Az alap a dicső múlt

nemzetisport.hu nemzetisport.hunemzetisport.hu nemzetisport.hu
Vágólapra másolva!
2015.12.15. 09:02
null
Három nagyság egy képen az 1992-es barcelonai olimpiáról: balról jobbra Szántó Imre, Papp László és Kovács István (Fotó: MTI)
A Magyar Ökölvívó-szakszövetség az idén ünnepelte a kilencvenedik születésnapját. A jubileumnem azt jelenti, hogy 1925 előtt nem húztak kesztyűt Magyarországon – például az első országos bajnokságot már 1923-ban, két évvel az önállósodás előtt megrendezték –, csak éppen a birkózószövetség keretén belül sportoltak.

Az első hitelt érdemlő forrás nem kisebb nagyságot, mint báró Wesselényi Miklóst említi első magyar öklözőként: ő 1822-ben a boksz őshazájában, Angliában vett edzéseket. Az 1875-ben gróf Esterházy Miksa által alapított MAC-ban már az ökölvívást is gyakorolták, ám olimpián első ízben csak 1924-ben Párizsban tették tiszteletüket a sportág magyar képviselői.

Az önállósodás után, 1927-ben Eb-ezüsttel, egy évvel később Amszterdamban a magyar boksz (és a Ferencvárosi Torna Club) első olimpiai aranyával jelentkezett a legendás Kocsis Antal – a bunyó befutott, gyorsan és visszavonhatatlanul népszerűvé vált, a következő évtizedekben pedig igazi népi hősök sorát adta a magyar sportnak.

Az egyszeri szurkoló mindig is könnyen tudott azonosulni azokkal, akik helyette adják a pofonokat. Énekes István, Harangi Imre, Csík Tibor, Papp László, Török Gyula, Gedó György vagy Kovács István egyaránt egy ország imádatát érezhette magáénak. Az olimpiákon összesen tíz arany-, két ezüst- és nyolc bronzérmet tudtunk felmutatni (mindössze 1972-ben veszített magyar ökölvívó ötkarikás finálét, ekkor Kajdi János és Orbán László lett második, legutóbb 2000-ben Erdei Zsolt állt a dobogón), a vb-k 1974 óta íródó történetében pedig Kovács és Erdei révén három arannyal, Bedák Pál 2005-ös ezüstjével és öt bronzéremmel állunk az éremtáblázaton.

Mindenekelőtt persze Papp László nevét kell megemlíteni, akinek a három olimpiai aranya (1948, 1952, 1956) a mai napig felülmúlhatatlan rekord, beállítania a mögöttünk lévő hatvan évben is csak két kubainak, Téofilo Stevensonnak és Félix Savónnak sikerült. Ugyanolyan ikonja ő a magyar ökölvívásnak, mint Puskás Ferenc a labdarúgásnak.

Pappnak a hatvanas évek Magyarországáról nem adatott meg, hogy profi világbajnoki címért küzdhessen, az amatőrként mindent (olimpiát, két vb-t és két Eb-t) megnyerő Kovács Istvánnak azonban 2001-ben ez is összejött. Ekkor lett a négy nagy világszervezet egyike, a WBO világbajnoka, első magyarként.

Az Európa-bajnokságokon természetesen még több babér termett számunkra, olyannyira, hogy a MÖSZ 1925-ös megalakulása óta egyedül az 1977-es hallei Eb-n nem végzett a legjobb négyben magyar – még manapság, a korábbinál ínségesebb időkben is mindig jut érem, az idén például az 52 kg-os Csóka Nándor állhatott fel az Eb-dobogóra.

A kétezres évek eleje óta már a hölgyekre is lehet számítani, más kérdés, hogy a legnagyobb sikerek (így Pruzsinszky Ivett vagy Kovács Mária világbajnoki aranyérmei) még a sportág olimpiai emancipációja előtti időkre vezethetők vissza. London óta három súlycsoportban (51, 60 és 75 kg) a nők is ott lehetnek a játékokon, a MÖSZ terve, hogy Rióba már magyar versenyző is eljut.

Magyarország olimpiát (még…) nem rendezhetett, de világversenyek sorának már volt házigazdája. 1997-ben világbajnokságot (Kovácsot és Erdeit is megkoronázták a régi BS-ben), 1930-ban, 1934-ben és 1985-ben Európa-bajnokságot (valamennyin született hazai arany, legutóbb, harminc éve a szupernehézsúlyú Somodi Ferenc nyakába akasztották), 2003-ban Pécsett pedig női Eb-t rendeztünk (itt Kovács Mária győzött), és a juniorok, valamint a kadétkorosztály világ- és Európa-bajnokságait is rendezték már magyar ringben.

Mérkőzésvezetőink és pontozóink ugyancsak állandó, sokat foglalkoztatott képviselői a nemzetközi bírói karnak, a későbbi MÖSZ-elnök Sermer György például nyolc olimpián dolgozott, Londonban pedig Szűcs Veronika mérkőzésvezetőként működött közre a boksztörténelem első női olimpiai döntőjében.

Sokért nem adnánk, ha jövő nyáron valamelyik ökölvívónk élhetné át ugyanezt…

 

Legfrissebb hírek

Ökölvívás: magyar tag is bekerült az európai szövetség bírói bizottságába

Ökölvívás
13 órája

Túl az ismerkedésen az ökölvívók új kapitánya

Ökölvívás
16 órája

Kovács Richárd már nagyon várja, hogy saját elvárásainak megfelelően edzhessen, bokszolhasson

Ökölvívás
2025.04.09. 22:32

Kovács István: Magasabb szintre kell emelni Papp László emlékét

Ökölvívás
2025.03.26. 20:30

„Szakértők bevonásával állítjuk fel a női bokszkategória kritériumait” – Boris van der Vorst World Boxing-elnök az NS-nek

Ökölvívás
2025.03.20. 12:07

A NOB döntött: marad az ökölvívás az olimpia programjában

Ökölvívás
2025.03.20. 10:33

Helif szeretne újra olimpiai bajnok lenni Los Angelesben

Egyéb egyéni
2025.03.19. 09:39

A NOB végrehajtó bizottsága javasolja, hogy az ökölvívás a 2028-as olimpiai program része legyen

Ökölvívás
2025.03.17. 13:42
Ezek is érdekelhetik