„Torkom szakadtából ordítottam, hogy gyerünk Misi, védd a pályádat! Azután meg csak fogtam a fejem, hogy sikerült, hogy tényleg sikerült! Annyira boldog vagyok! Szerintem nagyon megérdemeltük ezt a győzelmet” – Z. Molnár Natasa első szavai voltak ezek a rövidpályás gyorskorcsolya-váltó aranyérme után, amelyet elképesztő csatában nyertek meg a mieink.
De nézzük meg pontosan, hogyan is történt mindez!
Először is hétfőn EYOF-csúccsal jutottak a 2000 méteres vegyes váltó középdöntőjébe. Azután kedden ezt a rekordot tovább javítva, első helyen kvalifikálták magukat az A-döntőbe. Szóval úgy festett, ha nem jön közbe valami nagyon nagy baki, akkor a verseny első számú esélyeseiként lépnek jégre szombaton. Igenám, de a rövidpályás gyorskorcsolyában azért sohasem ennyire egyszerű a képlet. Hiszen egy váltó esetében mind a négy versenyzőnek tökéletesen topon kell lennie a végső sikerhez. Márpedig a koncentrációt sok minden befolyásolja. Például az egyéniben elért eredmények, amelyek szombaton nem feltétlenül úgy alakultak, ahogy a magyar fiatalok eltervezték.
Egyéniben az 1000 méteres számokat rendezték ezen a napon, és bár Z. Molnár Natasa szerzett egy bronzérmet, valójában ő is tudta, és Kiss-Gebora Flóra is tudta, hogy valamelyiküknek ebben a döntőben aranyéremért kellett volna harcolnia. De nem így alakult.
Pedig mindketten elsőként jutottak a fináléba a futamukból. De hiába beszélte meg az edzőivel Z. Molnár, hogy az utolsó négy körben már elöl kell lennie, ha nyerni szeretne, mert megbillent a jégen, és nem tudott az élre törni. És hiába futotta egész nap a legjobb köridőket Kiss-Gebora, ha saját bevallása szerint a döntőre elfáradt fejben, és belülről elengedte az előzésre készülő ellenfelet. A vége harmadik-negyedik hely lett, és némi csalódottság, amelyet nagyon gyorsan fel kellett dolgozni, hiszen következett a váltó.
A fiúk 1000 méteres számában Kun Benedek elképesztő peche volt: nem jutott döntőbe, mert bár övé volt a legjobb harmadik idő (amivel bekerült volna), a bírók egy másik futamban továbbjuttattak egy eleső versenyzőt, így Kun a finálét már csak a lelátóról nézte. Árendás Mihály viszont a legjobb időeredménnyel kvalifikálta magát, de utólag bevallotta, nem indította el időben a hajrát, emiatt meg kellett elégednie a negyedik hellyel.
Ilyen előzmények után következett a vegyes váltó versenye. Azzal a teherrel a vállakon, hogy ez az utolsó bizonyítási lehetőség ezen az EYOF-on. Az összhang elképesztő volt a négy versenyző között, a váltások tökéletesen sikerültek, a magyar négyes viszonylag hamar az élre állt, és bár a végére akadt egy kis izgalom a nagyot hajrázó franciák miatt, a legfontosabb, hogy végül a magyar váltó harcolta ki az aranyérmet!
„Próbáltam a lehető leghamarabb az élre állni és sikerült is, csak mentem előre, mint egy őrült, nem is figyeltem az ellenfelekre. El sem tudom mondani, mennyire boldog vagyok” – mosolygott Z. Molnár Natasa, aki a magyar EYOF-csapat legeredményesebb tagjaként egy arany-, egy ezüst- és egy bronzéremmel zárta a viadalt.
„A váltó sikere mindenért kárpótolt – nyilatkozta Kiss-Gebora Flóra. – Jól rajtoltam, meglepett, hogy a hollandok rögtön kiestek mellőlem, azután pedig csak mentünk előre hatalmas összhangban. Amikor a végén meglöktem Natasát, egy kicsit megkönnyebbültem, hogy én megvagyok, ugyanakkor azt is tudtam, nem lesz könnyű megtartani az előnyt. Annyira kiabáltam, hogy a végén már nem jött ki hang a torkomon, csak sikítottam Misinek, hogy menjen már! De nem kellett izgulni, mert Misi nagyon jól összehozta a végét.”
„Már az elején szépen elhúztunk az ellenfelektől, szóval én biztonságban éreztem magam. Mentem, ahogy tudtam, a kanyarokban figyeltem, biztos voltam benne, hogy ha nem esünk el, ez meglesz, és szépen be is korcsolyáztam az első helyre” – mondta Árendás Mihály.
„Igazság szerint én tudtam, hogy a váltó-aranynak meg kell lennie – egészítette ki az aranynégyes mondandóját Kun Benedek. – Az első váltás jól sikerült, kovácsoltam egy kis előnyt, de azután annyira tört a jég, hogy majdnem minden kanyarban megbillentem. Végül azonban sikerült az élen maradni, és megvalósítani a tervet, aminek nagyon-nagyon örülök.”
A győztes fiatalok az aranyérem mellett a szervezőktől különleges ajándékot is kaptak. Egy fadobozban aranyszínű kártyát, amelyről egy QR-kódot leolvasva megtalálták a saját eredményük leírását, valamint megtudták, hogy a bakuriani csapat minden győztes tiszteletére, így az ő tiszteletükre is ültet egy fát, amelynek a növekedését egy applikáción keresztül lehet majd nyomon követni.
De nemcsak a batumi jégcsarnokban, a bakuriani hegyek között is folytatódtak a küzdelmek. Sífutásban a szabadstílusú sprint szám maradt erre a napra, amelyben Bere Johanna Zója a 46., Ferbár Csongor pedig az 55. helyen végzett a kvalifikációban, így sajnos egyikük sem jutott tovább.
„Nagyon vártam ezt a sprintet, és jól is sikerült, teljesen kifutottam magam – mondta Bere. – Az emelkedőn jól mentem, a lejtőn azonban kicsit kaptam a többiektől. Szerintem ennél több nem volt ebben.”
Ferbár sem volt elégedetlen: „Nagyon erős és gyors verseny volt, ötvenharmadik lettem a hetvenből, ez volt a legjobb futásom az EYOF-on.”
A verseny zárónapján, vasárnap a sífutók 4x5 kilométeres, illetve a biatlonosok 4x6 kilométeres vegyes váltójában érdekelt a Magyar Csapat.
XVII. TÉLI EURÓPAI IFJÚSÁGI OLIMPIAI FESZTIVÁL, BAKURIANI
Rövidpályás gyorskorcsolya. 1000 m. Lányok: 1. Mariia Khokhelko (ukrán) 1:35.703, 2. Mouaha (francia) 0.078 másodperc hátrány., 3. Z. Molnár Natasa (magyar) 0.131 mp h., 4. Kiss-Gebora Flóra (magyar) 0.254 mp h. Fiúk: 1. Filippo Pezzoni (olasz) 1:32.513, 2. Picco (olasz) 0.188 mp h., 3. Efe Dal (török) 0.699 mp h., 4. Árendás Mihály (magyar) 1.757 mp h., …11. Kun Bence Benedek (magyar)
2000 m. Vegyes váltó: 1. Magyarország (Kiss-Gebora Flóra, Z. Molnár Natasa, Kun Benedek, Árendás Mihály) 2:50.253, 2. Franciaország 0.073 mp h., 3. Törökország 5.570 mp h.
Sífutás. Szabadstílus. Sprint. Lányok: 1. Nina Cantieni (svájci) 2:27.48, 2. Polonska (cseh) 0.85 mp h., 3. Kivil (észt) 0.98 mp h., …46. Bere Johanna Zója (magyar)
Fiúk: 1. Daniel Pedranzini (olasz) 2:12.23, 2. Pietroboni (olasz) 0.10 mp h., 3. Tossavainen (finn) 1.03 mp h., …55. Ferbár Csongor (magyar)