Szocsi 2014: a rendezés nem befolyásolja az adósságbesorolást

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2014.02.06. 09:48
Várhatóan semleges hatást gyakorol a héten kezdődő szocsi téli olimpia Oroszország reálgazdasági teljesítményére és hitelképességi megítélésére is – jósolták szerdai értékeléseikben londoni pénzügyi elemzők.

A Moody’s Investors Service – a világ legnagyobb hitelminősítő és gazdaságelemző csoportja – szerdán Londonban ismertetett elemzésében közölte: az orosz államadósságra általa érvényben tartott „Baa1”-es szintű, befektetési ajánlású és stabil kilátású besorolás szempontjából neutrálisnak tekinti az olimpiai játékokat. A Moody’s szerint valószínűtlen, hogy a rendezvény az orosz makrogazdasági helyzet jelentős javuláshoz vezet az idén, mivel az infrastrukturális fejlesztés és az ehhez járuló fémipari, bányászati és építőipari élénkülés jó eséllyel már megjelent az eddigi orosz GDP-adatokban.

Bár a játékok és az olimpiára érkező látogatók várhatóan kedvező hatást gyakorolnak a fogyasztásra, a Moody’s várakozása szerint azonban ez elsősorban regionális szinten lesz érezhető.

A hitelminősítő szerint ugyanakkor Oroszország mint szuverén adós „kényelmesen állni tudja” a játékok 50 milliárd dollárra becsült költségeinek a szövetségi államháztartásra háruló hányadát. Az orosz államadósság-ráta e költségekkel együtt is mindössze a GDP-érték 12 százaléka, ami globálisan is egyike a legalacsonyabb adósságrátáknak, másrészt a GDP-arányos államháztartási hiány a 2009–2013 közötti időszak éves átlagában mérve szintén meglehetősen alacsony, alig 1.3 százalék – áll a Moody’s szerdai londoni elemzésében.

A hitelminősítő hangsúlyozza, hogy az orosz szövetségi költségvetés összesített kiadásai 2012-ben 750 milliárd dollárnak feleltek meg.

Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerdán Londonban ismertetett elemzése is „viszonylag mérsékeltnek” minősíti a játékok költségeit az évi kétezer milliárd dollárt meghaladó orosz hazai össztermékhez mérve.

A felzárkózó európai gazdaságok reformjainak finanszírozására 1991-ben alapított londoni bank számításai szerint a szocsi téli olimpia költségei az éves orosz GDP-érték 2.4 százalékát teszik ki. Összehasonlításként az EBRD felidézi, hogy a 2004-es görögországi nyári olimpiai játékok a görög hazai össztermék hét százaléka körüli összegbe kerültek.

Az EBRD elemzése szerint az olimpiai játékok általában 50-300 ezer állást teremtenek a rendező országban, bár ezen állások zöme átmeneti.

Oroszország alacsony munkanélküliségi rátája és feszes munkapiaci helyzete egyébként is arra vall, hogy kevés a mozgástér új munkahelyek teremtésére, és az olimpia rendezéséből eredő munkaerőigény-többlet valószínűleg felhajtotta a munkaköltségeket; ez is hozzájárulhatott a játékok egyre emelkedő költségeihez – vélekedtek az EBRD elemzői.

A bank – a Moody’s véleményéhez hasonlóan – szintén úgy véli, hogy a szocsi játékoknak korlátozott hatásai lesznek az orosz nemzetgazdaság egészére.

Az EBRD szerint az építkezési kiadások és a munkahely-teremtési folyamat több évre terül szét, és az ebből eredő hatásnak csak egy szerény hányada jelentkezik a rendezvény időpontjában; a legnagyobb hatás már a megelőző évek növekedési teljesítményében megjelent.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik