– Hála istennek, azért mosolyog!
– A síráson már túl vagyok – reagált Kapás Boglárka nem sokkal a kétszáz pillangó döntője után, ahol a negyedik helyen végzett. – Ez van, ez most így sikerült.
– Ezúttal messze volt az a dobogó.
– Ezen én is nagyon csodálkoztam! Elhittem én is, hogy bennem van a jó idő, hogy képes vagyok 2:05-ös eredményre, de nem voltam rá képes – ezen a napon ennyi volt bennem.
– Érzékelt valami furcsát a reggeli ébredéskor, a döntő előtt? Volt eltérés a korábbiakhoz képest?
– Az biztos, hogy nagyon izgultam, ám úgy voltam vele, hogy mégiscsak egy olimpiai döntőre készülök, az lenne a furcsa, ha nem izgulnék. És még a vízben sem éreztem olyan nagyon mást: úgy kalkuláltunk, hogy 1:01-en belül forduljak száznál – ez végül is sikerült, hiszen 1:00.99-es százat jöttem. Utána a harmadik ötvenen elkezdtem beleadni mindent, amit tudok, aztán az utolsó hosszú még ennél is többet, a cél előtt úgy tizenöt méterrel pedig azt éreztem, alig tudom kiemelni a karomat a vízből. De én ennek örültem, mert úgy voltam vele, hogy ez jó, hiszen ez azt jelenti, hogy kiúsztam magam. És azt is biztosra vettem, hogy ha ezt érzem, dobogós leszek: ha kiúszom magam, nehogy már nem legyek érmes. Hát, nem lettem...
– A célba érkezéskor rögtön tudta, hogy nincs meg az érem?
– A célban nem világított a lámpa, így tudtam, hogy nem vagyok dobogós: tényleg nem értettem, meglepett, hogy nem jött össze az éremszerzés. Most pedig már bosszant.
– Az sem vigasztalja, hogy nagyon közel úszott az egyéni csúcsához?
– Én azt gondoltam, hogy 2:06-on belül fogok úszni a döntőben, így az nem vigasztal, hogy három századra voltam az egyéni legjobbamtól. Ami vigasztal, hogy mindent kiadtam magamból. Ez az, ami kicsit visszább vesz a csalódottságomból – éremért jöttem Tokióba, hittem benne, hogy sikerülhet, meglepődtem, hogy mégsem... Furcsa, és nem is értem, hogy miért nem sikerült ennél jóval jobb időt úszni. Az is meglepett azért, hogy a kínai lány 2:03-jött a döntőben, ilyen jó időre azért nem számítottam. A két amerikai hozta, amit tud, vagyis ők nem leptek meg – itt az volt a meglepetés, hogy én nem annyit úszni, amennyit ők...
– Az edzője, Virth Balázs hogyan fogadta önt a döntő után?
– Megölelt. Később biztosan kielemezzük a történteket.
– Három év múlva javíthat Párizsban.
– Valóban, de majd meglátjuk, hogyan tovább.
TOKIÓ 2020, ÚSZÁS
Női 200 pillangó
Olimpiai bajnok: Csang Jü-fej (Kína) 2:03.86
2. Regan Smith (Egyesült Államok) +1.44
3. Hali Flickinger (Egyesült Államok) +1.79
4. Kapás Boglárka (Magyarország) +2.67
5. Szvetlana Csimrova (Orosz csapat) +3.84
6. Jü Li-jan (Kína) +3.99
7. Margaret Thomas (Nagy-Britannia) +4.04
8. Brianna Throssell (Ausztrália) +5.62