Aus. Open: 20 éves amerikai búcsúztatta a női címvédőt

M. D.M. D.
2022.01.21. 11:51
Berrettini nemcsak azt mutatta meg Alcaraz ellen, hogy mennyire jó teniszező, hanem azt is, milyen erős… (Fotó: AFP)
A férfiaknál többek között Rafael Nadal, Alexander Zverev, Denis Shapovalov és Matteo Berrettini, míg a nőknél Viktorija Azarenka, Maria Szakkari és Paula Badosa is bejutott a legjobb 16 közé az Ausztrál nemzetközi teniszbajnokság (Australian Open) pénteki játéknapján, nem úgy Oszaka Naomi, aki döntő tie-breakben alulmaradt a 20 éves amerikai Amanda Anisimovával szemben.

FÉRFIAK. Az olimpiai bajnok Alexander Zverev a harmadik mérkőzésén is simán nyert, Daniel Altmaier (7:6, 6:1, 7:6) és John Millman (6:4, 6:4, 6:0) után ezúttal a selejtezőből induló Radu Albotot (6:3, 6:4, 6:4) győzte le három játszmában. A találkozó két óráig sem tartott, ez idő alatt a német fiú 16 ászt és összesen 44 nyerőt ütött (30 ki nem kényszerített hiba ellenében). Zverevre a nyolcaddöntőben Denis Shapovalov vár, aki négy játszmában, 3 óra 2 perces mérkőzésen búcsúztatta az amerikaiak 211 centiméter magas szervagépét, Reilly Opelkát.

Az biztos, hogy ha Zverev nem piheni ki magát rendesen, akkor nagyon nehéz dolga lesz a kanadai vetélytárs ellen…

ZVEREV MECCS UTÁNI INTERJÚJÁNAK EGY RÉSZLETE

A 21. Grand Slam-címére hajtó Rafael Nadal négy játszmában, 2 óra 50 perces mérkőzésen kerekedett Karen Hacsanov fölé (6:3, 6:2, 3:6, 6:1). Az Australian Open 2009-es bajnoka az első két szettben nagyszerűen teniszezett, a harmadik felvonásban azonban túl sok esélyt adott az orosznak, aki így 6:3-mal szépíteni tudott – Hacsanov a 36 nyerőjének csaknem felét, 17-et ebben a szettben ütötte. A negyedik játszmára aztán a spanyol klasszis visszatalált a helyes útra, az első adogatásai után minden pontot megnyert (13/13), s végül erőt demonstráló, magas színvonalú játékkal zárta le a meccset helyi idő szerint éjszaka negyed 1 magasságában – akkor, amikor Adrian Mannarino és Aszlan Karacev meccse még javában zajlott. A francia és az orosz összecsapásán az első két szettben rövidítés döntött – az elsőt Mannarino, míg a másodikat Karacev nyerte 7–4-re. A harmadik játszmában aztán 2:1 után négy brék is következett, ezt a sorozatot pedig a francia törte meg, aki 5:5-nél elvette ellenfele kezdését, és szettelőnybe került, a negyedik játszmát pedig magabiztosan, 6:4-re nyerte, így a mérkőzést is 4 óra 39 percnyi játék után.

Nagyon izgalmas mérkőzést vívott egymással Matteo Berrettini és a még mindig csak 18 éves Carlos Alcaraz. A spanyol fiú kétszettes hátrányból felállva kiharcolta a döntő játszmát, annak rövidítését azonban – a meccslabdánál kettős hibát ütve – 10–5-re elveszítette, így alulmaradt a 4 óra 10 perces csatában. A 7. kiemelt olasz játékos egymást követő második évben jutott el a nyolcaddöntőig az Australian Openen, de tavaly sérülés miatt nem tudott kiállni a Sztefanosz Cicipasz elleni mérkőzésére – idén Pablo Carreno ellen próbálhat szerencsét.

Amanda Anisimova bombaformában kezdte az évet, megnyerte az Australian Open egyik felvezető versenyét is (Fotó: AFP)

NŐK. A világelső Ashleigh Barty továbbra is ellenállhatatlan, 61 perc alatt nyert két játszmában az olasz Camila Giorgi ellen (6:2, 6:3). Az ausztrál hölgy a torna eddigi szakaszában összesen csak három gémet veszített, s a legjobb tizenhat között Amanda Anisimovával mérkőzhet meg, aki 2 óra 15 perces küzdelemben, két meccslabdát hárítva, döntő tie-breakben múlta felül a címvédő Oszaka Naomit. A 20 éves amerikai lány az Australian Openen (2019 után) másodszor, Grand Slam-tornán összességében harmadszor jutott be a negyedik körbe.

Viktorija Azarenkától az 1. fordulóban Udvardy Panna tudta elcsenni eddig a legtöbb gémet (4). A korábbi világelső a második körben a svájci Jil Teichmannt 6:1, 6:2-re verte meg, a 15. kiemelt ukrán Elina Szvitolina ellen pedig kis túlzással több energiát égetett el az utolsó gém megnyerésével, mint azzal, hogy egyáltalán eljutott 6:0, 5:2-ig – Azarenka a hatodik meccslabdáját értékesítve zárta le a találkozót, 67 perc játék után. A fehérorosz hölgy – aki a meccs utáni sajtótájékoztatón ötéves kisfiával, Leóval vett részt (részletek alább) – a nyolcaddöntőben a Roland Garros tavalyi győztesével, Barbora Krejcíkovával játszik majd.

AZARENKA MECCSÉNEK ÖSSZEFOGLALÓJA

A mérkőzést követő sajtótájékoztatón kisfia egyetlen szóval illette édesanyja teljesítményét.
– Újságíró: „Leo, hogy játszott ma anya?”
– Leo: „Fantasztikusan!”

AUSTRALIAN OPEN (kemény pálya, 75 000 000 ausztrál dollár)
FÉRFI EGYES, 3. FORDULÓ (a 16 közé jutásért)
Nadal (spanyol, 6.)–Hacsanov (orosz, 28.) 6:3, 6:2, 3:6, 6:1
A. Zverev (német, 3.)–Albot (moldovai) 6:3, 6:4, 6:4
Berrettini (olasz, 7.)–Alcaraz (spanyol, 31.) 6:2, 7:6 (7–3), 4:6, 2:6, 7:6 (10–5)
Shapovalov (kanadai, 14.)–Opelka (amerikai, 23.) 7:6 (7–4), 4:6, 6:3, 6:4
Carreno (spanyol, 19.)–Korda (amerikai) 6:4, 7:5, 6:7 (6–8), 6:3
Kecmanovics (szerb)–Sonego (olasz, 25.) 6:4, 6:7 (8–10), 6:2, 7:5
Monfils (francia, 17.)–Garín (chilei, 16.) 7:6 (7–4), 6:1, 6:3
Mannarino (francia)–Karacev (orosz, 18.) 7:6 (7–4), 6:7 (4–7), 7:5, 6:4