A portugálok egyenlítettek a hajrában a spanyolok otthonában

BACSKAI JÁNOSBACSKAI JÁNOS
2022.06.02. 20:35
Fotó: AFP
A Nemzetek Ligája 1. fordulójában Spanyolország 1–1-et játszott odahaza Portugáliával. Az A-liga 2. csoportjának másik mérkőzésén a csehek nagy csatában legyőzték odahaza Svájcot.

NEMZETEK LIGÁJA, 1. FORDULÓ
A-LIGA
2. CSOPORT

Spanyolország–Portugália 1–1 (1–0)
Sevilla, Benito Villamarín Stadion, 46 000 néző. Vezette: Oliver (angol)
Spanyolország: Simón – Azpilicueta, D. Llorente, Pau Torres, Jordi Alba – Busquets, Carlos Soler (Koke, 62.), Gavi (M. Llorente, 81.) – Ferran Torres (Olmo, 62.), Morata (De Tomás, 70.), Sarabia. Szövetségi kapitány: Luis Enrique
Portugália: Diogo Costa – Joao Cancelo, Pepe, Danilo Pereira, R. Guerreiro – Joao Moutinho (Rúben Neves, a szünetben), Bruno Fernandes (Matheus Nunes, 81.), Bernardo Silva – Otávio (Cristiano Ronaldo, 62.), André Silva (Guedes, 62.), Rafael Leao (Horta, 72). Szövetségi kapitány: Fernando Santos
Gólszerző: Morata (25.), ill. Horta (82.)

A csoport másik mérkőzésén
Csehország–Svájc 2–1
(Kuchta 11., D. Sow 58. – öngól, ill. Okafor 44.)

Rangadóval kezdődött a Nemzetek Ligájában az A-liga 2. csoportjának első fordulója: a spanyolok a portugálokat fogadták Sevillában.

A topligák és topkupák hajrái miatt mindkét csapat tartalékosan kezdett, nagy meglepetésre Cristiano Ronaldo csak a kispadon kapott helyet. Az elmúlt tizennégy évben Ronaldo most másodszor nem kezdett tétmérkőzésen a nemzeti csapatában: az előző ilyen alkalomra 2017-ben került sor, akkor a kispadról beszállva megszerezte az Andorra elleni világbajnoki selejtező első találatát.

Siessünk gyorsan előre: Ronaldo most is pályára lépett, gólt szereztek a portugálok, de a Manchester United klasszisának nem ment a játék. Nem ment a frissiben felépült Rafael Leaónak sem, aki az első és a második félidőben is kihagyott egy-egy ziccert, egy alkalommal pedig úgy lőtt kapura 16 méterről, hogy ezt követően a legnagyobb izgalmat az jelentette, hogy kirúgás vagy bedobás következik-e...

Megvillant ellenben a másik oldalon Álvaro Morata, aki tökéletes kontra végén talált be közelről.

VIDEÓ ITT!

A gól után már ő sem futballozott veszélyesen, nem úgy Gavi, aki Morata találatában is főszerepet vállalt, majd az újabb remek passzából Carlos Soler lőhetett volna gólt.

A Barcelonából Jordi Alba állt még közel a gólszerzéshez, de tíz méterről a kapu mellé fejelt, ez a gól győzelmet érhetett volna, ugyanis ekkor már 1–1 volt az állás: a portugál csillagok helyett a Braga ásza, Ricardo Horta talált be a kapuba.

GÓLVIDEÓ ITT!

A Málaga egykori légiósa ebben az idényben robbant be a portugál labdarúgásba, mondhatni, újra, hiszen tizenévesen, 2014-ben egyszer már játszott a felnőtt nemzeti tizenegyben, az albánok elleni vereség alkalmával.

Fontos pontot szerzett tehát a portugál csapat (1–1), a másik mérkőzésén a csehek nagy csatában legyőzték odahaza Svájcot.

A portugálok ezt megelőzően 1958-ban kaptak ki Spanyolországban, ahol ezt a meccset közvetítette először élőben a TV. A mérkőzés egyetlen gólját Alfredo Di Stéfano szerezte.

26: Álvaro Morata

Hat meccs óta nem tudják legyőzni a spanyolok a portugálokat, ez a nemzeti negatív rekord a La Rojánál!

És most sem ment ebben a stadionban a spanyoloknak, lásd lentebb.

Sorozatban ötödször játszott egymással döntetlent e két csapat!

90+4. PERC VÉGET ÉRT A MÉRŐZÉST!

90+3. perc Pepe válaszol is azonnal, De Tomásnak megy neki keményen. Kontra nincs, sárga lap van.

90+2. perc Sergio Busquets sem ússza meg sárga lap nélkül. Odalépett Pereirának.

90. perc Alba szépen megy el a bal oldalon, a ballábas, lapos beadást lekezeli az ötösön Pereira.

89. perc Három perc a ráadás.

Ez Horta második válogatott meccse, és az első gólja. Első mérkőzése a címeres mezben 2014-ben volt! 19 esztendős volt akkor.

89. perc Rafael Guerreiro odarúg Sarabiának, sárga lap.

86. perc NINCS BENT, Costa nagyot vetődve középre üti ki Sarabia jobb oldali, ballábas beadását, Alba nyolc méterről, középről a jobb sarok mellé fejel, félmagasan!

84. perc Sarabia jobb oldali beadása éppen csak magas középen De Tomásnak!

A spanyolok 19 gólt lőttek előző öt hazai NL-meccsükön. Átlag alatt ma.

83. perc Matheus Nunes odacsúszik páros lábbal Olmónak, minimum sárga lap.

82. PERC RICARDO HORTA egyenlít, Cancelo jobb oldali, lapos beadását jobbal 10-ről, középről a jobb alsóba rúgja. Leállt a spanyol védelem: 1–1!

Gavi 7 meccset játszott a válogatottban 18 éves kora előtt, spanyol rekord. Fati 4-nél tart.

81. perc Marcos Llorente be, Gavi le, vastaps kíséri. Újabb exrealos a pályán, De Tomás is az. Matheus Nunes váltja Bruno Fernandest.

MINDEN TUDNIVALÓ AZ NL-RŐL! Indul a Nemzetek Ligája: elit riválisok és vészmegoldás a 2024-es Eb-re jutásra.

74. perc
Sarabia nem passzol jobbról a középre befutó Olmóhoz, hanem 14-ről ballal jócskán a bal alsó mellé töri a labdát.

Silva játszott egy idényt a Sevillában, ez ugyebár a Betis stadionja.

72. perc Diego Llorente odarúg Silvának, sárga lap.

Hortának nem ment anno a Málagában, de a Bragában az idény felfedezettje lett odahaza, 22 góllal és 10 gólpasszal!

72. perc Ricardo Horta be, Leaónak nem ment ma.

69. perc Raúl de Tomás be, Morata le. Ékcsere.

67. perc Busquets passzol balra a meglóduló Albának, aki ballal 17-ről félmagasan az oldalhálóba lő.

64. perc Morata ballal jócskán a jobb alsó mellé lő 18-ról, középről.

62. perc Dani Olmo Ferran Torrest, Koke Solert váltja itt, Cristiano Ronaldo Otáviót, Goncalo Guedes André Silvát ott.

59. perc Cancelo veszélyes jobb oldali beadását szögletre fejeli Llorente. Fernandes beadása rossz.

58. perc NINCS BENT, Costa indítja Silvát, aki nem lő 16-ról, balra passzol Leaóhoz, aki jobbal 11-ről kapura lő, de véd a balra elvetődő Simón!

A spanyoloktól Oyarzabal, Laporte és Eric García maródi.

„Speciális tervem van vele, semmilyen kockázatot nem fogunk vállalni – mondta Ansu Fatiról a kerethirdető sajtótájékoztatóján Luis Enrique. – Megnézzük őt az edzéseken, de nem játszik majd sokat. Többet ér az edzésmunka, mint ha néhány percre becserélnénk.”

Ezek a fiatalok!

56. perc Otávio jobb oldali, jobblábas beadására szépen mozdul ki Simón.

47. perc Leao lő ballal kapura a 16-os bal sarka elől... bedobás.

Carvajal és Ronaldo összeölelkezik melegítés közben.

46. perc Pepe sípcsonttal találja el Alba beadását, de a bal, azaz a hosszú sarok előtt eléri a labdát Costa kapus.

46. PERC FOLYTATJUK!

46. perc Rúben Neves
be, Moutinho elfáradt.

Morata: 53 meccs a válogatottban, 26 gólt lőtt, 6 assziszt mellett. A 6. legjobb góllövő a spanyoloknál, Emilio Butragueno előtt, és nem sokkal Fernando Morientes mögött.

A többi mai NL-meccsről ITT olvashat!

Fotó: AFP
Fotó: AFP

Forrás: Weltfussball

Egy kis örökmérleg!
38 mérkőzés, 16 spanyol és 6 portugál sikerrel, 75, ill. 44 rúgott góllal.

45+2. PERC VÉGET ÉRT AZ ELSŐ FÉLIDŐ!

44. perc Leült a mérkőzés a félidő hajrájára.

A spanyolok előző itteni meccsüket elveszítették, 2018-ban, az angolok ellen. 1995 óta nem nyertek a spanyolok ebben a stadionban!

A portugálok egyszer kaptak ki előző 9 meccsükön, 7 győzelem mellett.

40. perc Moutinho odarúg a 16-os jobb sarka előtt Busquetsnek, szabadrúgás.

39. perc Bernardo Silva felrúgja a középen meginduló F. Torrest, sárga lap ez is. Silva nem vitatkozik, megöleli egykori manchesteri csapattársát.

Sporting CP, Porto örök barátság.

38. perc Joao Moutinho nagyon lelkes, odalép Moratának, sárga lap.

36. perc Pablo Sarabia odarúg Otáviónak a bal szélen, sárga lap. Gavinak szerencséje volt, ő becsúszva rúgott oda az ellenfelének, de nem kapott lapot.

32. perc Simón is elcsúszik, rosszul is helyezkedik, de megússza, A. Silva megforgatja a 16-oson P. Torrest, de ballal a jobb alsó mellő lő, középről.

29. perc NINCS BENT, Gavi balról ismét csodásan ad be ismét Bruno Fernandes mellől, Soler ballal a kapusba lő 11-ről, Pereira lába között, Costa jobb lábbal véd, a kipattanót Soler estébe a jobb felső fölé vágja aztán!

Nem volt les? Nem, mondja a VAR is. Sarabia ütempassza remek volt.

Costa elcsúcsott, de mindegy volt már.

25. PERC KONTRA, ÁLVARO MORATA elengedi Gavi balról érkező pazar keresztpasszát, majd Pepét megelőzve jobbal a jobb alsóba rúgja kissé balról Sarabia jobb oldali beadását. Öt méterről: 1–0!

24. perc
Cancelo szereli Gavit, Otávio jobbról nagy erővel középre ad, A. Silván megelőzi P. Torres az ötösön.

A 135. válogatottság, de messze még a csúcs

61 százalékban a hazaiaknál a labda.

17. perc ZICCER, Guerreiro szereli az ötös bal sarka előtt Azpilicuetát, Leaóhoz passzol, aki hét méterről ballal a jobb felső fölé lő!

17. perc Alba a jobb szélről ballal ad be a szöglet után. Costa-csemege.

16. perc Soler indítja a jobb szélen F. Torrest, de közbelép Pepe, és szögletre rúgja a labdát.

15. perc A pályán mezőnyharc, sok rossz passzal.

Ronaldo 19 éve válogatott már.

Az elmúlt 14 évben Cristiano Ronaldo csak másodszor nem kezdett tétmérkőzésen: az eddigi egyetlen ilyen alkalomra 2017-ben került sor, akkor a kispadról beszállva megszerezte a világbajnoki selejtező első találatát.

Amikor Gavi megszületett, a Porto kétmillió eurót adott Pepéért. Amikor Gavi bölcsödébe kezdett járni, a Real Madrid 30 millió eurót fizetett Pepéért.

6. perc A meginduló Gavi hatalmasat esik Pepe mellett, kilógott a cipőfűző? Gavi 17 éves, Pepe 39.

3. perc Sarabia jobb oldali szögletét kapura fejeli tízről Llorente, Costa kiejti a lágyan szálló labdát Pau Torresszel harcolva, de megússza, kisegíti őt az ötös előtt Leao!

3. perc Gavi bal oldali beadását kirúgja középről Guerreiro, Azpilicueta középre rúgja a labdát, Pepe középre ment, Gavi ballal 18-ról nem sokkal lő a bal sarok mellé!

1. PERC ELKEZDŐDÖTT A MÉRKŐZÉS!

A hazaiak vörös mezben és fekete nadrágban, a vendégek bordó-világoskék mezben és fehér nadrágban.

„Azt gondolom, a lebonyolítást nagyon eltúlozták. Olyat már láttam, hogy valaki tizenkét nap alatt játszik négy meccset, ám olyat nem, hogy tíz nap alatt. Az idény nagyon fárasztó volt, a játékosok csak néhány napja érkeztek, de már három nap után futballozniuk kell. A 72 óra a szezon egy bizonyos részében nem elég, a vége már megvalósíthatatlan lesz” – húzta alá Fernando Santos.

Diogo Jota is pihen még a BL-döntő után.

„Ebben a Nemzetek Ligája-csoportban a világ legjobb csapatai szerepelnek, szóval nehéz dolgunk lesz, de a célunk, hogy megnyerjük. A spanyolok legnagyobb erénye a labdaszerzés, mi viszont szeretnénk továbbmenni azon az úton, amit a világbajnoki pótselejtezőn Törökország és Észak-Macedónia ellen elkezdtünk, az első mérkőzésen azonban nem sok változás valószínű” – jegyezte meg Fernando Santos, aki a portugál szövetség honlapján beszélt a sorozat lebonyolításáról is, hiszen a luzitánok június 2. és 12. között, azaz tíz nap alatt vívnak négy összecsapást.

A portugálok kapitánya, Fernando Santos koronavírus-fertőzés miatt Vitinhára nem számíthat Sevillában, ugyanakkor legnagyobb sztárjai a rendelkezésre állnak.

„A cél most sem változott, nemcsak a mérkőzést, hanem a sorozatot is szeretnénk megnyerni, de ehhez a maximumot kell nyújtani. A két csapat jól ismeri egymást, mindkettő jól szervezett. Elég megnézni, ellenfelünknek milyen értékes játékosaik vannak, ráadásul fontos trófeákat nyernek, ami motivál minket is” – mondta a Nemzetek Ligája honlapjánLuis Enrique.

A spanyolok keretébe Ansu Fati, Marco Asensio és Raúl de Tomás is visszatért, Luis Enrique, szövetségi kapitány Thiago Alcantarára viszont izomsérülés miatt nem számíthat.

A Nemzetek Ligája első kiírásának győztese, Portugália, illetve a legutóbbi döntőt Franciaországgal szemben 2–1-re elvesztő Spanyolország rangadójával folytatódik az A-liga, miután a nyitónapon Lengyelország 2–1-re legyőzte Walest.

Pont pihennek...

Egymás elleni előző négy mérkőzésük döntetlenre végződött, a 2012 júniusában lejátszott Eb-elődöntőt viszont 0–0 után el kellett dönteni, 11-esekkel a spanyolok bizonyultak jobbnak. Spanyolország csoportelsőként jutott ki a vb-re, az idén pályaválasztóként két felkészülési meccsén előbb 2–1-re legyűrte Albániát, majd ötöt „gurított” Izlandnak. Portugália csoportmásodikként pótselejtezőre kényszerült, s mindkét hazai találkozóját hozta, a törököket 3–1-re, az északmacedón válogatottat 2–0-ra győzte le.
Spanyolország–Portugália 2018 (vb-csoportmérkőzés): 3–3, 2020 (felk.): 0–0, 2021 (felk.): 0–0

A hírek szerint a Manchester City és a Real Madrid is megszerezné, a milánóiaknak nem lesz könnyű a megtartása. A szerződése 2024 nyaráig érvényes, kivásárlási ára százötvenmillió euró. A Milannál attól tartanak, valamelyik klub hajlandó kifizeti érte ezt az összeget, ezért szeretnének vele új megállapodást kötni, amelyben már kétszázötvenmillió eurós kivásárlási ár szerepelne.

Merthogy a portugálok 2016-ban megnyerték az Európa-bajnokságot, majd 2019-ben a Nemzetek Ligáját, a spanyolok viszont a 2012-es Eb óta egyetlen trófeát sem szereztek. Rafael Leao 2019-ben igazolt a Lille-től a Milanhoz, és a mögöttünk hagyott idényben kulcsemberré vált. Harmincnégy mérkőzésen 11 gólt és tíz gólpasszt jegyzett a Serie A-ban, oroszlánrészt vállalva a bajnoki cím megszerzésében.

„A bal szélen érzem magam a legjobban, de bárhol szívesen játszom, a lényeg, hogy győzelemmel kezdjük a Nemzetek Ligáját – idézte a Mundo Deportivo a futballistát. – Nehéz meccs lesz, tudjuk, milyen játékerőt képviselnek a spanyolok, de a gyenge pontjaikat is ismerjük. Örülök, hogy tavaly bemutatkozhattam a válogatottban, és ismét a keret tagja lehetek, de igyekszem a földön maradni. Még inkább motiválttá tesz, hogy olyan klasszisokkal dolgozhatok, akik már több trófeát is nyertek a csapattal.”

NAGYSZERŰ IDÉNYT ZÁRT a Milannal Rafael Leao, akinek következő célja, hogy megszerezze első gólját a portugál válogatottban. Erre először a csütörtöki Nemzetek Ligája-mérkőzésen, a spanyolok elleni csoportrangadón lesz lehetősége. A 22 éves csatár októberben a Katar elleni felkészülési találkozón gólpasszal mutatkozott be a válogatottban, eddig ötször húzhatta magára a címeres mezt, de még egyszer sem volt kezdő. Bár gólt nem szerzett, a törökök elleni vb-selejtezőn adott egy gólpasszt úgy, hogy mindössze egy percet volt a pályán. Kérdés, ezúttal helyet kap-e a kezdő tizenegyben.

A Milannal olasz bajnok lett Rafael Leao, és a portugál csatár reméli, csütörtökön a spanyolok elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésen is lehetőséget kap a bizonyításra.

ÜDVÖZÖLJÜK KEDVES OLVASÓINKAT A SPANYOLORSZÁG–PORTUGÁLIA MÉRKŐZÉS ONLINE KÖZVETÍTÉSÉBEN!