Fotó: Reuters
Fotó: Reuters
A szlovéniai Pohorje-hegységben, Maribor mellett 1964 óta rendeznek Világkupa-futamokat, idén 45. alkalommal küzdöttek meg tehát a hölgyek óriás-műlesiklásban és műlesiklásban a „Zlata lisica” (Arany Róka) díjért. A pálya jellegzetessége viszonylag alacsony fekvése, a start 736 méteren, a cél 336 méteren található.
Óriás-műlesiklásban tavaly az osztrák Elisabeth Görgl nyert Manuela Moelgg és a szakági vk-t végül elhódító Denise Karbon előtt – az idei eredmények alapján azonban nagy meglepetés lett volna, ha ismét ők alkotják a dobogót, hisz a világkupában Poutiainen vezetett Zettel előtt ebben a számban. Nos, Karbon dobogóra állt a végén – a többi felsorolt versenyző azonban nem!
A szlovéneknek sikerült az, ami kedden a horvátoknak nem: hazai versenyző sikerének örülhettek, óriási meglepetésre Tina Maze nyerte a versenyt Karbon és a német Kathrin Hölzl előtt.
Hideg (-7°C), napos idő, és az osztrákok edzője által tűzött pálya fogadta az első futam résztvevőit. Az első síző, a pálya középső szakaszán kisebb hibát vétő olasz Manuela Moelgg jó idővel adta meg a verseny alaphangját, ez a futam 3. helyét jelentette végül. A verseny egyik fő esélyese, Poutiainen lassú alsó szakasza következtében kevéssel Moelgg mögé szorult, majd az eddig gyenge idényt produkáló Denise Karbon megfutotta az első futam legjobb idejét.
Ezt követően az olimpiai bajnok Mancuso és az osztrák favoritok (Zettel, Görgl) mélyrepülésén csodálkozhatott a szépszámú közönség, főként az amerikai síző menete volt érthetetlenül gyenge. Honfitársa, Vonn sem lehetett maradéktalanul elégedett, kitűnő felső szakasz és jó középső után igen pocsék alsó szakaszával gyakorlatilag elveszítette győzelmi reményeit.
Vonn menetét kopírozta a menetrendszerű gyengécske idényét futó, kétszeres junior, egyszeres felnőtt „óriás” világbajnok Anja Parson is; Pietilä-Holmner (6. hely) pedig ismét Parson előtt végzett, azaz jó esélye nyílt arra, hogy újra ő legyen a legjobb svéd versenyző. Meglepően jól szerepelt a németek üdvöskéje, Hölzl (4. hely), és a hosszabb pihenő után visszatérő Lara Gut (9. hely); az összetettben vezető Riesch viszont elég gyenge futammal csak a 18. helyen zárt. Annak ellenére, hogy osztrák edző tűzte a pályát (vagy épp ezért?), csalódást nyújtottak az osztrákok, legjobbjuk a 17. helyen záró Zettel lett.
Ami azonban a szépszámú helyi közönséget legjobban megörvendeztette, az a szlovén versenyzők meglepően jó szereplése: a 20-as rajtszámmal induló Tina Maze parádés alsó szakaszt produkálva bejött a 2. helyre, Mateja Robnik 11., Marusa Ferk 16. helyről várhatta a 2. futamot. Maze révén reális esély volt tehát a hazai győzelemre, az első 5 helyezett között lévő mindössze 0,3 másodperces különbség pedig izgalmas második futamot ígért. A 61 indulóból mindössze 6 versenyző esett ki a könnyen teljesíthető pályán.
A második futamot tűző olasz szakember látszólag jóval nehezebb pályát hozott létre, azonban csak 2 versenyző, a német Rebensburg és az első futam egyik legnagyobb meglepetését produkáló (7. hely 43-as rajtszámmal) svájci Fränzi Aufdenblatten esett ki, így a sok tini között a maga 28 évével matuzsálemnek számító helvétnek immáron 5 éve nincsen értékelhető eredménye a szakágban.
