Kenneth M. Yaffe, az észak-amerikai profi jégkorongliga (NHL) nemzetközi ügyekért felelős alelnöke tavaly május 18-án hazánkban elmondta: jól haladnak a megbeszélések egy október 3-i Magyarország–New York Rangers felkészülési meccsről hazánk fővárosában.
A négyszeres Stanley-kupa-győztes, patinás klub erőteljes hajlandóságot mutatott, hogy fellépjen az itteni közönség előtt, és a honi szövetség főtitkára, Kovács Zoltán is megerősítette: gőzerővel tárgyalnak a potenciális szponzorjelöltekkel, hiszen napokon belül választ kellett adni.
„Ez nem csak egy sportesemény lenne. A Rangers az Egyesült Államok egyik kirakatklubja, európai túrájára rengeteg üzletember kíséri el. A magyar fél számára ez remek lehetőség, hiszen az NHL világszerte reklámozza majd a találkozót, így Budapest például turisztikai és üzleti szempontból is előnyt kovácsolhat egy ilyen, bátran történelminek nevezhető mérkőzésből. Úgy érezzük, itt, Magyarországon mindenki az ügy mögött áll" – nyilatkozta a kétnapos budapesti látogatáson tartózkodó Yaffe, aki az NS-nek külön interjút adott.
– Kifejezetten tárgyalni érkezett hazánkba?
– Igen. Hetek óta tervezem, hogy eljövök. A szlovákiai A-csoportos világbajnokságról már nem volt nehéz eljutni Magyarországra.
– És mik az itteni tervei?
– Látjuk, hogy az utóbbi években rengeteget fejlődött a sportág önöknél, a szövetség vezetői sok energiát fektetnek a népszerűsítésbe, de a jégpályák limitált száma miatt csak lassan érheti el a kézilabda vagy a labdarúgás szintjét. Érdekes, hogy Csehország vagy Szlovákia itt van a szomszédban, mégis mennyivel előrébb tartanak.
– Persze, mert ott tradicionális sportág a jégkorong.
– Ezt nem vitatom. Nálunk, Észak-Amerikában is vannak fehér foltok, ahol alacsony a népszerűsége, de azért dolgozunk, hogy ez változzon. Európában is több elmaradott hokikultúrájú ország volt, aztán nézzék csak, Ausztriában, Németországban milyen szép csarnokok épültek, mennyit fejlődött a válogatottjuk. Vagy Szlovéniában, amely sztárt adott az NHL-nek. És ahol egy van, ott idővel több is lesz.
– Ha Magyarország ennyire le van maradva, miért éppen itt tárgyal?
– Mert Magyarországban rengeteg lehetőséget látunk. Szeretnénk, ha az NHL-csapatok szokásos európai túráinak egyik állomása Budapest lenne. Ezúttal négy együttes költözik át az önök kontinensére: az Anaheim, a Buffalo, a Los Angeles és a New York Rangers, amelyek kétszer Stockholmban, egyszer Helsinkiben és egyszer Berlinben lépnek jégre alapszakasz-mérkőzésen. Azt tervezzük, hogy a Rangers korábban átjönne, és a magyar válogatottal játszana felkészülési meccset október harmadikán.
– Azért Budapest mégsem Stockholm vagy Helsinki. Miből gondolja, hogy itt is hasonló színvonalon lehet megszervezni az eseményt?
– Egy évvel ezelőtt elvittük a Boston Bruinst Észak-Írország fővárosába, Belfastba. Ott mindössze tíz éve létezik egyáltalán a sportág, a színvonal messze van az NHL-től, mégis igazi hokiünnepet sikerült rendeznünk. Hiszem, hogy Budapesten is tető alá tudjuk hozni a programot. Persze ehhez elengedhetetlen a magyar kormány, a helyi cégek és a város összefogása.
– Mik lehetnek az akadályok?
– Óriási költséget jelent egy NHL-gárda elszállásolása, utaztatása. Közösen olyan modellt kell kidolgozni, amely alapján létrejöhet a találkozó. Az utóbbi néhány napot itt töltöttem, Budapest csodálatos város, rendkívül motivált vagyok, szeretném idehozni a Rangerst.
– Meddig kell döntést hozni a meccsel kapcsolatban?
– Már régen kellett volna. De optimista vagyok, nem vagyunk lekésve semmiről, s abban bízom, hogy tíz napon belül jó hírt jelenthetünk be.
Kovács Zoltán mindehhez a következőket tette hozzá: „A Rangers magyarországi fellépése körülbelül száz-százhúszmilló forintos költségvetést igényelne. Ez magába foglalná a csapat utaztatását, elszállásolását, étkeztetését, a jogdíjakat, az aréna bérleti díját, vagyis mindent. Már akkor örülünk, ha sikerül nullszaldósra kihoznunk az eseményt, amely a szponzorok számára rendkívül vonzó lehet, hiszen a tévéközvetítéseknek, az internetnek köszönhetően az Egyesült Államokban is napokig téma lehet a mérkőzés.
A Formula–1-hez tudnám hasonlítani ilyen értelemben. Olyan, mintha a Real Madrid futballcsapata jönne Magyarországra. Anyagi szempontból nehéz megoldani, sok pénzt kellene összeszedni kevés idő alatt, ám közös erővel ez is sikerülhet."
Nézzük meg, ki(k)nek az érkezésére csillant fel a remény. A New York Rangers a Forbes magazin akkor időszerű, tavalyi kimutatása alapján a világ második leggazdagabb hokiklubja volt 461 millió dolláros értékkel. Az 1926-ban alapított csapat hatodmagával a kezdetektől tagja az NHL-nek, és négyszer (1928, 1933, 1940, 1994) nyert Stanley-kupát. A mérkőzéseit a 18 200 férőhelyes, nevezetes Madison Square Gardenben rendezi, mindig telt ház előtt.
Olyan híres játékosok fordultak meg az együttesben, mint a legendás Wayne Gretzky, vagy Mark Messier, Brian Leetch, Mike Richter, Phil Esposito, Jaromír Jágr, de a jelenlegi keretben is vannak világszerte ismert hokisok, mint például Marián Gáborík, Henrik Lundqvist vagy éppen Brad Richards.
Ezek a fiúk ma hajnalig épp a Keleti főcsoport döntőjében viaskodtak a New Jersey Devilsszel, azaz olyan magasságba jutottak el, ahová már 15 éve nem! És pont e hosszú menetelésük elején látogattak volna ide – igen, csak feltételes módban, mivel „sajnos, nem tudunk helyszínt biztosítani a New York Rangers vendégjátékának október elején, így a világ egyik leghíresebb jégkorongcsapata idén biztosan nem lép fel Budapesten", mondta 2011. május 26-án, nyolc nappal a reménykeltő eredeti bejelentést követően a magyar szövetség részéről Kovács Csaba.
Csak a Papp László Budapest Sportaréna jöhetett szóba (a költségek kigazdálkodásához amúgy 10 ezer forint átlagárú jegyekkel kalkuláltak), de a létesítményben – különböző, egyéb rendezvények miatt – nem tudtak volna időre megfelelő minőségű jeget biztosítani október 3-ra. A szakmai alelnök azonban hangsúlyozta: nem tettek le róla, hogy a későbbiekben legyen ilyen rendezvény Budapesten. Bízzunk benne, hogy össze is jön.