A 7–0-nál sem próbálkozott ennyiszer a Liverpool az MU ellen; válságban a City és a Barca?

2023.12.18. 18:20
A Liverpool majdnem dupla annyit próbálkozott az MU ellen, mint márciusban, de most nem tudtak nyerni Jürgen Kloppék, Pep Guardioláék és Xaviék is gödörbe kerültek (Fotó: Getty Images)
Új sorozatot indítunk a Nemzeti Sport Online-on. Igyekszünk hétről hétre összegyűjteni a topligák hétvégi fordulóinak legérdekesebb statisztikáit az Opta, a WhoScored, a StatsBomb és a Squawka segítségével. Ezekből szemezgettünk.

BUNDESLIGA

Amíg a német szurkolók a játékpénzeket, addig Harry Kane a gólokat szórja. A müncheniek angol csatára a Stuttgart elleni duplájával minden sorozatot figyelembe véve 21 mérkőzésen 24 gólnál és nyolc gólpassznál jár ebben a kiírásban, ráadásul mivel a vendégek kiváló formának örvendő támadói nem találtak be, Kane-nek már négy gól az előnye a 16-szor eredményes Serhou Guirassy előtt a Bundesliga góllövőlistáján.

Kane-nek mindössze 14 meccsre volt szüksége első 20 bajnoki góljához, ami óriási rekord a Bundesligában, Uwe Seelernek 21, Erling Haalandnak 22 meccs kellett a húsz találat eléréséhez.

A Bayernben nemcsak Kane, Leroy Sané is szárnyal, ezt mutatja, hogy a szélső a 2023–2024-es kiírás első olyan topligás játékosa, aki elérte a nyolc gólt és a nyolc gólpasszt a bajnokságban.

A Bayern Bundesliga-rekordot állított be azzal, hogy 64 egymást követő hazai bajnokiján szerzett gólt, ilyenre pedig csak egyszer volt példa a német első osztály történetében, s épp a bajorok alkottak hasonlót 1970 és 1974 között.

Hiába remekelnek Thomas Tuchelék, nem ők vezetik a tabellát, hiszen a bajorokat múlt héten kiütő Frankfurt sem tudta megállítani a Xabi Alonso irányította Bayer Leverkusent, amely szintén Bundesliga-csúcsot állított be azzal, hogy az idény első 24 tétmérkőzésén megőrizte veretlenségét (21 győzelem, három döntetlen). A gyógyszergyáriakon kívül ilyen idénykezdetre csak a Hamburg volt képes korábban, éspedig az 1982–1983-as kiírásban.

A Leverkusent a kiváló egyéni teljesítmények is repítik, a Frankfurt ellen ugyanis Julian Wirtz és Jérémie Frimpong is betalált, ebben a Bundesliga-idényben pedig a csapat negyedik és ötödik játékosaként vették ki a részüket legalább tíz gólból Victor Boniface, Alejandro Grimaldo és Jonas Hofmann után.

Kezdi beváltani a hozzá fűzött reményeket a Dortmund nyári szerzeménye. A Werder Brementől igazolt, már 141 Bundesliga-meccset letudó Niclas Füllkruggal először fordult elő, hogy egymást követő öt bajnokin is gólból vállaljon szerepet (három gól, négy gólpassz).

A brémaiak ugyanakkor házon belül is megfelelően pótolták Füllkrugot, a Mönchengladbach elleni idegenbeli 2–2 során ugyanis Marvin Ducksch megszerezte 10. idegenbeli Bundesliga-gólját 2023-ban. A klub történetében egy naptári éven belül ennyi vendégtalálatra csak Rudi Völler volt képes korábban.

Az RB Leipzig magyarjai nélkül nyert 3–1-re a Szalai Attilát ugyancsak nélkülöző Hoffenheim ellen. Mohamed Simakan 74. percben szerzett gólja mellesleg a lipcseiek 500. találata volt a német első osztályban a 253. meccsükön. Ezt a mérföldkövet csak a rekordbajnok Bayern München (231 meccs) és a Mönchengladbach (240) érte el hamarabb.

