Rio 2016: Baji elődöntős, nem zavarta meg a szakadó eső

2016.08.16. 01:52
Baji Balázs a nehéz körülmények között is kihozta magából a maximumot (Fotó: AFP)
Baji Balázs 110 m gáton a szakadó esőben a második futamban  a második helyen ért célba. Időeredménye 13:52 mp. A magyar atléta továbbjutott az elődöntőbe.

Már az első futamban is vizes talajon futottak az érintettek, utánuk azokban jócskán megeredt az eső. Bajiék kijöttek, de váratták őket. Mintha tanácstalanok lettek volna a rendezők: engedjék-e ki a pályára a futókat versenyezni vagy sem?

A gátasokat az eső kevésbé zavarta, mint a velük egy időben kezdő rúdugrókat s diszkoszvetőket, viszont a várakozás percei alatt alaposan megtelítődött a futópálya vízzel. Aztán némi várakozás után Bajiék mégis rajtengedélyt kaptak.

A magyar kirobbant a rajt után, és igazolva jó formáját a táv felére-kétharmadára már olyan pozíciót harcolt ki magának, ami biztos továbbjutást ért. Ehhez a négybe kellett kerülnie. A futamot a spanyol Orlando Ortega nyerte meg 13:32 mp-cel, őt azonban a hajrá métereire már kiengedő Baji követte. Az összes előfutamos időeredményt tekintve holtversenyben a 12. időt futotta.

„Jólesett a futás, de a körülmények elég szélsőségesek voltak. Nem is tudom, hogy versenyeztem-e valaha ekkora esőben, nehéz feladat volt megoldani. Próbáltam százszázalékosan koncentrálni és kizárni az esőt. Szerencsére sikerült is, a végén volt egy-két nagyobb hibám, ha ezek nincsenek, akkor még jobb lett volna. Az idővel nem érdemes foglalkozni, a legfontosabb, hogy helyezéssel jutottam tovább, és ennek most nagyon örülök. Éreztem, hogy jó helyen vagyok, talán még az élen is voltam. De mondom még egyszer, továbbjutottam, ezért jöttem, ezért melegítettem, így a mai nap teljesítve” – mondta az M4 Sportnak Baji Balázs.

„Szomorú lettem volna, ha nem sikerült a továbbjutás, hiszen az időm és az eredményeim alapján legalább a elődöntőben a helyem, de nagyon bízom benne, hogy a döntőben is. Sokszor álmodtam már az olimpiai fináléval az utóbbi időben, de most az elődöntőre kell koncentrálnom. Nem hagyhatom elragadtatni magam, hogy a döntőbe is bejuthatok. Ott kell legközelebb még jobbat futni, a maximumnál is többet teljesíteni, és akkor lehet bízni a fináléban” – tette hozzá az Európa-bajnoki ezüstérmes magyar atléta.

Az első futamban még jóval szárazabb talajon a jamaicai Omar Mcleod 13:27-t, az amerikai Jeff Porter 13:50-t tudott, a többiek már Bajinál rosszabb idővel értek célba. Az esti program 20 perc esőszünet után folytatódott. Lefutottak a hátralévő négy selejtezős futamot, majd a nap végéhez közeledve ismételhetett az a nyolc futó, akik az első és a második futamban, még az esőben nem tudtak kvalifikációhoz jutni.

Thiago Braz da Silva nyerte a férfi rúdugrást (Fotó: AFP)

FÉRFI RÚDUGRÁS

Egyéni legjobbját 10 cm-rel megjavítva, új olimpiai és kontinenscsúcsot elérve a brazil Thiago Braz da Silva szerezte meg a riói aranyérmet rúdugrásban a favorit, címvédő francia Renaud Lavillenie, valamint az amerikai Sam Kendricks előtt. Ez volt a rendező brazilok második olimpiai aranyérme Rióban.

FÉRFI 800 MÉTERES SÍKFUTÁS

A kenyai David Rudisha 1:42.15 perces eredménnyel nyerte meg a riói olimpia 800 m-es versenyszámát, ezzel megvédte Londonban szerzett címét.

Rudisha jól időzítette a formáját, idei legjobbját futotta a riói döntőben. A favorit nehezen érvényesült az erős és sűrű mezőnyben a táv közben, de 600 m megtétele után már nem bízott semmit a véletlenre. Az élre állt, remek ritmusváltással meglépett a riválisoktól, és a célegyenesbe fordulva nem engedte magát lehajrázni.

NŐI 400 MÉTERES SÍKFUTÁS

Egyéni legjobbját futotta 400 m-en a bahamai Shaunae Miller, aki ezzel megnyerte az olimpiai aranyérmet Rióban. A második helyen a négyszeres olimpiai bajnok amerikai Allyson Felix érkezett a célba, a jamaicai Shericka Jackson pedig bronzérmes lett. Miller vetődve érkezett meg a célba.

Millernek a felnőttek mezőnyében eddig csak ezüstérme és bronzérme volt világversenyen. Tavaly a pekingi vb-n második lett, két évvel ezelőtt a fedett pályás vb-n harmadik, mind a két érmet ebben a versenyszámban szerezte. Ez volt Bahama-szigetek hatodikolimpiai aranyérme.