José Mourinho a nyáron vette át a Fenerbahce irányítását, csapata jelenleg második helyen áll a török bajnokságban, három ponttal lemaradva az ősi rivális Galatasaraytól.
A Fenerre szombaton derbi vár, a Besiktashoz látogat, amely a legutóbbi öt bajnokiján nem tudott nyerni, ráadásul nemrég edzőváltáson is átesett. Giovanni van Bronckhorst helyét a Maccabi Tel-Aviv elleni vereség után Serdar Topraktepe vette át, a Hatayspor ellen már ő ült a kispadon.
A Fenert egyértelmű esélyesnek tartják a derbi előtt, de Mourinho nem örül ennek. A portugál szakember online sajtótájékoztatón beszélt a sajtó képviselőivel.
„Pályafutásom során nyolc bajnoki címet nyertem, valamennyi a csapategység és a közösség eredménye volt. A Besiktas tíz ponttal van lemaradva tőlünk, tizenhárommal pedig a Galatától, úgyhogy mondhatjuk, esélyük sincs a bajnokság megnyerésére. De a derbit mindenképpen meg akarják nyerni, ezért szeretném, ha mi is két lábbal a földön maradnánk.”
Mourinho hozzátette, hogy nem szabad kiegyensúlyozatlanná válniuk akkor sem, ha a dolgok nem alakulnak jól, és szerinte a Besiktas elleni meccs nem lesz döntő a bajnokság szempontjából. A 61 éves vezetőedzőt Cristiano Ronaldo esetleges érkezéséről is kérdezték.
„Ronaldo nem jön. Szaúd-Arábiában rengeteg pénzt keres, valamint az ezer gól a célja. Isztambul szépségén kívül mi más motiválhatná még, hogy idejöjjön? Amúgy sem szeretem a januári átigazolási időszakot, mert az akkor érkezőknek időre van szükségük a beilleszkedésre. Amúgy is van három jó középcsatárom.”
Mourinho a törökországi életéről is beszélt.
„Itt élek, alkalmazkodom a környezethez és tanulok. De a természetemet nem változtatom meg. Nyerni akarok, de fair körülmények között. Ha nem sikerül tisztán győznöm, elfogadom a vereséget. Guardiola hat bajnoki címet nyert, én hármat, de tisztán. Ha veszítek, gratulálok az ellenfélnek, amikor jobb, mint mi. De nem akarok úgy nyerni, hogy százötven vádpont van ellenem.”
A portugál szakember kitért arra is, hogy miért jön kevés neves edző Törökországba.
„A török szurkolók fanatikusak. Portugáliában is hasonló a helyzet, de Anglia teljesen más volt, a Chelsea edzőjeként nyugodtan sétálhattam az utcán. Itt egyébként komoly hagyománya van az edzőváltásoknak, decemberre már öt szakvezetőt kirúgtak. A török csapatoknak nem lehetnek nagy céljaik a nemzetközi porondon, ők a bajnokságot figyelik. Az edzőknek itt meg kell küzdeniük a beilleszkedési nehézségekkel és türelem hiányával.”