Tíz éve indult a Hátsó füves.
Az országjáró multimédiás sorozat legelső riportja 2015 tavaszán jelent meg Hercegszántóról a Nemzeti Sport felületein. Albert Flórián bácskai szülőfalujából azóta eljutott a kezdeményezés több mint 250 településre, hogy a futball szemüvegén keresztül mutassa be az ismeretlen emberi történeteket, a társadalom változásait és a helyi közösségek hétköznapi valóságát.
Az összegyűjtött tapasztalatokból született könyv, kiállítás, utazó fotótárlat, mezbemutató. Múzeumi beszélgetések keresték a választ a futballhátország társadalmi kérdéseire, a megszűnt falusi csapatok elhagyott pályáin kísérleti programsorozat indult Hátsó füves futballmentő túra néven, évek óta járja a vidéket a három vándorcsapat, a Zempléni Főnix, a Zalai Főnix, a Szatmári Főnix. A tízéves terepmunka hozadéka a pótolhatatlan futballszociológiai fénykép- és videógyűjtemény, amely éles látleletet kínál mindarról, ami a labdarúgás emberközeli dimenzióiban történik, vagy történt a mögöttünk hagyott években, évtizedekben.
A tízéves évforduló alkalmából készült egy ünnepi csapatkép. Egy villanásnyi időre a fotó- és videóriportok készítőire esik a figyelem, azokra, akiknek munkájából született az immár sokezer képkockát és videót számláló Hátsó füves-gyűjtemény.
A hercegszántói kiállítást Varga Gábor polgármester nyitotta meg pénteken a Művelődési Házban, itt mutatkozott be a tízéves évfordulóra készült különleges videó is, amely köszönetet mond mindazoknak, akik az évek során segítették az amatőr futball társadalmi rétegeit vizsgáló törekvést. Az ünnepi kisfilmben a Hátsó füves-kiállítás vendégeiként vagy a futballmentő túra résztvevőjeként közreműködő NB I-es játékosok, edzők szavalják el Zelk Zoltán Egy falusi futballpályán című versét, a megjelenés sorrendjében: Ádám Martin, Pisont István, Telek András, Mészöly Géza, Gera Zoltán, Zombori András, Veréb György, Berkesi Judit, Salamon József, Szatke Zoltán, Egervári Sándor, Péter Zoltán, Kocsárdi Gergely, Bozsik Péter, Csábi József, Gellei Imre, Sisa Tibor, Mracskó Mihály.
Az évfordulóról született írás teljes terjedelmében a Hátsó füves oldalán olvasható, ide kattintva!