A helyi szervezők, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság, a Nemzetközi Paralimpiai Bizottság, a japán kormány és a tokiói önkormányzat vezetőinek egyeztetése után született meg a döntés, amely ellent mond Dr. Omi Sigeru – japán egészségügy legfőbb tanácsadója – tanácsának, aki szerint a legbiztonságosabb az lenne, ha nem lennének nézők a játékokon. A szakember korábban azt mondta, nem normális, hogy egy világjárvány közepén megrendezik az eseményt.
A külföldi szurkolókat már korábban kitiltották, azonban a helyi szurkolóknak is szigorú szabályokat kell betartania. Nem gratulálhatnak a sportolóknak, maszkot kell viselniük, és egyenesen haza kell menniük a versenyek után. A szervezők szerint körülbelül 3.6-3.7 millió jegy áll a japán lakosok rendelkezésére.
Tokió és más területek is részleges szükséghelyzetben vannak az elmúlt hétvégétől július 11-ig a koronavírus-járvány miatt. Az új szabályok értelmében az éttermek korlátozott időszakban alkoholt is felszolgálhatnak.
„Ha a szükséges lesz az, hogy újabb szigorításokat vezessünk be, akkor én nyitott leszek arra, hogy a szurkolók ne mehessenek be, hiszen az elsődleges az, hogy az emberek biztonságát megőrizzük. Ha aj játékok ezzel nem férnek össze, akkor nem fogok hezitálni, nem engedélyezem a nézők részvételét" – nyilatkozta a döntés meghozatala előtt japán miniszterelnöke, Szuga Josihide.
A japán hírügynökség friss közvélemény-kutatása szerint a lakosok 40.3 százaléka zárt kapus rendezést szeretne, a válaszadók 30.8 százaléka pedig úgy vélte, hogy le kellene mondani az olimpiáról – írja az MTI. A Távirati Iroda másik cikke szerint a japán vállalatok több mint 60 százaléka a legszívesebben törölné vagy elhalasztaná a tokiói olimpiát a koronavírus-járvány miatt.
A fővárosi Soko cég kutatása alapján a megkérdezett vállalatok csaknem 35 százaléka inkább az olimpia lemondását részesítené előnyben, s a válaszadók további 29.3 százaléka támogatta az ötkarikás játékok időpontjának újabb módosítását. Ugyanakkor a cégek 36 százaléka amellett foglalt állást, hogy a tavalyról idénre halasztott olimpiát a terveknek megfelelően, idén július 23. és augusztus 8. között kell megrendezni.
Az ellenzők nagy többsége – 76.3 százalék – a védőoltások alacsony szintjét nevezte meg az olimpia lemondásának vagy elhalasztásának fő okaként. A válaszadók 75.7 százaléka aggodalmát fejezte ki amiatt is, hogy Japánban a versenyek nyomán súlyosbodhat a járványügyi helyzet, mivel sok külföldi érkezik az országba.