A pályán nagyszerűen teljesítő, ámde azon kívül kétes ügyekbe keveredő tight end élettörténete sokak számára ismert: az akkor még Patriotsnál futballozó Aaron Hernandezt 2013-ban tartóztatták le – a hatóságok szerint 2013. június 17-én meggyilkolta Odin Lloyd félprofi amerikaifutball-játékost.
A tárgyalássorozat végére 2015-ben került pont, miután az esküdtszék hétnapos tanácskozás után meghozta ítéletét, és első fokon gyilkosság vádjában bűnösnek találta Hernandezt.
Az esküdtszék indoklása szerint a játékos különös kegyetlenséggel, előre megfontolt szándékkal követte el a gyilkosságot, ami mérvadó volt az ítélet meghozatalakor. A bíróság akkori döntésének értelmében Hernandeznek élete végéig börtönben kellett volna maradnia, és kizárták annak a lehetőségét, hogy valaha is szabadlábra kerüljön.
Két évre rá, 2017 áprilisában Hernandezt holtan találták a cellájában – az exjátékos saját lepedőjét felhasználva felakasztotta magát, az ajtót pedig eltorlaszolta. A 27 éves tight endet rögtön kórházba szállították, ám az életét már nem tudták megmenteni.
Hernandez halála előtt rendelkezett arról, hogy agyát orvosi kutatásokra fordítsák, a most kimutatott diagnózis pedig újabb fordulatot adhat a témának, és egyenesen sokkolta Amerikát: a Boston Egyetem kutatórészlegén elvégzett vizsgálatok eredménye szerint Hernandez krónikus traumatikus enkefalopátiában (CTE) szenvedett!
Az Ann McKee doktornő által elvégzett tesztek ráadásul arról tanúskodnak, hogy az egykori sportoló állapota súlyos volt – Hernandeznél az úgynevezett hármas fokozatú CTE-t mutatták ki (az orvostudomány a CTE-nek négy fokozatát különbözteti meg, az egyes a legenyhébb, míg a négyes a legsúlyosabb).
Az eredményeket a kutatóintézet egyébként nyilvánosságra hozta, íme, a videó!
Mint ismert, júliusban kapcsolatot mutattak ki az amerikaifutball-játékosok elszenvedett fejsérülései és a CTE kialakulása között – az akkori kutatás 111 korábbi, már elhunyt játékos agyát megvizsgálva 99 százalékuknál mutatta ki a betegséget.
Az NFL-ben évek óta rengeteg a vita az agyrázkódásokról és azok megelőzéséről, Hernandez pedig „sokadik a sorban”, akinek az esete tragédiával végződik – 2011-ben Dave Duerson (a Bears korábbi söprögetője), nem sokra rá, 2012-ben pedig Junior Seau, a New England legendás védője mindössze 43 esztendősen lőtte magát mellbe, mindkettejüknél kimutatták, hogy a profi pályafutásuk során elszenvedett agyrázkódások és ütések következtében CTE alakult ki náluk.
Szintén 2012-ben Jovan Belcher, a Kansas City tehetséges linebackere sokkolta a világot, miután előbb otthonukban kilenc lövéssel végzett 22 esztendős barátnőjével, ezt követően a Chiefs stadionjához ment, ahol megköszönte edzőinek, amit érte tettek, majd fejbe lőtte magát.
Belcher esetében sokáig nem sejtették, ám 2014-ben a vizsgálatok kimutatták, hogy Duersonhoz és Seahuoz hasonlóan ő is CTE-ben szenvedett.
A szakemberek úgy vélik, hogy a degeneratív betegséget a tau fehérje egy kóros formájának felhalmozódása okozza, ami az agysejtek pusztulásához és egy sor klinikai tünethez, köztük emlékezetvesztéshez, zavarodottsághoz, gyengülő ítélőképességhez, depresszióhoz, öngyilkossági hajlamhoz, és akár demenciához is vezethet. |