A Kostelicet öt századdal megverő Grange átvette a vezetést összetettben

Vágólapra másolva!
2009.01.07. 16:33
Címkék
Végletekig kiélezett verseny végén a francia Jean-Baptiste Grange győzedelmeskedett az alpesi sízők zágrábi műlesiklófutamán. A nők után így a férfiak összetett Világkupájában is változás történt az élen, miután az eddig vezető Axel Lund Svindal pont nélkül távozott a helyszínről.
Grange (középen) öröme teljes lehet, hiszen összetettben is ő vezet
Fotó: Reuters
Grange (középen) öröme teljes lehet, hiszen összetettben is ő vezet
Grange (középen) öröme teljes lehet, hiszen összetettben is ő vezet
Fotó: Reuters
Grange (középen) öröme teljes lehet, hiszen összetettben is ő vezet

2005 óta ad otthont Sljeme, a Zágrábtól mindössze 15 km-re, a Medvednica-hegységben fekvő pálya szlalomversenyeknek. A hölgyekhez azonban csak tavaly csatlakoztak a férfiak, az első és eddigi egyetlen futamukat az osztrák Mario Matt nyerte meg a hazaiak kedvence, Ivica Kostelic, valamint honfitársa, Reinfried Herbst előtt.

Az idei évet figyelembe véve aligha számíthattunk duplázásra, sokkal inkább Kostelic, valamint a szakági Világkupa éllovasa, a francia Jean-Baptiste Grange párharcára készülhettünk. Az összetettben hét sportoló is 100 ponton belül volt a versenyt megelőzően a listavezető Svindal mögött, így ebből a szempontból is érdekes, sorsfordító viadalnak tűnt a zágrábi.

Sűrű köd fogadta a résztvevőket és azt a több ezernyi fanatikust, aki a zord idő ellenére is megtisztelte jelenlétével a legjobb szlalomosokat. Kellően trükkös pályát tűztek ki, ezért nem csoda, hogy a mezőny jó része nem érte el a célvonalat – igaz, javarészük a magasabb rajtszámmal futók közül került ki, akiknek a Vk-ban minden egyes verseny folytonos rizikózás. A 220 m-es lejtőn 68 kapu tűzdelte a pályát.

A szervezők kiváló munkát végeztek, a pálya állaga alig roncsolódott, így fordulhatott elő, hogy több, 60-asnál (!) magasabb rajtszámmal induló versenyző is befért a továbbjutó 30 közé.

Benjamin Raich vérmes reményekkel vágott neki a második menetnek is, amely előtt hosszú idő után újra az első hét között foglalhatott helyet. Sokat nem ért vele, harmatos lécmunkával nemhogy a győzelemre való esélyt vesztette el, hanem még azért is aggódnia kellett, hogy egyáltalán bejut-e a pontszerzők közé. Nos, ez sikerült neki, csakúgy, mint a szintén indiszponált Bode Millernek, de ez az osztrákokat aligha vigasztalja pár héttel a vb előtt. A többiek sem tündököltek a sógoroknál. Kiesett sztárjaik közül az inkább már csak múltnak számító Schönfelder, a jövő nagy ígéretének tartott Hirscher, de gyengélkedett Herbst is. Matt következetes tempója és 6. helye az idei formáját tekintve kielégítő volt, és Pranger is közel a legjobbját idézte.

Klasszis szlalomozást a két nagy esélyestől, és néhány igazi meglepetésembertől láthattunk. Grange és Kostelic között 27 század feszült az első felvonás után a francia javára, tehát még messze nem volt lefutott a küzdelem. Mögéjük a dél-tiroli Patrick Thaler zárkózott fel közel fél másodperces hátránnyal, őt honfitársa, Manfred Mölgg követte. A szlovén Vajdic is megelőzte a címvédő Mattot. A legjobb 15-ben helyet kapott egyebek mellett a 43-as rajszámú Razzoli, 53-assal a svájciból moldávvá honosított Urs Imboden, 63-assal a hazai Samsal, valamint a 70-es számú rutinos norvég, Myhre. A kiesők népes táborát gyarapította – a korábban említett osztrákokon kívül – Daniel Albrecht, Marc Berthod, valamint a mély gödörben lévő Aksel Lund Svindal is.

A második körben az osztrákok vitték a prímet, hiszen a legjobb négy időeredmény közül hármat ők jegyezhettek. Az első futamból alig jutott tovább, a folytatásban azonban megmutatta klasszisát Benjamin Raich, aki 58.36-os abszolút legjobb idejével feljött a hatodik pozícióba. A korábbi dobogós Herbst is befért a legjobb nyolc közé, az elsősorban Európa Kupa-versenyeken induló Bechter pedig a 10. helyével beállította a legjobb eredményét, már ami a szlalomot illeti.

A többiek kezdetben nem kényeztették el a nézőközönséget, egyesek a hirtelen adódó pontszerzési esélytől egy kicsit megijedtek, s túl megfontoltan ereszkedtek le a lejtőn, mások viszont pont ellenkezőleg cselekedtek, nagy hibákat vétettek, s ugyan célba értek, többen kívül estek a szabály szerinti differencián, így pont nélkül állhattak tovább. Így járt az egyesült államokbeli Ted Ligety, illetve Urs Imboden is. Bode Millert kizárták, mivel a megengedettnél hosszabb síkötéssel versenyzett.

Az első körben még korrektül teljesítő Matt, Vajdic és Thaler telis-tele hibával abszolválták a pályájukat, így jelentősen visszaestek.
Örvendetes, hogy a versenyen több „sötét ló” is képes volt meglepetéssel szolgálni. Mindenekelőtt a norvég Lars Elton Myhrét kell kiemelni, 70-es rajtszámmal meg tudta kaparintani a 7. pozíciót. De a sokáig vezető svéd Johan Brolenius (28-as) 5. helyezése is megsüvegelendő.

Az est párviadalát csak távolról szemlélhette a két olasz síelő, különviadaluk tétje azonban a dobogó volt. A jobbik arcát mutató dél-tiroli Manfred Mölgg egytizeddel alulmaradt, így továbbra sincs pódiuma az idei szezonban.

Az emiliai Giuliano Razzoli viszont csodát tett ezzel a dobogós eredménnyel, 40-en kívüli rajtszámmal ritka meglepetést hozott a szereplése, a felső szakaszon mindenkinél tizedekkel gyorsabb volt. Mindössze hatszor szerzett pontot korábban a VK-sorozatban, s ebből még egyszer sem került a legjobb tíz közé. Két éve olasz bajnok és EK-bronzérmes volt szlalomban – talán ez a mostani eredmény nagy fordulópont lehet a 24 esztendős olasz karrierjében, s esetleg kvalifikálhatja magát a vb-csapatba.

A győzelemért parázs küzdelem zajlott, s végül mindössze 5 század fosztotta meg a hazai fanatikusokat a fiesztától, ennyivel kapott ki ugyanis a helyiek kedvence Grange-tól.
Jean-Baptiste Grange ezzel megszerezte pályafutása hatodik VK-elsőségét (ebből az ötödiket szlalomban) és a 10. dobogós helyezését (ebből hét született műlesiklásban). „Nagyszerű győzelem volt egy borzasztóan nehéz verseny végén. Különösen a ködös első menettel vagyok elégedett. Nagyon nehéz nap volt, hiszen a briliáns Ivica mellett rengeteg hazai ellen is versenyeznem kellett” – értékelt a 25 éves győztes.

Azért a hazaiak sem szomorkodhattak, hiszen idei mutatói alapján kedvencük bizony jó esélyekkel pályázik akár az összetett VK elhódítására is. Ivica Kostelic pályafutása 25. VK-dobogóját jegyezte saját közönsége előtt, ebből a huszadikat szlalomban. Roppant sportszerűen fogadta az eredményt:

„Annak ellenére, hogy másodjára is öt századdal veszítettemki, nem vagyok boldogtalan. Ugyanis a jelen egyértelműen legjobb szlalomosától kikapni nem szégyen. Örülök, hogy kihívhattam, s megszorítottam őt az utóbbi két futamon. Persze remek lett volna győzni, de a jövőre nézve az is elég impulzust adott nekem, ahogyan a második helyemet ünnepelte a publikum.”

A szakági Világkupában – bár még 7 viadal hátra van – Grange és Kostelic párharca vizionálható, az összetett VK-ban pedig a Zágrábban gyűjtött 100 ponttal a francia átvette a vezetést Svindaltól. Tekintettel arra, hogy 100 ponton belül tartózkodik hat versenyző is, remek kis idény áll még előttünk.

Nincs megállás, sűrű a versenynaptár, így a férfiak már e hétvégén, január 10. és 11. között ismét lábukra kapcsolják a síléceket: az olaszországi Adelbodenben szlalomban és óriás-műlesiklásban mérik össze tudásukat.

ALPESI SÍ

MŰLESIKLÓ VK, ZÁGRÁB
Végeredmény: 1. Jean-Baptiste Grange (francia) 1:53.31, 2. Ivica Kostelic (horvát) 1:53.36, 3. Giuliano Razzoli (olasz) 1:53.66
Az összetett Vk állása 15 verseny után (még 22 van hátra): 1. Grange 466, 2. Aksel Lund Svindal (norvég) 444, 3. Benjamin Raich (osztrák) 433
A szakági Vk állása 3 verseny után (még 7 van hátra): 1. Grange 280, 2. Kostelic 225, 3. Raich 100
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik