Héják és galambok, nyert a Bayern a Dortmund otthonában

2021.12.04. 17:50
Ki más?! (Fotó: AFP)
A német Bundesligában a 14. fordulóban került sor az első a Der Klassikerre, azaz a Dortmund–Bayern rangadóra, amelyet emlékezetes csatában 3–2-re a vendégek nyertek meg.

NÉMET BUNDESLIGA
14. FORDULÓ
Borussia Dortmund–Bayern München 2–3 (1–2)
Dortmund,
Signal Iduna Park, 15 000 néző. Vezette: Zwayer
Dortmund:
Kobel – Meunier, Akanji, Hummels, R. Guerreiro (N. Schulz, 82.) – Bellingham, Can, Brandt (M. Wolf, 69.), Dahoud (Malen, 60.) – Reus, E. Haaland (Tigges, 82.). Vezetőedző: Marco Rose
Bayern: Neuer – Pavard, Upamecano, Lucas Hernández (Süle, 74.), A. Davies – Tolisso, Goretzka (Musiala, 65.) – Coman (Nianzou, 88.), Th. Müller, L. Sané (Gnabry, 65.) – Lewandowski. Vezetőedző: Julian Nagelsmann
Gólszerző: Brandt (5.), E. Haaland (48.), ill. Lewandowski (9., 77. – 11-esből), Coman (44.)

Egy nagyon tartalékos Dortmund fogadott egy tartalékos Bayernt, de színvonalas mérkőzést hozott a két csapat találkozója, a 130. Der Klassiker. A Bayernt senki sem verte meg olyan sokszor, mint a BVB, és fordítva, sok gólt láthattunk ennek megfelelően most is.

Igaz, ahol Robert Lewandowski a középcsatár, ez nem is csoda, a lengyel ebben a párharcban már a 30. gólját szerezte az első játékrészben, és ugyebár ő mind a két oldalról volt már eredményes. A frissiben felgyógyult Raphaël Guerreiro valósággal gólt rúgatott nem sokkal a szünet előtt Kingsley Comannal, a szintén nagy meglepetésre felépült Jude Bellingham már sokkal jobban futballozott: az első félidő elején Julian Brandtnak, a második félidő elején Erling Haalandnak adott gólpasszt.

Ezt követően visszaesett a színvonal, egészen a közepesig, Brandt és Hernández is lesérült, előbbi összefejelt Upamecanóval, utóbbi bal térdét elvitte Haaland lövése. Egy másik ex, Hummels segítette ki a Bayernt a hajrában egy teljesen fölöslegesen összehozott büntetővel, amelyet Robert Lewandowski értékesített, kis szerencsével.

Többször is galambok szálltak le a pálya gyepére, de egy pillanatig sem volt ilyen barátságos ott a légkör, még akkor sem, ha most csak 15 ezer szurkoló tudta űzni-hajtani a kedvenceit. Tíz percig tartott a hajrá a sok ápolás miatt, Tolisso megkegyelmezett a hazaiaknak, mert az üres kapuba sem tudott betalálni – igaz, így is nyert a Bayern, mert erről a ziccertől eltekintve héjaként csapott le a bajor csapat a hazaiak hibáira.

(Fotó: AFP)
(Fotó: AFP)

Korábban
Augsburg–Bochum 2–3 (Gregoritsch 58., Caliguri 86. – 11-esből, ill. Polter 23., 45+2., Holtmann 40.)
Arminia Bielefeld–1. FC Köln 1–1 (Lasme 60., ill. Özcan 17.)
Hoffenheim–Eintracht Frankfurt 3–2 (Geiger 24., Rutter 30., Samassékou 59., ill. Borré 15., Paciencia 72.)
Bayer Leverkusen–Greuther Fürth 7–1 (Adli 12., Tapsoba 17., Hincapié 45., Schick 49., 69., 74., 76., ill. Dudziak 33.)
Mainz–Wolfsburg 3–0 (Burkardt 2., Stach 4., Lacroix 90. – öngól)
Union Berlin–RB Leipzig 2–1 (Awoniyi 6., Baumgartl 57., ill. Nkunku 13.)

18. Greuther Fürth1411312–46–34 1

90+9. perc Hazai szöglet, elöl a kapus is már... Schulz elrontja a lövést a 16-os elől, Tolisso megindul, de az üres kapu bal sarka mellé lő 33-ról, kissé jobbról.

90+7. perc Lewandowski kiharcol egy szabadrúgást a 16-os bal sarka előtt, jobbal ő lövi el... a rövid felső sarok mellé.

90+6. perc Meunier kicselezi a jobbon Sülét, de a beadása Neueré.

90+5. perc Dayot Upamecano kap sárga lapot Reus ellökéséért.

90+4. perc Reus ollóz a bal sarok mellé hatról, Davies mellől.

90. perc Ez igen, 10 perc a ráadás! És abszolúte jogosan. Salihamidzic persze csak nevetett, amikor meglátta a partjelző tábláját.

Erling Haaland: 51 Buli-meccs, 51 góllal. Ilyen fiatalon még senki sem jutott el ilyen sok találatig. Julian Nagelsmann-nak ez a 12. meccse a Dortmund ellen, ez lehet a 2. győzelme.

88. perc Tanguy Nianzou váltja Comant, szélső helyett bekk.

87. perc Robert Lewandowski odarúg Bellinghamnek, sárga lap.

86. perc Jude Bellingham ellöki Neuert, sárga lap.

84. perc FÖLÉ, az ötös bal sarka elől a léc fölé fejeli Bellingham Reus bal oldali, ballábas beadását.

82. perc Nico Schulz be, Guerreiro le, Steffen Tigges meg Haalandot váltja.

81. perc Majdnem öngól, Coman jobb oldali beadását nagy bravúrral eléri Hummels a bal, azaz a rövid sarok előtt, a labda meg majdnem a kapu másik sarkába pottyan...

78. perc Második sárga lappal.

78. perc MARCO ROSE mehet a lelátóra.

77. PERC ROBERT LEWANDOWSKI jobbal a bal alsóba lő. A kapus érezte az irányt és a magasságot, meg is érintette a labdát, de nem tudott hárítani. 2–3!

76. perc Bizony büntető! De nem sárga lap.

Szakad az eső, pár galamb a pályán eszeget békésen. Na, ennyire azért nem esett vissza a színvonal. Csak VAR-oznak egy Bayern-korner után, ez 11-es lesz! Hummels estében, de kézzel mentett Müller elől Gnabry beadását követően.

74. perc Niklas Süle be, Hernández le.

72. perc Hernández folytatja, a hazai közönség nem örül.

70. perc Marius Wolf a pályán, majd Haaland lő 21-ről Hernándezre, aki lesérül. Bal térd.

A Bayern München sorozatban a 10. idegenbeli bajnokiján is kapott gólt, a klubrekord 13, még Louis van Gaal alatt, 2011-ből.

A Bayern München előző 6 meccsét megnyerte a Dortmund ellen, ez klubrekord mind a két oldalon, az előző 13 meccsükön is éppen ennyiszer nyertek a bajorok e sorozat előtt. A Dortmund előző három hazai meccsén elbukott a München ellen, csak a hamburg és a Juventus ellen van rosszabb ilyen szériája.

69. perc Hosszas ápolás, Brandt húzta a rövidebbet, hordágyon viszik le, percek múltán.

66. perc Hűha, komoly az ügy. Brandt és Upamecano összefejel, rohannak a pályára az egészségügyisek.

65. perc Serge Gnabry Sanét, Jamal Musiala Goretzkát váltja a vendégeknél.

60. perc Dahoud le, Donyell Malen be, középpályás helyett szélső.

58. perc Haaland ballal 10-ről Pavardba lő, előtte Reus beadását mentette az ötösön az utolsó pillanatban Brandt elől Hernández.

56. perc Marco Rose kap sárga lapot rekalmálásért.

52. perc Csodás hazai támadás, Hernández löki Reust, de nem 11-es, mert előtte les volt.

Ez a német futball leggyakrabbi párharca, a Bayernt senki sem verte meg annyiszor, mint a Dortmund (32), a Dortmundot senki sem verte meg olyan sokszor, mint a Bayern (63).

51. perc Emre Can oldalról nagyot rúg Lewandowskiba, sárga lap. Sané ballal a bal alsóba lőné a szabadrúgást 24-ről, középről, de Kobel vetődve fogja a labdát.

50. perc A lengyel Sanét futtatja most, de csodásan repül ki a kapujából Kobel.

49. perc Lewa nem éri el jól az ötösön ollózó mozdulattal Müller beadását, oda a helyzet.

48. PERC GÓLLAL, ERLING HAALAND kissé balról, 12-ről jobbal a bal sarokba csavar, félmagasan. A kapufa is beleért, Neuer lemaradt: 2–2! Meunier jobb oldali beadását csúnyán elnézte középen Upamecano, a 16-osról Bellingham jobbal azonnal oldalra passzolt, balra.

46. PERC FOLYTATJUK!

Megemlékeztek róla. Egy csapattárs pedig a minap hunyt el...

Karl-Heinz Rummenigge 10

45. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

A portugál 170 centiméter magas. Pech.

44. PERC ÚJABB ELKÉPESZTŐ HAZAI VÉDELMI HIBA, KINGSLEY COMAN jobbal a bal felsőbe lő kissé jobbról, tízről, jobbal. Davies bal oldali, ballábas beadását Guerreiro Hummelsbe lőtte az ötös előtt, a labdát elérte fejjel a gólvonalon a menteni akaró Guerreiro, de csak a léc alá tudott csúsztatni. 1–2!

42. perc Tolisso szereli acélkemény becsúszással Reust a felező és a 16-os között. A Brandt-szabadrúgás után Akanji ötről jobbal Neuerhez teszi a labdát, de les.

40. perc Haaland kapura tör most, de les, egyébként mezőnyharc. Igaz, az parádés iramban.

A két riválist egy pont választja el a tabellán, a hazaiak a második, míg a vendégek az élről várják a rangadót. Az előző öt fordulóban a felek egyaránt négy-négy győzelmet, illetve egy-egy vereséget tudnak felmutatni. A Dortmund a RB Leipzig otthonában kapott ki, a címvédő Bayern München nagy meglepetésre az Augsburg otthonában maradt alul. A bajorok korábban Mönchengladbachban is hullajtottak már el pontokat, augusztus közepén ikszeltek a Borussiával.
Dortmund–Bayern München 2018–2019: 3–2, 0–5, 2019–2020:, 0–4, 0–1, Szuperkupa: 2–0, 2020–2021: 2–3, 2–4, Szuperkupa: 3–2, 2021–2022 (Szuperkupa): 1–3

36. perc Coman jobb oldali beadását nem éri el a labdán az ötösön túlfutó Sané.

34. perc Pavard, majd Upamecano szereli az utolsó pillanatban a kapura törni akaró Haalandot egy-egy kiugratás után.

Lewa: 21 meccs az idényben a klubban, 26 góllal és 2 gólpasszal. A BvB ellen 25 meccsen 25 gól és 3 assziszt a mérleg. MUMUS.

Haaland: 12 meccs az idényben, 14 góllal és 4 gólpasszal. A Bayern ellen 5 meccsen 5 kanadai pontot ért el eddig.

29. perc MELLÉ! Bellingham ment Müller elől a 16-oson, de Comané lesz a labda, aki nem lő az ötös elől, inkább passzol. Kontra, Reus indítja Haalandot, aki tízről, picit balról ballal a túlsó alsó mellé lő! Milliméterekkel...

26. perc
Hummels mellel passzolna, vesztére, de jobbal az ötös jobb sarka elől Coman nem tud túljárni a kapus eszén!

25. perc Davies! Haaland ad be balról ballal laposan Brandt elé, aki nem lő tízről, kicselezi Upamecanót, ballal lőne, de érkezik a jobbhátvéd!

23. perc Davies szereli a balon mesteri becsúszással a meginduló Meuniert. A szöglet után Hummels elé csorog a labda, de rossz a passz az ötös elől, kirúgás.

22. perc Helyzet, Can pocsék passzát jobbal kapura rúgja Coman, kissé jobbról, 10 méterről, de blokkol a bevetődő Hummels!

22. perc Müller jobb oldali szögletét rosszul éri el fejjel az ötös bal sarka elől Goretzka.

Lewandowski a 117. gólját szerezte idegenben a Bundesligában, ezzel beérte az illetékes örökranglista élén a nagy Klaus Fischert!

18. perc Coman jobb oldali beadását Müller jobbal 17-ről a jobb alsó mellé szúrja, de szöglet, beleért Can. Müller beadását kifejeli Haaland, Pavard meg ballal, 23-ról, kapásból nem sokkal lő a jobb felső sarok mellé!

13. perc Upamecano szereli üggyel-bajjal a 16-os előtt a Hummels indításával kapura törő Haalandot.

A Dortmund 7 hazai győzelemmel indította a bajnokságot, ez klubrekord. Sorozatban 11 hazai meccset nyertek, ha ma is győznek, akkor beállítják a ligarekordot, ezt a Bayern tartja 12-vel, még 1994-ből.

11. perc Ez sem rossz, de ballal a jobb felső fölé lő nem sokkal 20-ról, középről Sané, Pavard lapos oldalpassza után.

A támadó mérsékelt ünneplést ad elő, nyilván.

9. perc Az utolsó hazai védőt, Hummelst szerelő Müller passzából az ötös jobb sarka elől jobbal a bal alsóba lő ROBERT LEWANDOWSKI. 1–1!

8. perc Dahoud lekönyökli Lewát, de nincs sárga lap, se szabadrúgás...

7. perc Lewandowski lő jobbal kapura 10-ről, blokkol Can, Coman adott be szépen balról ballal, laposan.

5. PERC VEZET A DORTMUND, JULIAN BRANDT kap jó labdát balról Bellinghamtől, kicselezi könnyedén Daviest, és jobbal 10-ről a bal felsőbe lő. Hernández lemaradt: 1–0!

4. perc Helyzet lehetne, de a 16-os elől Haaland nem tud Reushoz passzolni.

3. perc Guerreiro labdát szerez, indít azonnal, Haaland elé azonban kilép a kapujából jó ütemben Neuer.

2. perc
Dahoud szereli a balon Comant.

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak sárga-fekete mezben és fekete nadrágban, a vendégek tiszta vörösben. Még mindig szemerkél az eső.

„Kiélezett mérkőzést várok – nyilatkozta a Bundesliga hivatalos honlapjának Lothar Matthäus, az 1990-es év aranylabdása, a magyar válogatott korábbi szövetségi kapitánya. – Nem tudom elképzelni, hogy valamelyik fél sima győzelmet arasson, ugyanis a Dortmund otthonában általában szoros meccset láthatunk. Noha a Bayern a legutóbbi hat rangadót megnyerte, ezúttal nem számíthat Joshua Kimmichre, valamint Leon Goretzka játéka is kérdéses, márpedig hatalmas veszteség, ha a középpálya tengelyéből két ilyen játékos kiesik. Ettől függetlenül nálam természetesen a bajorok az esélyesek.”

Egy kis örökmérleg: 129 találkozó, 32 dortmundi és 63 müncheni sikerrel, 159, ill. 249 rúgott góllal.

Eltiltott nincs.

A hazaiaktól Marcel Schmelzer, Youssoufa Moukoko, Thorgan Hazard, Giovanni Reyn, Luca Unbehaun és Mateu Morey Bauza sérült vagy beteg, a vendégektől Eric Maxim Choupo-Moting, Joshua Kimmich, Bouna Sarr, Marcel Sabitzer és Josip Stanisic maródi.

A németországi járványügyi szabályozások miatt legfeljebb tizenötezer néző előtt rendezendő összecsapás kapcsán sokan azt firtatják, az Aranylabdáról éppen hogy lecsúszó Robert Lewandowski vagy a csípősérüléséből felépülő Erling Haaland döntheti el a találkozó sorsát. A bajorok kiválósága gyakran villan a két csapat egymás elleni rangadóján, 21 gólt szerzett, amivel ő a párharc valaha volt legeredményesebb játékosa – alighanem Mats Hummelsre hárul majd a lengyel „kilences” őrzése, a 25. Dortmund–Bayernjére készülő német bekknek korábbi csapattársát kell hatástalanítania. A túloldalon a 21 éves norvég támadó semlegesítése okozhat fejtörést a vendégvédőknek, akik az előző évadban nem tudtak megbirkózni a feladattal: Haaland háromszor is bevette Manuel Neuer kapuját.

A közelmúlt eredményei egyértelműen a listavezető fölényét rajzolják ki, az egypontos előnnyel élen álló Bayern nyerte meg ugyanis a két együttes legutóbbi hat egymás elleni meccsét – egyik klub sem örülhetett még ilyen hosszúra nyúló győzelmi sorozatnak.

Esik

JÖHET A 105. FELVONÁS!
Szombat kora este kerül sor a német bajnokság legnagyobb érdeklődéssel várt derbijére, a „klasszikusként” elhíresült Dortmund–Bayern München párharcra, amely ezúttal arról is dönt, melyik csapat zárja a Bundesliga 14. játéknapját az első helyen.

A Bild és a Daily Express egyaránt beszámolt arról, hogy a nyárig kinevezett Ralf Rangnick 8.5 millió fontos bónuszt kap, ha az Old Traffordra csábítja a támadót. A jutalék azért is busás, mert a Bild úgy tudja, Rangnick alapfizetése – hat hónapra – 6.5 millió font körül alakulhat. A lap emlékeztet, anno a német szakember segédkezett a csatár salzburgi szerződtetése körül – mint a Red Bull-csoport futballszakmai irányítója, ő vázolta fel az osztrák klub ajánlatával a norvég csatár előtt nyíló lehetőségeket. A üzlet nyélbe ütése persze a német szakvezető segítségével sem lenne olcsó mulatság, sajtóhírek szerint legalább hatvanmillió fontot kell letennie annak a klubnak, amely elcsábítaná a jövő évi katari világbajnokságról lemaradó 21 esztendős csillagot.

Tavaly novemberben a hazai pályán 3–2-re elveszített meccsen egyszer, a 4–2-es müncheni győzelmet hozó tavaszi mérkőzésen kétszer talált be, és a mostani, sérülésektől beárnyékolt idényben sem lassított, dortmundi színekben 11 tétmeccsen 14 gólnál jár. Könnyen megeshet ugyanakkor, hogy a következő idényben a bajnoki rangadó már nem a Bayern elleni meccset jelenti neki. A norvég támadó egyrészt aligha marad olyan klubnál, amelynél ne lehetne készpénznek venni a tavaszi Bajnokok Ligája-szereplést, másfelől a német és az angol sajtóhírek egybehangzóan állítják, jövő nyáron ő lesz a Manchester United első számú célpontja az átigazolási időszakban.

Persze nem Erling Haalandról lenne szó, ha nem cáfolt volna rá a jóslatokra. A félelmetes fi zikumú csatár a vártnál jóval hamarabb tért vissza, a múlt hét végén a 73. percben csereként szállt be a Wolfsburg elleni találkozón, és hét perccel később gólt szerzett. A csapat Bajnokok Ligája-csoportkörös szereplése pontosan mutatja, mennyire hiányzott az első számú gólfelelős – az együttesnek egy körrel a vége előtt már nincs esélye továbbjutni a négyeséből –, akinek a Bayern ellen kifejezetten jól ment az előző idényben.

A Dortmund norvég csatára eddig rendre villogott a müncheniek ellen, ám könnyen megeshet, már nem sokáig keseríti a Bundesliga-csapatok életét. OKTÓBERBEN KEVESEN HITTÉK VOLNA, hogy a Bayern München védelmének Erling Haalandra s készülnie kell a két csapat december 4-i egymás elleni meccsén. A Dortmund 21 esztendős norvég csatára abban a hónapban szenvedett csípősérülést, és az első vizsgálatok alapján úgy tűnt, ebben a naptári évben már nem léphet pályára, ygy a Bundesliga legnagyobb rangadójáról is lemarad.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A DORTMUND–BAYERN LABDARÚGÓ-MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!