Andre Agassi tavaly az utolsó pillanatban lemondta a részvételét, az idén azonban nekivág a versenynek – negyedszerre szeretne Melbourne királya lenni (Fotó: Afp)
Andre Agassi tavaly az utolsó pillanatban lemondta a részvételét, az idén azonban nekivág a versenynek – negyedszerre szeretne Melbourne királya lenni (Fotó: Afp)
Noha félteni nem kell a hétfőn kezdődő Australian Open szervezőit, sem anyagi, sem más szempontból, bizonyos értelemben rájuk jár a rúd manapság. A közvélemény eleve a melbourne-it tartja a négy nagy torna közül a legkönnyebben megnyerhetőnek (negyven fokban…), vagyis utolsó a "nagyok” rangsorában. Meg aztán a verseny fénypontja, a férfi egyes sem úgy alakult az elmúlt két évben, ahogyan azt eltervezték, elvégre 2001-ben, de főleg tavaly világsztárok egész sora búcsúzott idő előtt, némiképp unalmassá téve ezáltal a tornát. Esztendeje Agassi nem ment vissza címet védeni, hogy aztán az egyik ágról olyan arcok jussanak el a második hét közepéig, mint Novák, Johansson vagy éppen Koubek – jóllehet, azóta megtanultuk ezeket a neveket, mást ne mondjunk, Johansson megnyerte a tornát, Novák meg stabil tagja lett az első tíznek a ranglistán. No, de akkor is.
Erre fel, az idén a nők közül az 1997 óta folyamatosan döntőző, háromszor bajnoki címet szerző Hingis, valamint az egyszeres döntős Mauresmo nem indul, az uraknál pedig olyan márkák maradnak távol, mint Sampras, Henman, Rusedski, Haas vagy a címvédésről sérülés miatt "lemondó” Johansson, és akkor még nem beszéltünk az Australian Open ellen indult kampányról, amely azt hivatott kierőszakolni, hogy ne januárban, az idény legelején rendezzék meg a viadalt, hanem márciusban, emberi időpontban és időjárási körülmények között. "A minap hallottam erről. Szerintem teljesen jogos a játékosok kérése, és úgy vélem, keresztül is fogják vinni az ügyet” – véli például Mandula Petra (90. a világranglistán), a négy magyar főtáblás versenyző egyike. És akkor kanyarodjunk is egyenesbe: nézzük, mi várható az idei Australian Openen! Elsősorban hőség, iszonyú hőség. "Hétfőtől harmincnégy fokot mondtak a meteorológusok, ez márpedig azt jelenti, hogy a pályán jóval negyven fölé kúszik majd a hőmérő higanyszála, ami még úgyis borzasztó, hogy a levegő nem annyira párás. Égni fog a talaj a lábunk alatt, az biztos” – jósolja Petra. Attól azonban nem tart, hogy más miatt melege lesz az első fordulóban, a horvát Talaját (85.) mindenképpen meg akarja verni, hogy aztán újra összecsaphasson a belga Clijstersszel, a verseny negyedik kiemeltjével. "Több mint egy éve játszottam már Talajával, meg is vertem, remélem, emlékszik még arra a percekre… Ha Clijstersszel kell megküzdenem – merthogy először az első akadályvételre összpontosítok –, hát legyen. Neki is lehet rossz napja. Összességében jó formában vagyok, meglátjuk, mire lesz ez elég.” Kapros Anikónak (108.) az olasz Grande (47.) jutott a nyitó fordulóban, akiről azt mindenképpen érdemes tudni, hogy nincs bombaerős ütése, specialitása, viszont gyors, és eléggé labdabiztos. "De verhető – állapítja meg Anikó. – Télen keményen edzettem, úgy érzem, megfelelő erőállapotba hoztam magam, még ha az utóbbi versenyen elért eredményem nem feltétlenül erre enged következtetni. Sydneyben csúnyán kikaptam a selejtezőben, de hadd tegyem hozzá: megérkezésem másnapján kellett játszanom, és leginkább arra törekedtem, hogy el ne aludjak a pályán. Azóta természetesen akklimatizálódtam, és nem vagyok álmos…”
Melbourne-i történelem
Ausztráliában az urak majdnem két évtizeddel megelôzték a hölgyeket, már 1905-ben fűre léptek: természetesen hazai teniszezô, Rodney Heath gyôzött. A két világháború idején nem rendezték meg az ausztrál bajnokságot, amely 1977-ben a januári idôpontról átállt a decemberire, majd 1985 után vissza, 1969 óta Australian Opennek nevezik. A kezdetek óta 45-ször Melbourne, 17-szer Sydney, 14-szer Adelaide, nyolcszor Brisbane, háromszor Perth, míg két ízben Új-Zéland adott otthont a viadalnak. Férfi egyesben Ken Rosewall (1953-ban 18 éves és 2 hónapos volt), a nôiben Martina Hingis (1997-ben 16 éves és 3 hónapos korában nyert) a legfiatalabb gyôztes, ám a Hingis oldalán 1998-ban párosban elsô Mirjana Lucic társnôjénél is ifjabb volt: 15 éves és 10 hónapos. Rosewall vezeti a legidôsebbek listáját is, 1972-ben 37 éves és 2 hónapos korában nyerte meg utoljára az Australian Opent. Ugyanez a nôknél Thelma Long nevéhez fűzôdik, aki 1954-ben 35 éves és 8 hónapos volt. Long két évre rá gyôzött még párosban is, ugyanakkor az uraknál alighanem örökérvényű az 1924-ben 46 évesen és 2 hónaposan ez utóbbi műfajban elsô Norman Brookes rekordja. Zsinórban Roy Emerson ötször (1963–67), illetve Margaret Smith-Court hétszer (1960–66) volt képes diadalmaskodni, míg párosban a világháborús szünet sem szegte meg az 1935 és 1950 között tízszeres (!) elsô Adrian Quist lélegzetelállító sorozatát. Legutóbb Smith-Court tudott triplázni, azaz a nôi egyesben és párosban, valamint a vegyes párosban is nyerni, még 1963-ban. Mindmáig Stefan Edberg az utolsó juniorbajnok, aki késôbb a felnôttek között (1984, 1986) is nyert, a nôknél erre több mint két évtizede (1978, Chris O’Neill) nem volt példa. Az uraknál Petr Korda (1998), a hölgyeknél Szeles Mónika (1996) volt a legutóbbi balkezes elsô – a négyszeres gyôztes Szelesen kívül egyedül Martina Navratilova gyôzött a ,,sutábbik” kézzel, háromszor is. Amíg a férfi egyesben Richard Russell akkori, elsô fordulós 1966-os sikere óta nem fordult elô, hogy valaki gémveszteség nélkül (6:0, 6:0, 6:0) gyôzzön, addig a nôi egyesben ez sűrűbben megesik. Négy éve például négy meccs is 6:0, 6:0-ra ért véget, a négybôl kétszer Mary Pierce-nek gratulált a megsemmisített legyôzött… Nem kiemelt gyôztes csak kettô volt: 1976-ban az ausztrál Mark Edmondson nyerte meg a férfi, míg 1978-ban honfitársnôje, a már említett O’Neill kisasszony a nôi egyest. Magyar diadalra sokáig, 2001 januárjáig kellett várni: ekkor Kapros Anikó egyesben és az ausztrál Wheeler oldalán párosban is megnyerte a juniorviadalt!
Lesz egy harmadik magyar is a női mezőnyben, Czink Melinda (162.) ugyanis a harmadik kört is teljesítette a selejtezőben, így pályafutása során először szerepelhet felnőtt Grand Slam-torna főtábláján. Nos, az első fordulóban a tizedik helyen kiemelt amerikai Rubin (13.) következik számára – az egyetlen pozitívum, amit leszűrhetünk: a nyolcadik helyre rangsorolt Miskinát is megkaphatta volna… Az uraknál ott lesz természetesen Sávolt Attila (97.), aki ugyanúgy kezdte az idényt, mint tavaly: pocsékul. Igen ám, de 2002-ben Melbourne-ben magára talált, továbbjutott az első körből, majd Federerrel, a svájciak világklasszisával vívott emlékezetes csatát, mert bár három szett lett a vége oda, de kettőben bizony közel állt Attila a bravúrhoz, az egyikben éppenséggel egyetlen pontocskára. A második kanyarban ezúttal is kiemelt, jelesül a 21.