A magyar bunyó színe-java megjelent a Magyar Sport Házában, ahol ismét teljes jogú elnököt választott magának a magyar ökölvívás. Amerre a szem ellátott, a közeli és a régebbi múlt nagyságai tűntek fel a széksorokban, Erdei Zsolt, Balzsay Károly, Kótai Mihály (mind-mind korábbi profi világbajnokok) mellett természetesen ott volt Gedó György, München olimpiai aranyérmese, de Szántó Imre és Csötönyi Sándor is, no meg Bedák Pál, Nagy „Csonttörő” János, Szellő Imre, női világbajnokunk, Kovács Mária is, továbbá a múlt és a jelen neves mérkőzésvezető-pontozói közül Ajtai Péter vagy Szűcs Veronika, jelezve, hogy mennyire fontos nekik a jövő.
Mint ahogyan Kovács István is most érezte úgy, hogy ideje megméretni magát, bár korábban is voltak ilyen ötletei, de a megvalósításig mostanáig egyszer sem jutott el. Egy éve például már majdnem ringbe lépett az elnöki pozícióért, de akkor a magyar ökölvívás sokszor széthúzó, sokszor egymásnak feszülő családja úgy döntött, hogy a párizsi olimpia utánig egy háromtagú ügyvivői testület kezébe adja a kormányrudat, és a Berkó Lajos, Juhász Roland, Rácz Attila triumvirátusra bízta a napi ügyek vitelét.
Most azonban elérkezett az idő.
Erdei Zsolt amatőr és profi világbajnok: – Ki legyen az elnök, ha nem Kokó? Ha valaki megérdemli, hogy a sportága szövetségét vezesse, az ő, hiszen ilyen sportolói és sportvezetői múlttal senki sem büszkélkedhet. Örülök, hogy a sportág megadta neki és ezzel saját magának is az esélyt arra, hogy visszataláljon a régi, győztes útra. Szurkolok neki, és szurkolok magunknak is. |
Varga Lajos, a MÖSZ alelnöke: – Miután Kokóval megbeszéltük, hogy nincs értelme egymás erejét kioltani, és az szolgálja a magyar ökölvívás érdekét, ha összefogunk, így is tettünk, azzal a felállással, hogy ő megy elöl, én pedig segítem a munkáját. Egyformán fontos a hazai és a nemzetközi munkánk, de az biztos, hogy eltökéltek vagyunk, mindkét fronton a megfelelő polcra kell felhelyeznünk a magyar ökölvívást. |
A finisben volt úgy, hogy többen is lebegtették az indulásukat, a profiként és amatőrként anno minden létező címet begyűjtő Kokó mellett például a volt sanghaji konzul, a nem is olyan régen még a magyar válogatott menedzsereként is dolgozó Bolla Szilárd, továbbá a Valton-Sec Zrt. biztonsági céget tulajdonló Varga Lajos nevét is emlegették, közülük előbb Bolla, majd Varga is besorolt Kovács mellé-mögé, mint ahogyan az egy éve távozó elnök, a korábbi szupernehézsúlyú bajnok Kurtucz Csaba neve is felvetődött, de ő hamar belátta, hogy kár próbálkoznia, arra ott volt az elnökként neki rendelt alig több mint kilenc hónap.
Varga visszalépésével az őt támogató kör azonnal B-megoldást keresett, tartva alighanem Kovács István megválasztásától, és Kassai László ügyvédben, az egykori kecskeméti rendőrkapitányban vélte megtalálni a sportág megmentőjét – így aztán november 9-re (ha már az eredetileg kijelölt október 12-i időpontot, jelentsen ez bármit, „informatikai okok miatt” négy héttel eltolták) ketten maradtak, stílszerűen a piros sarokban Kovács István, a kékben Kassai László.
Legalábbis ezt hittük a tisztújító közgyűlés kezdetén, ám végül nemhogy nem került sor titkos szavazásra, hanem már a jelöltség megerősítéséhez szükséges helyszíni nyílt voksok eldöntötték a legtöbb vitás kérdést. Például azt, hogy mostantól Kovács István lesz a Magyar Ökölvívó-szakszövetség elnöke.