Az osztrákoknak jobban ízlett az olasz pálya, mint a hazai, szinte valamennyien javítottak, Zettel a 11. helyig jött előre – a címvédő Görgl azonban útközben egy hálót meglátogatva csak a közönség kedvéért poroszkált be a célba, Mancuso az előző futamát is alulmúlva a rendben célba érő versenyzők közül utolsóként zárt, a biztató semmeringi 6. helyezést képtelen volt megismételni az olimpiai bajnok – komoly formajavulásra lesz szüksége a világbajnokságig! Maria Riesch javított néhány helyezést, így a 12. helyen zárt, megőrizve összetettben 1. helyét.
Vonn azonban kitűnő második futamot produkálva a 7. helyre jött előre, így jelentősen csökkentette összetettbeli lemaradását. Pärson fantasztikus futamot produkált – egészen a pálya utolsó harmadáig: csakúgy, mint az első futamban, másodszorra is az utolsó szakaszon lassult le, végül a 10. helyen zárt. Az olasz Karen Putzer hosszú idő után kezd újra visszatérni az élmezőnybe, ezúttal a 9. helyen zárt. Csak az a hatalmas hiba ne lett volna az első kapuknál…
Ferk és Robnik nem tudta tovább fokozni a hazai közönség hangulatát, átlagos második futammal Robnik 14., Ferk 15. helyen zárt. Lara Gut kitűnő második futamával a 6. helyet érte el, Pietilä-Holmner pedig egy 8. hellyel jelezte a svédeknek, hogy ez az év inkább szólhat róla, mint Pärsonról. Az utolsó 5 síző jelentős előnnyel érkezhetett, meg is tartották maguknak a verseny első 5 helyét. Elsőként Poutiainen érkezett – közepesen jó menettel vette át az ideiglenes vezetést, végül a 4. helyen zárt.
A fiatal német, Kathrin Hölzl két tizeddel előzte meg Poutiainent, és pályafutása egyik legnagyobb sikerét aratva 3. helyen zárt. Manuela Moelgg most sem bírta el az esélyesség terhét, végül 5. helyen zárt. Jött a hazai pályán versenyző Maze – és a hazai nézőközönség legnagyobb örömére káprázatos sízést mutatott be. Denise Karbonra tehát nagyon nehéz feladat várt, bár a saját edzője által tűzött pálya némi előnyt jelenthetett számára. Karbon mindent meg is tett, a második futam 3. legjobb idejét produkálta (Maze és Vonn mögött) – azonban Mazét ma nem lehetett legyőzni.
A 26 éves Tina Maze 2005 után másodszor nyert Mariborban, 2002-ben 2. volt ezen a pályán. 1999-ben ezen a pályán mutatkozott be a Világkupában, 2002-ben pedig itt szerezte pályafutása első dobogós helyezését. Maze utoljára tavaly áprilisban nyert versenyt, akkor is óriás-műlesiklásban és akkor is Szlovéniában – ám nem itt, hanem Krvavecben.
Összességében 7. győzelmét ünnepelhette, ebből a hatodikat „óriásban”. Tizenharmadszor állhatott dobogóra, jelen szakágban kilencedszer. „Nagyszerű érzés újra nyerni ennyi szlovén között, s ugyan nyertem már három éve, mégis ezt különlegesebbnek érzem, mert mintha megláttam volna végre a fényt az alagút végén. Sokkal fontosabb siker ez, mint a múlt évi St. Moritz-i, ugyanis míg akkor az időjárási körülmények nekem játszottak, addig most teljes mértékben enyém a siker” – nyilatkozott a boldog győztes.
Denise Karbon kedvelheti ezt a pályát: tavalyi 3. helyezése mellett volt már itt 6. (2001) és 9. (2000) is. A tavalyi szezont uraló Karbon ebben az idényben most először állhatott dobogóra, ami örvendetes lehet az olaszoknak a közelgő világbajnokságot tekintve. Abszolút számspecialista, eddigi 14 dobogóját mind óriásban szerezte. Bizakodik is, hogy az idény folytatása ismét róla is fog szólni: „Természetesen a győzelmet céloztam be, ugyanakkor megnyugvással konstatálhattam a versenyt, hiszen a szezon eleji pszichikai problémák ezzel a múlté lettek, s hamarosan a legjobb formámat tudom nyújtani, s ismét nyerhetek.”
A 25 éves Kathrin Hölzl is nevezhető lassan a Pohorje specialistájának, korábbi 3 itteni szereplése alkalmával két 4. és egy 12. helyet ért el. Pályafutása során másodszor állhatott dobogóra, 2007 elején Lenzerheidében szerzett 2. helyet óriás-műlesiklásban.
„A német csapat Riesch körül mozog, így remek, hogy teljesítettem feladatomat” – nyilatkozta a német, utalva arra, hogy bronzérmes helyével honfitársa két legfőbb riválisát értékes pontoktól fosztotta meg egyben.
Vasárnap a hölgyek műlesiklásban mérték össze tudásukat Maribor mellett, Radvanje pályáján. Továbbra is hideg idő, ennek köszönhetően mindvégig jó pályaviszonyok fogadták a versenyzőket.
Műlesiklásban címvédésről szó sem lehetett, ugyanis a tavalyi győztes Nicole Hosp jelenleg lábadozik (a legfrissebb hírek szerint vb-szereplése már nem elképzelhetetlen). A mezőnyből Anja Pärson jelentkezik a legjobb mutatókkal, Mariborban 2002 és 2005 között ötször nyert műlesiklásban. Az utóbbi hetek eredményeit böngészve azonban sokkal inkább Riesch, Poutiainen és az 5 éve éppen ott junior VB-t nyert Zettel küzdelmét várhattuk a versenytől.
Tovább folytatódik Maria Riesch már-már aggasztó fölénye műlesiklásban. A versenyt gyakorlatilag már első futamával megnyerte: harmadikként érkezve közel 1,3 másodpercet vert az elsőként lesikló Zettelre – más dimenzióban síelt, mint a többiek. Zettel hatalmas hátránya ellenére elégedett lehetett, hisz hisz egyetlen századdal maga mögé utasította Poutiainent, más pedig nem tudta őket megelőzni a később lesiklók közül. A 18.-ként induló Kirchgasser bizonyította, hogy ez a pálya fekszik az osztrákoknak, bejött a 4. helyre, maga mögé utasítva a honfitársait végre megelőzni tudó Pärsont.
Összességében a svédek is örülhettek az első futam után: Pärson 5., Pietilä-Holmner 6., Hansdotter 8., Borssen 21. helyen várhatta a 2. futamot. Zahrobska továbbra sem volt igazán meggyőző, Vonn pedig a pálya utolsó szakaszán nagyot hibázva csak a 18. helyen zárt. Az ifjabb Riesch, Susanne viszont követve Maria példáját nagyszerűen síelt, 10. lett.
A szlovének ma nem örülhettek saját versenyzőik eredményeinek: a tegnapi győztes Maze kicsúszott az első 30-ból, és Ferk 25. helye sem kecsegtetett túl sok jóval. A nevesebb versenyzők közül csak Zuzulová esett ki, Mancuso pedig folytatva rémálom-szerű produkcióját 51. helyen zárt. Kellemes meglepetést okozott viszont a pályafutása során másodszor 30-ba kerülő belga Karen Persyn (2004-ben ugyanitt volt 28.), valamint a műlesiklásban először 30-ba kerülő svájci Marianne Abderhalden. A legnagyobb meglepetést viszont alighanem a finn Sanni Leinönen produkálta: 67-es rajtszámmal jött be a 16. helyre.
Nem volt a második pálya különösebben eget rengető, csupán Bonjour, Bergmann és a hetedik helyről induló Gius akadt fenn az akadályokon. Kevés igazán bevállalós futamot láttunk, egyedül a 73-as rajtszámmal induló belga Persyn emelhető ki, 16. helye kimagaslóan a legsikeresebb szereplése. Lindsey Vonn bánhatja, hogy az első kört elbaltázta, ugyanis a másikban gyors sízőtől szokatlanul keményen vette az akadályokat, s toronymagasan a legerősebb idővel (44,43) átvette a vezetést.
Az élen álló triót leszámítva senki sem tudta megverni, Anja Pärson pedig századra azonos időt teljesített. Holtversenyben ez a negyedik helyre volt elegendő. A szakág legjobbjai betliztek (Zahrobska, Moelgg, Borssen, Jelusic), a vert sereget ékesítették. Kiemelhető a tegnapi dobogója után mintha új erőre kapó Karbon, valamint Aubert és Hansdotter TOP-8-as pozíciója.
A dobogó második helyéért különcsatát vívott Poutiainen és Zettel, kettejük között az döntött, hogy míg a finn az összetett vk miatt a biztosra ment, addig az osztrák sokat rizikózott, aminek meg is lett az eredménye. Igaz, ez a győzelemhez kevés volt. Rieschnek elég lett volna egy laza, biztonsági pályát mennie, láthatóan így is tett. Az egy másik kérdés, s az ő klasszisát dicséri, hogy még így is megfutotta a harmadik legjobb időeredményt, másfél tizedet sem veszítve Zettellel szemben…
Maria Riesch sorozatban negyedszer nyert műlesiklásban, legutóbb ilyen bravúrt Janica Kostelictől láthattunk, igaz a horvát zsinórban nyolcszor sem talált legyőzőre a 2000/2001-es szezonban. Ez volt a garmischi 25 esztendős lány 10. vk-elsősége (ebből 5. műlesiklásban), 24. alkalommal állhatott fel dobogóra. „Nem volt annyira könnyű kezelni, hogy az első menet után olyan nagy volt a hézag. Egy kicsit tartottam is attól, mi lesz, de végül úgy döntöttem a rajtnál, hogy csak egy tiszta pályát akarok menni. Már előre kell tekintenem a gyorsabb számokra. Érdekes lesz látni, hogyan fog menni a lesiklás ennyi idő után.”
Kathrin Zettel tizenkilencedszer állhatott dobogóra, ebből kilencedszer műlesiklásban. A szezon eleji hibák után szépen lassan belelendül az alsó-ausztriai. Rá is fér, hiszen Schild, majd Hosp kidőlésével ő lett az osztrák női szekció egy személyes zászlóvívője.
Tanja Poutiainen 33. dobogójával (ebből 17. műlesiklásban) tartja a lépést fő riválisaival összetettben és a szakágban egyaránt.
Műlesiklásban a vk kétharmadán túl vannak a hölgyek, Maria Riesch végső győzelmét esetleg Poutiainen gátolhatja meg. Összetettben abszolút négyesélyes a győztes kiléte, habár a gyors számokban nyújtottak alapján egy kevéssel Vonn és Riesch kiemelkedik a többiek közül.
A közelgő világbajnokság miatt a nők versenyprogramja is sűrűsödik. Jövő hétvégén ismét Ausztriába látogatnak, Altenmarkt- Zauchensee-ben 17-én szuper-kombinációban, 18-án pedig lesiklásban vívnak meg a legjobbak.
ALPESI SÍ VK, MARIBOR
Női műlesiklás: 1. Maria Riesch (német) 1:29.64 perc (1. futam 44.78 másodperc, 2. futam 44.86 mp) 2. Kathrin Zettel (osztrák) 1:30.79 (46.07, 44.72) 3. Tanja Poutiainen (finn) 1:31.41 (46.08, 45.33) |
A szakági vk állása: 1. Riesch 500, 2. Vonn 340, 3. Poutiainen 316 |
|
NŐI ÓRIÁS-MŰLESIKLÁS: 1. Tina Maze (szlovén) 2:45.15, 2. Denise Karbon (olasz) 2:45.54, 3. Kathrin Hölzl (német) 2:46.07 |
|
A szakági Vk állása 5 viadal után: 1. Poutiainen 328 pont, 2. Kathrin Zettel (osztrák) 269, 3. Mölgg 205 |
Az összetett vk állása: 1. Riesch 729 pont, 2. Poutiainen 644, 3. Lindsey Vonn (amerikai, 616) |