A háromrészes cikksorozat tartalma:
1. Felszerelés választás
Ruházat:
– síruha
– sícipő
– kesztyű
– alsóruházat
Síléc:
– normál
– carving
– kötés
– bot
– kiegészítők
2. Síterep-kiválasztás
3. Síbérletválasztás
4. Síelési időpontjának kiválasztása
5. Szállásválasztás
6. Alapszabályok
1. Felszerelés választás
Ruházat:
– síruha
– sícipő
– kesztyű
– alsóruházat
Síléc:
– normál
– carving
– kötés
– bot
– kiegészítők
2. Síterep-kiválasztás
3. Síbérletválasztás
4. Síelési időpontjának kiválasztása
5. Szállásválasztás
6. Alapszabályok 1. Felszerelés-választás Síléc Mitől fordul a síléc? Ugye Te is játszottál már villával az abroszon úgy, hogy tologattad a nyelénél, és arra fordult, amerre a nyelét billentetted? Nos, ugyanezen az elven működik a síléc is. Mivel a síléc nem egy párhuzamos élű deszkadarab, hanem kissé ívelt, ezért, ha az egyik oldalát belenyomjuk a hóba, akkor ívet húz egyik irányba, és ha minden összejön, akkor arra visz téged is.
Normál léc Egyáltalán nem szégyen, ha nem a divatos carving léc lesz az első, amin hóra állsz. Magam sok évig síeltem használt normál léceken, és nem éreztem, hogy kimaradtam valamiből. Kezdőként a testmagasságoddal megegyező +5 cm hosszúságú léc ajánlott. Használt léc vásárlásakor azért kérd meg egy síelő ismerősödet, hogy segítsen a kiválasztásban. (Repedés, élkopás, talpállapot, stb.) A kötésbeállítást legjobb, ha szakemberre bízod, aki a használt lécedet meg is élezi. Ne felejts el egy db cipőt is magaddal vinni! A szakszerű szervizelés néhány ezer forintot jelent mindössze. Ennek híján előfordulhat, hogy a hegytetőn a kabinból kiszállva derül ki, nem tudsz belépni a kötésbe. Amúgy az apróbb igazításokhoz nem szükséges szerszámkészletet magaddal vinni, mert majdnem mindegyik komolyabb felvonónál rendelkezésedre áll a teljes szerszámarzenál.
Carving léc Ha carving léccel szeretnéd kezdeni a tanulást, akkor mindenképpen az ún. easy (könnyű) típussal kezdj! Ez azt jelenti, hogy a fordulósugara 20-28 m között van.
A síléc hossza kb. 10 cm-rel legyen rövidebb a testmagasságnál.
Kötés Nagyon tarka a kínálat. Számtalan olyan van, ami csodákra is képes, de nem egy kezdő számára. Nem érdemes ezért a legdrágábbat megvenni. Egy régebbi típus nem feltétlenül jelenti azt, hogy működésében is elavult! Ne dőlj be a fantasztikus ajánlatoknak, ami elsősorban a gyártók érdeke. A beállítást mindenképpen szakemberre bízd.
Bot Kezdőként a bot sok esetben zavaróbb, mint annak hiánya. Mégis elengedhetetlen kellék, mivel segítségével sokkal könnyebben elsajátíthatók a síelés, a testtartás technikái. A bot hossza akkor megfelelő, ha sícipőben állva karunk kevesebb, mint 90 fokban hajlított. (Pl.: 180 cm testmagassághoz 130 cm-es bot kb. megfelelő)
Felesleges luxus, ha teleszkópos botot veszel! Ne feledd: a bot nem evezésre, magad tologatására szolgál! Arra ott a lejtő.
Kiegészítők Itt érkeztünk el a síruha sok zsebének előnyeihez.
Legfontosabb kiegészítőnk a szemüveg, abból is mindjárt kettő.
Alapesetben ugyanis az idő gyönyörű, szikrázik a nap. Éppen emiatt szükséges egy UV szűrős napszemüveg. Az nem baj, ha ez az archoz idomuló síszemüveg is egyben, mert siklás közben nincs "cúg" a szemed sarkában. Ha a szemüveg polárszűrős is, az még jobb. A polárszűrő hatására eltűnik a hókristályok zavaró csillogása. (Ha ilyen szemüveggel a rádiótelefonunk kijelzőjét 90 fokkal elforgatva nézzük, akkor nem látunk semmit.)
A másik a klasszikus – gumipánttal a fejre rögzülő – síszemüveg havazásban, erős szélben nyújt védelmet. Ennek üvege legyen kissé sárga, mert ez szürkületben, ködben valamivel jobban látjuk a terepet.
– Fejpántot sok esetben jobb viselni, mint sapkát. Ha ugyanis a halántékunk védve van, akkor a fejünk komfortérzete jobb. (Bőrhajúak kivételével.) Sapkában sok esetben inkább izzadunk. Rossz időre mindig legyen egy sapka az egyik zsebünkben!
– Síbérlettartóra manapság már sok helyen nincs szükség, mivel a felvonóknál lévő érzékelők már a zsebünkben is le tudják olvasni bérletünket (key card). Minden pénztárnál van gumiszalag, amivel nyakunkba akaszthatjuk bérletünket. Nagyon fontos, hogy síelésnél ne kint fityegjen, mivel a menetszél hatására ingyen borotvához is jutunk!
– Pénztárcánkat célszerű a ruhánk belső zsebébe tenni, ami zipzárral zárható. A várható "taknyolásnál" így kisebb a valószínűsége, hogy a hóban marad.
– Fényvédő krém és szőlőzsír. Februárban, de főként márciusban minimum 12 faktoros krém szükséges!
– Mivel a síruha ujján nincsenek gombok, amit fényesíteni kell, ezért egy csomag papír zsebkendő elengedhetetlen.
– Balesetbiztosításunk igazolását, esetleges érvényesítési telefonszámát is tartsuk magunknál. Baj esetén ugyanis társainknak csinálunk programot azzal, hogy utánunk hozzák a szükséges iratokat.
– Kezdőként a laposflakon nem ajánlott! Ettől nem bátor, hanem - mint a viccben a ló - vak leszel.
– Sítérkép. Ne felejtsd el, még akkor sem, ha úgyis csoportban tanulsz.
– Fénykép! Akkor sem árt, ha van nálunk egy szabvány igazolványkép, ha az információk szerint a bérlethez nem kell. Nagyobb a méreg és a költség, ha mégis kell.
Folytatjuk.www.sielok.hu/kezdok.htm