De menjünk sorjában. A bejáratnál csupa régről ismert arc, Kótai Mihály – úgy is, mint a ferencvárosi bunyósok szakosztály-igazgatója – zöld kardigánban magyarázta, hogy amilyen világot élünk, „a gyengébb srácokat mostantól a nők között indítjuk”, mások a regisztrációnál szembesültek azzal, hogy mert az elmúlt évben nem vettek részt a MÖSZ versenyrendszerében, nem jogosultak a szavazásra, abban azonban mindenki egyetértett, hogy a tét nem kicsi, a mostani döntés hosszú időre meghatározza a magyar ökölvívás sorsát. Főleg mert különböző okok miatt a 2017-ben több mint két évtizedes regnálás után távozó mai tiszteletbeli elnököt, Csötönyi Sándort összesen négy felállásban követték a posztján, de sem a 2018-as ifi-vb több mint 300 milliós hiányába belebukó Erdei Zsolt, sem a súlyos betegsége miatt távozó, azóta elhunyt ügyvéd, Bajkai István, sem a pénzügyi visszaélésekkel vádolt Kurtucz, sem pedig a már említett, eleve rövid időre megválasztott ügyvivői testület nem volt képes huzamosabb ideig a magyar ökölvívás élén maradni.
A Magyar Olimpiai Bizottság részéről a szöuli öttusabajnok főtitkár, Fábián László felügyelte a tisztújítást, aki nyitó beszédében a választás szokásosnál vagy a más sportágaknál megszokotthoz képest nagyobb tétjét hangsúlyozta, hiszen, ki ne tudná, az ökölvívás jövője veszélyben van a nyári olimpián, a boksz partvonalra szorult a NOB-nál, és nincs kőbe vésve, hogy ez mostantól másként lesz. „Nem érzem, hogy pánikba kéne esni, de a nemzetközi viszonyokat a bokszvilágnak rendeznie kell, és ebben a jövőben a Magyar Ökölvívó-szakszövetségnek is fontos feladata lesz. Olyan szakembereket kell az elnökségbe delegálni, aki jól tudják képviselni a magyar boksz ügyét. Hiteles emberek kellenek” – mondta Fábián.
A hazánkban működő 125 sportszervezetből kereken 100 regisztrált, ami rekord, a tisztújítás jogi felügyeletére pedig közjegyzőt is felkértek, ami ismerve a közelmúltat, egyáltalán nem meglepő. Ehhez képest már a levezető elnök személyének megszavazása is hosszú percekig tartott, mert a szavazatszámlálás azért nem ment olyan gördülékenyen. „Egy meg egy az kettő” – dörmögte hangosan egy küldött, amikor arról ment a vita, hogy szavazhat-e az, akinél két szavazólap van, hiszen egy, de kizárólag egy meghatalmazást bárki kaphat. Szavazhatott.
A megválasztott levezető elnök, dr. Nagy Zsigmond sportjogász nem ma kezdte a szakmát, ehhez képest hosszú napot vizionált, valószínűleg maga sem gondolta, hogy milyen gyorsan eldőlnek a lényegi kérdések. Az a javaslata népszerű volt, hogy az eredetileg 3. napirendi pontnak szánt tisztújítás a figyelem fenntartása érdekében elsővé lépjen elő, és csak ezt kövessék az ilyenkor kötelező beszámolók. A Papp László Ökölvívó-akadémia nevében megnyilvánuló ifj. Papp László (a legenda fia) alapszabály-módosítási javaslata pedig, hogy a leendő elnök társadalmi munkában dolgozzon, a két alelnöki poszt pedig szűnjön meg, jogi érveléssel alátámasztva szavazásra sem került. A jövőre nézve viszont kimerítő magyarázatot kaptak a résztvevők – hogy majdani javaslataik alkalmasak legyenek a normaszöveggé válásra.
Ezt követte az a nyílt voksolás, amely a jelöltek szavazásra bocsátásáról hivatott dönteni, az alfabetikus sorrendben Kassaival kellett volna kezdeni, ehhez képest először Kovácsról szavaztak a jelenlévők, és a listára kerülése ellen csak 12-en emelték fel a kezüket. Kassainál viszont az igenek száma nem érte el az 50%-ot (39-en szavaztak rá, ellenvélemény nem volt, 48-an tartózkodtak, avagy a 100-ból 13 szavazat eltűnt, de ugyanez volt a helyzet például Kokónál és a későbbi voksolásoknál is), és ebben a pillanatban az is biztossá vált, hogy nem lesz újabb, immár titkos kör – Kovács Kokó István a MÖSZ elnöke.
A rend kedvéért az is hamar kiderült, hogy tíz elnökségi tagságra aspiráló személy ment át a hasonló szűrőn, és mert a MÖSZ elnöksége éppen tíz tagból áll, itt sem volt szükség a második fordulóra, majd döntöttek az ellenőrző testület vezetőjéről és tagjairól is.
A neheze most jön, hétfőtől a szövetség átvilágításával kezd az új elnök, majd villámgyorsan meg kell szerveznie a decemberi országos bajnokságot is. Aztán már csak eredményes magyar bunyósok kellenek, meg az, hogy az olimpiai programban maradjon a sportág, bagatell. Kokónak gratulálunk, és nem irigyeljük.
Az ökölvívás ötkarikás története a múlt század eleje óta íródik, hiszen 1912-t leszámítva 1904-től mindig ott szerepelt az olimpiai programban. Amatőr és későbbi hivatásos legendák sorát adta a világ sportjának. Nincs, aki ne ismerné a három háromszoros bajnok, a mi Papp Lászlónk és a két kubai óriás, Teófilo Stevenson és Félix Savón nevét, de a profi királyok közül Cassius Clay (a későbbi Muhammad Ali), George Foreman, Joe Frazier, (Sugar) Ray Leonard, Leon Spinks, Oscar De La Hoya, Lennox Lewis vagy Vladimir Klicsko is olimpiai arannyal robbant be, és állt dobogón Evander Holyfield, Roy Jones Jr. vagy éppen Floyd Mayweather is. Ehhez képest a XXI. században egyre gyorsabb leépülést mutatott a sportág, a nemzetközi szövetség élére emelt félbűnözők nemcsak az AIBA gazdasági működésének átláthatatlanságát, de a pontozói csalásokat is üzemi szintűre emelték – nem véletlen, hogy a NOB a Rio de Janeiró-i olimpia után az asztalra csapott, mondván, ez így tovább nem mehet. A 2021-re halasztott tokiói játékokat már saját hatáskörben bonyolította le (a szervezésre létrehozott munkacsoportnak Kovács István is tagja volt), és Párizs előtt is erre kényszerült, mert az időközben kirobbanó orosz–ukrán háború idején végképp vállalhatatlanná vált az orosz elnökkel és orosz tőkével (Gazprom) működő, időközben IBA-ra keresztelt nemzetközi szövetség. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság ugyanakkor már rég nyomatékosította, hogy harmadszor nem lép ugyanabba a folyóba, ha nem jön létre egy makulátlan, a NOB által is elismert új sportági szervezet, a bunyó 2028-ra repül a programból. A lausanne-i székhelyű World Boxingot tavaly áprilisban alapították, eleinte tizenegynéhány nemzet (igaz, ebben például az Egyesült Államok és Nagy-Britannia is benne volt) volt a tagja mindennemű versenyrendszer nélkül, ám az idők szavára hallgatva mostanra növekedésnek indult, már 55 tagja van. Beléptek a sportág állócsillagai, az üzbégek és a kazahok is, az elmúlt napokban ifjúsági vb-t rendezett Coloradóban, jövő ősszel pedig megtartja Liverpoolban az első koedukált (az ökölvívásban a legutóbbi időkig külön versenyeztek a nemek) felnőtt világbajnokságát is. Jövőre pedig a márciustól már új elnök vezette NOB-tól megkaphatja a zöld lámpát 2028-ra. A MÖSZ még nem váltott, de kapcsolataink jók a holland Boris van der Vorst vezette World Boxinggal. Még nem vagyunk az utolsó órában, de közeledik: ha legjobbjaink be akarnak lépni a Los Angeles-i ringbe, sokáig már nem húzhatjuk a döntést, le kell válnunk az IBA-ról. |