is, egyetlen ellenfele a brazil Luis Carlos Cardoso da Silva lehet, akire egy másodpercet vert az előfutamban, úgy, hogy állítása szerint még maradt benne néhány másodperc.
„A másik előfutamot megnyerő brazil riválisomhoz képest legalább egy másodperc különbség volt, de vele azért meccselnem kell, mert jól megy. Tud ennél jobbat is, ám szerencsére én is – mondta a 18 éves kajakos. – Az első százat megnyomtam, hogy mindenképpen sikerüljön, százötvennél kicsit kiengedtem, mert elkezdett fájni a kicsit sérült bicepszem, meg hát tudtam, hogy előfutamban ez azért elég lesz. Szerencsére könnyebbet is kaptam, de az időjárás nem segített, átáztam, és nagyon fáztam.”
Szebben nem is alakulhatott volna a folytatás a magyar csapat számára a tokiói paralimpián, két úszónk, Konkoly Zsófia és Pap Bianka is a főszámában indult. Előbbi a riói paralimpián, tizennégy évesen(!) lett bronzérmes 100 méter pillangón, a májusi Európa-bajnokságon pedig aranyérmet szerzett.
A 19 éves pécsi sportoló az előfutamban új európai csúccsal (1:07.05) az első helyen jutott be a döntőbe, amelyben remek hajrával a második ötven méteren maga mögött hagyta a mezőnyt – többek között a világcsúcstartó új-zélandi Sophie Pascoe-t –, és paralimpiai rekorddal ért célba elsőként, egyúttal a magyar csapat ötödik aranyérmét szerezte. Mivel korábban már szerzett két ezüstöt is, ő a legeredményesebb magyar paralimpikon Tokióban.
Az ötödik aranyat negyedórán belül követte a hatodik, miután Pap Bianka a 100 méter hát előfutamából ugyancsak a legjobb idővel jutott a döntőbe. A fináléban erősen kezdve elsőként fordult, majd nagyjából két testhosszal a második helyezett előtt csapott a célba.
A magyar csapat tehát már hat aranyérmet szerzett a japán fővárosban, aminél többet csak 1984-ben a New York-i paralimpiáról hozott haza.
PAP Bianka paralimpiai bajnok úszó – Erre az versenyszámra azért csak felszívta magát, nem? – Szerettem volna jó időt úszni és jót versenyezni, kicsit valóban bennem volt, hogy jó lenne nyerni, miután két éve, a világbajnokságon egy századdal kaptam ki. Az nagyon fájt. Rióban is ezüstérmes voltam, így valamilyen szinten most elvárás volt a győzelem, de nem akartam mindenáron. Ha nem nyerem meg, azért nem lettem volna öngyilkos. – Már az első ötvenen rendesen belehúzott. Megnyugodott, mikor elsőként a fordult? – Az edzőmmel azt beszéltük, ha elsőnek fordulok, akkor meglesz. De azért nem nyugodtam meg, bár nekem is, akárcsak Zsófinak, a táv második fele az erősségem, hiszen magyarok vagyunk, nem a gyorsaságunkról vagyunk híresek, inkább az állóképességünkről. Csak akkor nyugodtam meg, amikor beértem, mert láttam, hogy a kanadai Aurélie Rivard jön föl. Még messze volt, de nem akartam megnyugodni. – Azidejévelelégedett? – Nagyon jó időt úsztam, hatalmasat javítottam így, huszonegy éves koromra. A világcsúcs egyre közelebb van, talán annak megközelítése lesz a célom Párizsra, de már így is boldog vagyok, hiszen felértem a csúcsra. Valamilyen szinten ez volt a főszámom, kiskorom óta a hátúszás áll hozzám a legközelebb, és most itt vagyok! – Már csak egy versenyszáma van hátra? Ott mit vár magától? – Pénteken van még a kétszáz vegyes, de ott már semmilyen elvárásom nincs, csak szeretnék jót versenyezni és élvezni a helyzetet. Most már bármi történhet! |
EREDMÉNYEK
Nők. Parakenu. KL1 200 m, előfutam: 1. Kiss Péter (magyar) 48.058, bejutott az A-döntőbe, ...4. Juhász Tamás (magyar) 52.820, bejutott a középfutamba. KL2 200 m, előfutam: ...12. Rozbora András (magyar) 49.465, bejutott a középfutamba. KL3 200 m, előfutam: ...8. Kiss Erik (magyar) 42.864, bejutott a középfutamba. VL2 200 m, előfutam: ...7. Juhász Tamás (magyar) 58.699, bejutott a középfutamba. Nők. Parakenu. KL1 200 m, előfutam: ...11. Pulai Erika (magyar) 1:08.790, bejutott a középfutamba. KL2 200m, előfutam: ...3. Varga Katalin (magyar) 55.317, bejutott a középfutamba. Paraúszás. 400 m gyors. S6. Paralimpiai bajnok: Jü-jen Csiang (Kína) 5:04.57. Előfutam: ...10. Száraz Evelin (magyar) 5:58.09, 11. Illés Fanni (magyar) 5:59.05, nem jutottak a döntőbe. 100 m pillangó. S9. Pb: KONKOLY ZSÓFIA (MAGYARORSZÁG) 1:06.55. 100 m hát. S10. Pb: PAP BIANKA (MAGYARORSZÁG) 1:06.70. 50 m hát. S2. Pb: Pin Hsziu Jip (Szingapúr) 1:02.04, ...7. Adámi Zsanett (Magyarország) 1:27.48. Vegyes. Para-sportlövészet. P3. Vegyes sportpisztoly 25 m, pontlövészet, gyorstüzelés. Pb: Hszing Huang (Kína) 27 pont. Alapverseny: ...15. Dávid Krisztina (Magyarország) 286, 269 kör, ...27. Gurisatti Gyula (Magyarország) 273, 266
A MAGYAROK PROGRAMJA
Péntek. Férfiak. 2.30: parakerékpár, országúti mezőnyverseny (Wermeser Zsombor) 2.30: parakenu, KL1 középfutam (Juhász Tamás). 2.58: parakenu, KL2 középfutam (Rozbora András). 3.12: parakenu, KL3 középfutam (Kiss Erik). 3.54: parakenu, KL1 döntő (Kiss Péter). 4.18: parakenu, KL2 döntő. 4.44: parakenu, KL3 döntő. 6.18: parakerékpár, országúti mezőnyverseny Ocelka Róbert, segítője: Nagy Gergely). Nők. 2.09: paraúszás, 200 m vegyes előfutam (Pap Bianka). 2.27: paraúszás, 100 m hát, előfutam (Illés Fanni, Száraz Evelin). 3.24: paraatlétika, 1500 méter döntő (Biacsi Ilona, Biacsi Bernadett). 10.07: paraúszás, 200 m vegyes, döntő. 10.23: paraúszás, 100 m hát, döntő.
Szombat. Férfiak. 2.30: para-sportlövészet, vegyes sportpisztoly 50 m, alapverseny (Gurisatti Gyula). 2.58: parakenu, VL2 200 m, középfutam (Juhász Tamás). 5.15: para-sportlövészet, vegyes sportpisztoly 50 m, döntő. Nők. 2.30: parakenu, KL1 200 m, középfutam (Pulai Erika). 2.30: para-sportlövészet, vegyes sportpisztoly 50 m, alapverseny (Dávid Krisztina) 2:44: parakenu, KL2 200 m, középfutam (Varga Katalin). 5.15: para-sportlövészet, vegyes sportpisztoly 50 m, döntő