A torinóiaknak igencsak össze kell szedniük magukat, ha túl akarják szárnyalni a tavalyi budapesti műkorcsolya és jégtánc Európa-bajnokságot, amely amellett, hogy óriási közönségsikert hozott, a korcsolyázóknak is felejthetetlen pillanatokat szerzett.
Az NSO ajánlja:
Az NSO ajánlja:
Különösen igaz ez Sebestyén Júliára, aki hazai közönség előtt szerezte meg a sportág első magyar női Eb-aranyérmét, illetve a francia Brian Joubert-re, aki nem kis tettet hajtott végre azzal, hogy legyőzte a férfimezőny első számú klasszisát, az orosz világ- és Európa-bajnok Jevgenyij Pljuscsenkót. Persze várhatóan az olaszok is mindent megtesznek majd, hogy a 2006-os téli olimpia műkorcsolyaversenyeinek főpróbájaként számon tartott esemény mindenki legnagyobb megelégedésére érjen véget. Már csak azért is, mert honfitársuk, a nemzetközi szövetség (ISU) elnöke, Ottavio Cinquanta előtt nem szeretnének leszerepelni. Ahhoz azonban, hogy teljes legyen az öröm, egy olasz érem sem ártana, amelyről a jelenlegi helyzetben leginkább Carolina Kostner gondoskodhat. Arról viszont, hogy ez mégse a legfényesebben csillogó medália legyen, akár a mi Júliánk is tehet - még ha a lapunkban tegnap megjelent interjúban, szokásához híven, nem is kívánt helyezésről beszélni. Felelőtlenség lenne figyelmen kívül hagyni az oroszok favoritját, Irina Szluckaját, aki a legutóbbi Grand Prix-sorozatban ismét régi önmagát idézte, azaz senki sem tudta még csak megszorítani sem. És ezzel még korántsem teljes a dobogóra esélyesek névsora. A férfiaknál ugyancsak többen ácsingóznak a pontszerző helyekre, a már említett Joubert és Pljuscsenko mellett például a német Stefan Lindemann, a svájci Stephane Lambiel vagy éppen az orosz Andrej Grjazev. A párosoknál az a nagy kérdés, vajon a tavalyi győztes hölgytagja, Tatjana Totmjanyina tökéletesen kiheverte-e már az amerikai GP-viadalon őt ért balesetet, amikor párja, Makszim Marinyin egy emelésnél elejtette. Mert ugyan az orosz bajnokságon úgy tűnt, minden a legnagyobb rendben, azért a kontinens legjobbjai között mégiscsak más szerepelni, még akkor is, ha a legnagyobb ellenfélnek éppen egy honfitárs, a Marija Petrova, Alekszej Tyihonov kettős számít. Talán a jégtáncosoknál a legegyértelműbb a helyzet, ugyanis az orosz Tatjana Navka és Roman Kosztomarov jó egy éve jelentősebb nemzetközi versenyen nem veszít. Azért a bolgár Albena Denkova, Makszim Sztavijszkij, illetve az ukrán Jelena Grusina, Ruszlan Goncsarov kettős - akárcsak tavaly - az idén is megpróbálja majd megszorítani, ám nem valószínű, hogy valamelyik is sikerrel jár, hacsak nem hibázik az orosz duó.
A Hoffmann Nóra, Elek Attila kettôs tovább növelheti az ázsióját Torinóban (Fotó: Farkas József)
S akkor essen szó a magyar csapatról is. A címvédőként korcsolyázó Sebestyén mellett még ketten léphetnek jégre - hála a tiszaújvárosi versenyző elsősége mellett Pavuk Viktória tavalyi 4. helyének -, a korábbi Eb-4. Póth Diána és a még juniorkorú Pádár Bianca. Ez pedig azt jelenti, hogy ebben máris leköröztük az abszolút nagyhatalomnak számító oroszokat, náluk ugyanis Szluckaja mellett csak Jelena Szokolova indulhat. De visszatérve a mieinkre, mielőtt még valaki Pavukot hiányolná: a tehetséges versenyző egy elhúzódó bokasérülés miatt volt kénytelen lemondani a részvételről. A férfiaknál a már rutinos Tóth Zoltán igyekszik majd úgy futni elsőre, hogy a kűrjét is bemutathassa a közönségnek, míg a táncosoknál a kétszeres junior-vb-ezüstérmes, a tavalyi felnőtt Eb-n is jó benyomást keltő - a 11. helyen záró - Hoffmann Nóra, Elek Attila kettős akarja tovább növelni az ázsióját. ---- Ugyan az új pontozásos rendszer hivatalos leírásának legtömörebb változata is nyolc gépelt oldalt tesz ki, mi megpróbáljuk röviden öszszefoglalni, hogyan pontozzák majd a bírák az Eb-szereplőket. Minden egyes elem meghatározott pontot ér, ez az alap. Az elemek értékét a "technical specialist" határozza meg, a bírók az elemek minőségét értékelik (-3-tól +3-ig), és ennek megfelelően az alap növekedhet vagy csökkenhet. A program technikai értékét végül a minőségi pontszámokkal módosított pontok összege adja. Csak a kiegyensúlyozott programnak megfelelő elemek számítanak, további elemekért nem lehet pontot gyűjteni. A második pontszámot az előadás elemei jelentik: alapkorcsolyázás, összekötő elemek, előadás, koreográfia és interpretáció. A bírók 0-tól 10-ig pontozzák ezeket, a komputer pedig kihagyásos átlagot számít, majd az 5 komponens átlagának összegét egy faktorral - nőknél a rövid: 0.8, a kűr: 1.6, férfiaknál a rövid: 1.0, a kűr: 2.0 - megszorozva adja a második pontszámot. A 0-től 10-ig terjedő osztályzat meghatározásai: 0 - nagyon gyenge, 1 - gyenge, 2 - elégséges, 3 - közepes, 4 - átlagos, 5 - átlag feletti, 6 - jó, 7 - nagyon jó, 8 - kiváló, 9-10 - kiemelkedő. Ezenkívül a forgásoknak és lépéssoroknak különböző nehézségi szintjeit - egyes, kettes, hármas - határozták meg. ---- Január 25., kedd. 14.00: jégtánc kötelező (magyar induló: Hoffmann Nóra, Elek Attila; címvédő: Tatjana Navka, Roman Kosztomarov - orosz); 19.15: páros rövid program (cv: Tatjana Totmjanyina, Makszim Marinyin - orosz) Január 26., szerda. 12.15: férfi rövid program (mi: Tóth Zoltán; cv: Brian Joubert - francia); 19.00: páros kűr Január 27., csütörtök. 13.30: jégtánc original program; 18.24: férfi kűr Január 28., péntek. 12.15: női rövid program (mi: Sebestyén Júlia, Póth Diána, Pádár Bianca; cv: Sebestyén Júlia); 18.25: jégtánc kűr Január 29., szombat. 13.00: női kűr Január 30., vasárnap. 14.30: gála