Túlzás nélkül kijelenthető: rég láttunk olyan szórakoztató, színvonalas, a tenisz minden szépségét felvonultató mérkőzést, mint amilyet Roger Federer vívott az idei Australian Open második fordulójában. A világ legjobbja természetesen győzött, játszmát ezúttal sem veszített, ugyanakkor a 6:3, 6:4, 6:4-es végeredmény önmagában nem adja vissza tökéletesen a pályán történteket.
Szuzuki Takao. Így hívják a 28 esztendős japánt, aki általános elképedésre partiban volt Federerrel. Róla, mármint Szuzukiról nem sokat hallhattunk, elvégre pályafutása során hetedszer szerepelt Grand Slam-tornán, és egy - illetve már két - kivételtől eltekintve mindig az első forduló jelentette számára a végállomást, az idén Melbourne-ben éppenséggel selejteznie kellett. Egy ilyen virtuóz, kifinomult tudású teniszezőnek - nonszensz. Bátran rohamozta a hálót, és mutatott be szédületes röptéket, ha úgy adódott, hátulról támadott, egy ízben például úgy ütött futtából nyerőt tenyeressel, hogy a térde kis híján a pályát súrolta. Brékelőnnyel vezetett az első szettben (3:2-nél adogathatott), a másodikban az 5:3-hoz volt labdája, nem rajta múlt, hogy a közönség csak három játszma erejéig hüledezhetett.
Egy ilyen elôadás után illik meghajolni: Szuzuki Takao csodálatos mérkôzést vívott Roger Federerrel, holott a két teniszezôt 202 hely választja el egymástól a világranglistán – legalábbis papíron
Hanem Federeren, aki Szuzukinál is hatékonyabb volt, néhány megoldására tényleg a földönkívüli a legmegfelelőbb jelző. Lenyűgöző, amilyen gyorsan gondolkodik, ahogy ütés közben finoman "rásegít" a csuklójával, ahogy uralja a pályát, és ahogyan a nehezebbnél nehezebb ütéseket magától értetődő természetességgel kivitelezi. Hátradőlve, az egyensúlyát elveszítve emelte át vetélytársát, reménytelennek tetsző labdát ért utol, majd "gurította" a helyére pontot érően a hálótartó vas mellett, és még sorolhatnánk. "Óriási élmény volt, igazán jól szórakoztam. Szerintem ő is" - mondta az emlékezetes összecsapás után Federer. Zúgott a vastaps a Rod Laver-arénában, neki is és a világranglista 203. helyezettjének is. Lapozzunk, hiszen más is történt szerdán. Federer legfőbb vetélytársai gyalultak, a négyszeres melbourne-i bajnok Andre Agassi négy gémet veszítve verte el a port a 2003-as döntőben is könynyedén legyőzött Rainer Schüttleren, Marat Szafin pedig Bohdan Ulihrachot búcsúztatta villámgyorsan - a cseh teniszező brékkel kezdett, ám miután Szafin kicserélte az ütőjét, sansza sem volt, sőt bréklabdája sem. A hatalmas termetű orosz 11 gémet veszített az első két fordulóban, összesen 185 percet töltött a pályán, de hogy nem lesz mindig ilyen gondtalan napja, az biztos, mást ne mondjunk, legközelebb a horvát Mario Anciccsal találkozik, aki 14 elveszített gémmel abszolválta az első két kört, az adogatójátékát pedig csak egyszer veszítette el. A keddi naphoz képest egyébként jelentős változás következett be, ezúttal több kiemelt is elvérzett: a hölgyeknél Vera Zvonarjova (9.), Fabiola Zuluaga (17.), Aszagoe Sinobu (28.) és Gisela Dulko (29.), az uraknál meg Tommy Haas (16.), Paradorn Srichaphan (27.) és Ivan Ljubicic (22.) - az utóbbit Markosz Bagdatisz, a ciprusiak 19 éves reménysége ejtette ki, rá érdemes lesz figyelni. Nem csupán Melbourne-ben, hanem úgy általában.