-ként rangsorolt román Pavel várna rá – reméljük, várni is fog, minthogy Sávolt könnyű ellenfelet kapott az első fordulóban az ausztrál Luczak (185.) személyében. Ami pedig a legjobbakat illeti, nos, az ausztrálok mindenképpen ünnepelni szeretnének, a világelső Hewitt-tól várják azt, hogy Edmondson 1976-os diadala után újra honi teniszező nyerje meg a férfi egyest, különben is, maga az érintett megígérte: az idén ráhajt a Grand Slamre. Hewitt számára ráadásul kedvezőek a feltételek, neki nem jelenthet gondot a hőség, fizikálisan amúgy is bírja a végtelenségig, a nagy kérdés csupán az: rajta kívül vajon a többi igazi menő is megéri-e a második hetet? Merthogy egymás után két-három klasszist neki sem egyszerű megverni egy-egy három megnyert szettig tartó ütközetben. Az alsó ág legjobbja, Agassi a Kooyong Classicon aratott tornagyőzelemmel (az utóbbi négy évben harmadszor sikerült győznie a bemutatóversenyen) a tarsolyában, erőtől kicsattanva érkezett meg Melbourne-be, nem titkoltan azért, hogy Emerson óta ő legyen az első úr, aki négyszeres Australian Open-bajnoknak mondhatja magát. A hölgyek versenyével kapcsolatban mi más is lehetne a téma, mint a Serena Slam, azaz az ifjabbik Williams lány egyhuzamban negyedik GS-diadala. Serena az idén még veretlen, igaz, csak a Hopman-kupán játszott, ott viszont szédületesen, mindenesetre Steffi Graf 1988-as tarolása óta senki sem volt képes arra, hogy egymás után négy nagy tornán tudjon győzni. És ha már a sorozatoknál tartunk: a címvédő Capriati a triplázást tűzte ki céljául, dacára a pocsék előkészületi szereplésnek (azonnali kiesés Sydneyben). Maradjunk annyiban: minden eddiginél nehezebb dolga lesz, mert az idén mindkét Williams nekivágott a versenynek. Ôk márpedig nem sok levegőt hagynak a többieknek.
Amit tudni érdemes
Név: Ausztrál nemzetközi teniszbajnokság (Australian Open).
Időtartam: 2003. január 13–26.
Helyszín: Melbourne (1996-ig Flinders) Park, Melbourne, Ausztrália (19 pálya; a mozgatható tetővel befedhető Rod Laver Arena/Center Court befogadóképessége: 15 021 fő; a szintén befedhető Vodafone Arenáé 10 000, az 1-es pályáé 6000, a 2-es pályáé 3000, a 3-as pályáé 2000, a 4-es pályáé 1000 fő). Pályaborítás: Rebound Ace (kemény borítás). Labdák: Slazenger
Férfi egyes: 128-as főtábla (104 játékos a világranglista-helyezése alapján, 16 játékos a január 8. és 11. között megrendezett 128-as selejtezőből, 8 játékos szabadkártyával; a mérkőzések három nyert szettig tartanak, az ötödikben nincs rövidítés),a győztes díja: Norman Brookes Challenge Cup.
Férfi páros: 64-es főtábla (57 páros a páros világranglista-helyezések alapján, 7 páros szabadkártyával; a mérkőzések két nyert szettig tartanak, a harmadikban nincs rövidítés; a döntő három nyert szettig tart, az ötödikben nincs rövidítés).
Női egyes: 128-as főtábla (108 játékos a világranglista-helyezése alapján, 12 játékos a január 8. és 11. között megrendezett 96-os selejtezőből, 8 játékos szabadkártyával; a mérkőzések két nyert szettig tartanak, a harmadikban nincs rövidítés), a győztes díja: Daphne Akhurst Memorial Cup.
Női páros: 64-es főtábla (60 páros a páros világranglista-helyezések alapján, 4 páros szabadkártyával; a mérkőzések két nyert szettig tartanak, a harmadikban nincs rövidítés). Vegyes páros: 32-es főtábla (28 páros a páros világranglista-helyezések alapján, 4 páros szabadkártyával; a mérkőzések két szettig tartanak, 1:1-nél egyetlen rövidítés dönt; a döntő két nyert szettig tart, a harmadikban nincs rövidítés).
A juniorok számára férfi (64 résztvevő, 8 szabadkártya, 8-an a selejtezőből) és női (64, 8, 6) egyest, illetve férfi (32, 4 szabadkártya) és női (32, 4) párost rendeznek. A 35 évnél idősebb férfiak (6 páros), valamint vegyes párosok (4) részére csoportmérkőzéses alapon zajlik meghívásos torna. A kerekesszékeseknek bemutató jelleggel férfi (8) és női (8) egyest, valamint férfi (4) és női (4) párost rendeznek.
Összdíjazás: 18 180 000 ausztrál dollár (10 230 000 amerikai dollár) – 10.18%-kal magasabb, mint tavaly volt. Az 1. helyezettek díjai. Férfi egyes: 1 127 850 AUD (634 750 USD). Férfi páros: 419 715 AUD (236 200 USD). Női egyes: 1 127 850 AUD (634 750 USD). Női páros: 419 715 AUD (236 200 USD). Vegyes páros: 124 080 AUD (69 800 USD)