NÉMET BUNDESLIGA
15. FORDULÓ

Mönchengladbach–Werder Bremen 2–2 (Reitz 45., 49., ill. Borré 7., Ducksch 76.)
Augsburg–Borussia Dortmund 1–1 (Demirovic 23., ill. Malen 35.)
Darmstadt–Wolfsburg 0–1 (Majer 63.)
Mainz–Heidenheim 0–1 (Pieringer 12.)
Bochum–Union Berlin 3–0 (Aszano 45+5., Paciencia 54., Stöger 78. – 11-esből)
Union: Schäfer András a 60. percben állt be csereként.
RB Leipzig–Hoffenheim 3–1 (Klostermann 34., Forsberg 70., Simakan 74., ill. Kabak 42.)
Bayer Leverkusen–Eintracht Frankfurt 3–0 (Boniface 14., J. Frimpong 52., Wirtz 57.)
Freiburg–1. FC Köln 2–0 (Gregoritsch 72., Sallai 90+5.)
Kiállítva: Chabot (62., Köln)
Bayern München–VfB Stuttgart 3–0 (Kane 2., 55., Kim Min Dzse 63.)

LA LIGA

Könnyed, 4–1-es győzelemmel folytatta menetelését a spanyol élvonalban a Real Madrid. Carlo Ancelottiék Villarreal elleni sikere alkalmával Rodrygo is gólt szerzett, ezzel legutóbbi 11 meccsén már kilencedik gólját érte el, Brahim Díazzal pedig 123 topligás meccse során először történt olyan, hogy sorozatban három mérkőzésen is gólban vállaljon szerepet. A spanyol rekordbajnok motorja Luka Modric volt, akivel ötödször fordult elő 341 meccse alatt, hogy gólt és gólpasszt jegyezzen. A horvát játékmester 38 évesen és 99 naposan ráadásul a legidősebb topligás labdarúgó lett, akinek ez sikerült.

A „királyiak” vezető gólját Jude Bellingham szerezte, akinek 15. La Liga-meccsén ez volt a 13. találata, ennyi gólt csak Robert Lewandowski szerzett gyorsabban (12 meccs alatt) a spanyol első osztályban (Cristiano Ronaldónak szintén 15 meccs kellett első 13 bajnoki góljához).

De nem csak a támadókon múlik Carlo Ancelottiék sikeressége, a Real Madrid ugyanis eddigi 17 bajnokiján csupán 11 gólt kapott, ilyen jó védelme pedig nem mostanában volt neki – ilyen kevés gólt az idény első felében csak az 1971–1972-es évadban kaptak a madridiak.

A Real Madrid kapuját a sérült Thibaut Courtois hiányában ezúttal sem a Chelsea-től kölcsönvett Kepa Arrizabalaga védte, hanem Andrij Lunyin, aki alaposan helytállt, mert a kapujára érkező lövések 87 százalékát védte, ez pedig a legjobb védési hatékonyság a La Liga 2023–2024-es kiírásában.

A „sárga tengeralattjáró” gólját ezúttal is José Luis Morales szerezte, aki Gerard Moreno (2021-ben) és Cédric Bakambu (2017) után a harmadik olyan Villarreal-labdarúgó, aki öt egymást követő meccsen szerzett gólt.

Amíg a „királyiak” támadói remekelnek, addig az ősi rivális FC Barcelonánál többen is kisebb válságban vannak. Raphinhát mondjuk nem érheti panasz, hiszen a Valencia elleni 1–1-es idegenbeli döntetlen során ő adta a gólpasszt Joao Félixnek, ezzel csapata legutóbbi négy góljából hármat a brazil készített elő. Ugyanakkor Robert Lewandowskiék védekezése is megingott, legutóbbi három meccsükön ugyanis csak eggyel kevesebb (8) gólt kaptak, mint az azt megelőző 12-n (9).

De nem csak ezért nem állnak előrébb a tabellán Xaviék, a Barcelona ugyanis messze a legtöbb nagy lehetőséget puskázta el ebben a kiírásban, az első félidőkben 23-at, a teljes mérkőzéseket tekintve 41-et.

A Barcán kívül az Atlético Madrid is botlott a „nagyok” közül: meglepően simán, 2–0-ra kapott ki Bilbaóban, míg a Sevilla otthon kapott hármat a Getafétől. A „matracosokkal” Diego Simeone irányítása alatt harmadszor fordult elő, hogy sorozatban három idegenbeli meccsen is kikaptak, ilyet csak 2021 decemberében és 2012 áprilisában produkáltak.

Diego Simeonéval harmadszor fordult elő atléticós pályafutása során, hogy egymás után három idegenbeli meccset bukott el (Fotó: Getty Images)

Diego Alonso nagyon finoman fogalmazva sem váltotta meg a világot Sevillában, az október 10-én kinevezett trénerrel az andalúziaiak nyolc bajnokijukon mindössze két pontot szereztek, a szakember 14 meccséből pedig csak két Spanyol Kupa-találkozón tudtak nyerni. A Getafe sikeréhez a gólig és gólpasszig jutó Mason Greenwood mellett Borja Mayoral is sokat hozzátett, a spanyol támadó Roberto Soldado 2009–2010-es idényben nyújtott teljesítménye óta a második Getafe-játékos, aki az idény első 17 bajnokiján 10 gólt ért el.

A Granada Jörgen Strand Larsen góljával kapott ki 1–0-ra Vigóban, ezzel a Celta norvég csatára 17 idénybeli bajnokin már hat gólnál jár, ez kettővel több, mint az előző idény 32 meccsén nyújtott teljesítménye.

SPANYOL LA LIGA
17. FORDULÓ

Osasuna–Rayo Vallecano 1–0 (Raul García 90+5.)
Celta Vigo–Granada 1–0 (Strand Larsen 20.)
Athletic Bilbao–Atlético Madrid 2–0 (Guruzeta 51., N. Williams 64.)
Sevilla–Getafe 0–3 (Borja Mayoral 5. – 11-esből, Jaime Mata 37., Greenwood 80. – 11-esből)
Valencia–Barcelona 1–1 (Guillamón 70., ill. Joao Félix 55.)
Almería–Mallorca 0–0
Real Sociedad–Real Betis 0–0
Las Palmas–Cádiz 1–1 (Pejino 7., ill. C. Ramos 83.)
Real Madrid–Villarreal 4–1 (Bellingham 25., Rodrygo 37., B. Díaz 64., Modric 68., ill. Morales 54.)
December 18., hétfő
21.00:
Girona–Alavés (Tv: Spíler2)

LIGUE 1

Egyre jobb formában van, és már hatodik a tabellán a Gennaro Gattuso irányította Olympique Marseille, amely a Clermont elleni 2–1-es sikerrel decemberben már négy bajnoki győzelemnél jár, többnél, mint amennyit 2023 májusa és novembere között (öt döntetlen, nyolc vereség) összesen elkönyvelt.

A Reims sem tudta bevenni a Lens erődjét. A 2–0-s sikerrel az előző kiírás ezüstérmese a 2023-ban lejátszott 19 hazai meccséből 14-et megnyert három döntetlen és két vereség mellett, ami a klub legjobb hazai mérlege 1985 óta.

A Lens remekelt hazai pályán 2023-ban (Fotó: Getty Images)

Az Olympique Lyon rendkívül értékes győzelmet aratott a Monaco vendégeként. Jeffinho három pontot jelentő találata egyben azt jelenti, hogy az OL október 21. óta először nem utolsó a Ligue 1 tabelláján – 55 napig voltak sereghajtók Alexandre Lacazette-ék.

FRANCIA LIGUE 1
16. FORDULÓ

Monaco–Lyon 0–1 (Jeffinho 85.)
Le Havre–Nice 3–1 (Sabbi 5., 35., Bayo 51. – 11-esből, ill. Louchet 90+1.)
Kiállítva: Grandsir (81.), ill. Todibo (81.)
Lens–Reims 2–0 (Said 43., Cortes 75.)
Lorient–Strasbourg 1–2 (B. Dieng 53., ill. Bakwa 14., Gameiro 49.)
Metz–Montpellier 0–1 (Esteve 9.)
Toulouse–Rennes 0–0
Nantes–Brest 0–2 (Magnetti 49., Mounie 57.)
Olympique Marseille–Clermont 2–1 (Murillo 26., Harit 42., ill. Allevinah 58.)
Lille–PSG 1–1
(David 90+4., ill. Mbappé 66. – 11-esből)

PREMIER LEAGUE

Az Opta szuperszámítógépe ismét kiszámolta, melyik csapat a legesélyesebb a Premier League megnyerésére. Ez alapján továbbra is Pep Guardiola elmúlt hetekben bukdácsoló Manchester Cityje vezet, de tízezer szimuláció alapján már csak 39.3 százalék a sansz a címvédésére azok után, hogy az idény korábbi szakaszában volt 90 százalék felett is az esélye. A Cityre jelentősen felzárkózott a forduló után első helyen álló Arsenal (29.9 százalék), a Liverpool viszont a Manchester United elleni gól nélküli döntetlennel jelentősen visszaesett az elmúlt héthez képest (23.5 százalék). Az Aston Villa aranyérmére 6.8, a Tottenhamére 0.4 százalék esélyt lát az Opta.

A forduló rangadóján a Liverpool gól nélküli döntetlent játszott az Anfielden az ősi rivális Manchester Uniteddel. Erik ten Hagé az első csapat, amely ebben a PL-kiírásban ponttal tudott távozni a „vörösök” otthonából, Jürgen Kloppék ugyanis ezt megelőzően mind a hét bajnokijukat megnyerték.

Mohamed Szalahék egyébként becsülettel próbálkoztak, 34-szer vették célba André Onana kapuját, ez pedig részükről a legtöbb a 2003–2004-es kiírás óta szerzett gól nélkül, és a Premier League-ben csak épp az MU-nak volt rosszabb helyzetkihasználása egy meccsen, 2016 októberében a Burnley ellen 38, ráadásul a Liverpool 16-tal több kísérlettel próbálkozott, mint a felek legutóbbi anfieldi meccsén, amikor a hazaiak 18 helyzetet kialakítva győztek 7–0-ra.

A „vörös ördögök” kapusán nem tudtak kifogni Luis Díazék, Onana ugyanis nyolc védést mutatott be a találkozón, ami a legtöbb egy MU-kapustól David de Gea 2019-es teljesítménye óta, amikor a spanyol 11 védést mutatott be a Tottenham ellen. De nemcsak Onana, Raphael Varane is sokat tett a vendégek pontszerzéséért, a francia védőnek 15 tisztázása volt a rangadón, ami a legtöbb a legutóbbi nyolc idényben egy MU-játékostól Chris Smalling Leicester elleni 2017-es 19 tisztázása óta, ráadásul Varane minden légipárbaját megnyerte.

A döntetlennel a Liverpool egymás után nyolc, MU elleni hazai meccsén őrizte meg veretlenségét (az utóbbi ötön gólt sem kapott), ilyen hosszú sorozata csak egyszer, 1970 és 1979 között volt a manchesteriek ellen.

A rangadón megtört Szalah január 21. óta tartó hazai sorozata, az egyiptomi ugyanis egymás utáni 16 anfieldi meccsén járult hozzá gólhoz. A mérkőzés végén egy jelenet alatt két sárga lapot kireklamáló Diogo Dalot pedig a Liverpool–MU párharc 18. piros lapos játékosa lett; ennél több kiállítás csak a Liverpool–Everton meccseken (23) volt eddig az angol liga történetében.

Az első félidőben nagyon nyomtak Szoboszlai Dominikék, a liverpooliaknál az első félidőben Virgil van Dijknak, Darwin Núneznek, Mohamed Szalahnak, Luis Díaznak, Ryan Gravenberchnek és Ibrahima Konaténak is több labdaérintése volt az ellenfél tizenhatosán belül, mint az MU játékosainak együttvéve a liverpooli büntetőterületen belül, a legtöbb kísérlettel pedig meglepő módon a francia védő próbálkozott, hárommal.

A gól nélküli döntetlennel Alisson Becker már 507 játékperc óta nem kapott gólt a Manchester United ellen; a brazil kapusnak a Liverpool két ősi riválisa ellen van a legtöbb kapott gól nélküli meccse, hét.

A 17. forduló után az Arsenal vezeti a Premier League-et. Az „ágyúsok” ráadásul úgy nyertek a Brighton ellen, hogy a vendégeket irányító Roberto De Zerbivel 49. meccsén először fordult elő, hogy csapata az első félidőben nem lőtt kapura, sőt, a „sirályoknak” megtört a nagy sorozatuk, ezt megelőzően ugyanis 32 PL-meccsükön betaláltak, átlagosan 2.1 gólt szereztek 2-es xG-re (várható gólok száma) – s meccsenként 17 kapura lövéssel próbálkoztak eddig. Ezzel szemben Mikel Artetáék az első játékrészben 15 lövést jegyeztek, ami a második legtöbb a spanyol tréner vezetésével, ráadásul az Arsenal 13 hazai meccse veretlen (11 győzelem, két döntetlen), ez 2018 decembere óta a leghosszabb ilyen sorozat tőle.

Az Arsenal megváltója Gabriel Jesus volt, aki eddig 59 Premier League-mérkőzésen szerzett gólt, ezek közül pedig 54-et nyert meg csapata négy döntetlen mellett. Kai Havertz megtalálta a góllövő cipőjét: csapata legutóbbi hét meccsén négy gólt szerzett, épp annyit, mint az azt megelőző 40 találkozóján.

Bár az Aston Villa is győzött, Unai Emery csapata továbbra is „csak” harmadik a tabellán. A birminghamiek a brentfordi győzelemmel klubrekordot döntöttek, ez volt ugyanis a csapat 25. sikere 2023-ban, a megszerzett 81 pontnál pedig a Manchester City gyűjtött többet ez idő alatt. A Villa első gólját Leon Bailey készítette elő, aki illusztris társaságba került, negyedikként érte el a legalább öt-öt gólt és gólpasszt ebben az évadban a PL-ben.

Az Aston Villa a következő körben az utolsó helyezett Sheffield United ellen sorozatban 16. hazai győzelmét arathatja a hétvégén, s ha a Liverpool Arsenal elleni idegenbeli meccse döntetlent hoz, akkor karácsonykor Unai Emeryék vezetik a Premier League-et. A legutóbbi 20 idényben, csak egyszer volt példa arra, hogy karácsonykor nem a hat nagy egyike vezette a PL-tabellát – a 2015–2016-os idényben a Leicester óriási csodát téve a bajnokságot is megnyerte.

Csak Grealish ne lőjön gólt a Manchester Cityben! Pep Guardiola előző kiírásban triplázó csapata az elmúlt hetekben kisebb hullámvölgybe került, jóllehet Jack Grealish a legutóbbi három meccsen egyaránt megszerezte neki a vezetést. A City katalán menedzsere azonban aligha lehet boldog a Crystal Palace elleni 2–2-vel, pláne annak fényében, hogy az első félidőben összes (!) mezőnyjátékosa alakított ki helyzetet, ilyenre pedig először van példa az adat 2006–2007-es gyűjtése óta.

A City védője, Rúben Dias az eredmény ellenére is rekordot döntött, a WhoScored.com statisztikái szerint a portugál védőnek 174 passza volt a meccsen, ami idénycsúcs.

A Chelsea Cole Palmer és Nicolás Jackson góljával nyert otthon 2–0-ra a Sheffield United ellen. Előbbivel ebben az idényben már harmadszor fordult elő, hogy a londoni kékek színeiben egy meccsen gólt és gólpasszt is jegyezzen (a Tottenham és a Burnley ellen is megtette ezt).

Palmer gólját Raheem Sterling készítette elő, és a szélső már a 181. alkalommal (120-szor gólszerzőként, 61-szer gólpasszadóként) vállalt szerepet Premier League-gólban, ezzel megelőzte a vonatkozó listán Dennis Bergkampot és Michael Owent is.

Cole Palmer remekel a Chelsea-ben, Raheem Sterling pedig megelőzte Dennis Bergkampot és Michael Owent (Fotó: Getty Images)

Nemcsak Palmer teljesített hasonlót a 17. fordulóban, a Tottenham Nottingham Forest elleni idegenbeli sikeréhez Dejan Kulusevski is góllal és gólpasszal járult hozzá, ő viszont csupán a negyedik olyan Hotspur-labdarúgó, akinek ez egymás után több mérkőzésen is sikerült Dimitar Berbatov, Szon Hung Min és Harry Kane után.

A West Ham a Wolverhampton elleni könnyed 3–0-s győzelme ellenére is csak nyolcadik a tabellán. David Moyes együttesében az első félidőben a 22. és a 32. perc között tíz perc alatt duplázott a nyáron igazolt Mohamed Kudus, aki a nemrég átadott London Stadion leggyorsabb duplázója lett. A „kalapácsosok” mindhárom találatát Lucas Paquetá készítette elő, aki második brazil PL-játékosként szerzett gólpassz-mesterhármast, erre az exliverpooli Roberto Firmino kétszer is képes volt.

A legutóbbi négy meccsét megnyerő Everton a tízpontos büntetése óta valósággal szárnyra kapott, Sean Dyche-ék a Burnley ellen már 10. góljukat szerezték ebben az idényben rögzített játékhelyzet után, ami a legtöbb a mostani PL-idényben.

Ha már pontrúgások: a Luton Townban Alfie Doughty már negyedik gólpasszát szerezte rögzített játékhelyzet után a mostani idényben, ez holtversenyben a legtöbb James Ward-Prowse-szal. A Bournemouth elleni Tom Lockyer szívrohama miatt félbeszakított mérkőzésen a vendégek gólját Elijah Adebayo jegyezte, aki Mick Hamford 1992 áprilisi teljesítménye óta az első élvonalbeli Luton-labdarúgó, aki két egymást követő bajnokin eredményes volt – feltéve, ha nem játsszák újra teljes egészében a mérkőzést.

A Newcastle is hozta a kötelezőt a Fulham ellen, a 3–0-s siker során a gólcsapot a 17 éves és 229 napos Lewis Miley nyitotta meg, ezzel csapata legfiatalabb PL-gólszerzője lett, és az angol élvonal legfiatalabb gólszerzője 2009 áprilisa óta, amikor a nála három nappal fiatalabb Federico Macheda szerzett gólt a Manchester United színeiben.

ANGOL PREMIER LEAGUE
17. FORDULÓ

Nottingham Forest–Tottenham Hotspur 0–2 (Richarlison 45+2., Kulusevski 65.)
Kiállítva: Bissouma (70., Tottenham)
AFC Bournemouth–Luton Town 1–1 – az 58. percben félbeszakítva (Solanke 58., ill. Adebayo 3.)
Chelsea–Sheffield United 2–0 (Palmer 54., Jackson 61.)
Manchester City–Crystal Palace 2–2 (Grealish 24., Lewis 54., ill. Mateta 76., Olise 90+5. – 11-esből)
Newcastle United–Fulham 3–0 (Miley 57., Almirón 64., Burn 82.)
Kiállítva: Raúl Jiménez (23., Fulham)
Burnley–Everton 0–2 (Am. Onana 19., Keane 25.)
Arsenal–Brighton & Hove Albion 2–0 (Gabriel Jesus 53., Havertz 87.)
Brentford–Aston Villa 1–2 (Lewis-Potter 45., ill. A. Moreno 77., Watkins 85.)
Kiállítva: Mee (71.), ill. Kamara (90+7.)
West Ham United–Wolverhampton Wanderers 3–0 (Kudus 22., 32., Bowen 74.)
Liverpool–Manchester United 0–0

SERIE A

Az előző Bajnokok Ligája-kiírásban döntős Inter Lazio elleni sikeréből Lautaro Martínez ismét góllal vette ki a részét, az argentin támadónak 2023-ban ez volt a 29. találata – múlt héten érte be a milánóiak két remek csatárát, a 2001-ben 28-szor eredményes Christian Vierit és a 2012-ben ugyanennyi gólt szerző Diego Militót. Martíneznek ráadásul ez volt a kilencedik idegenbeli találata az idényben, az előző két kiírásban is ugyanennyit szerzett a bajnokság ezen szakaszában.

Simone Inzaghiék első 16 bajnokijuk közül 13-at nyertek meg, ennyire jó idényrajtot pedig csak egyszer, még a 2006–2007-es kiírásban produkált az Inter.

A Napoli Cagliari elleni 2–1-es győzelme nem csak Victor Osimhen gólja és látványos gólpassza miatt marad emlékezetes. A nigériai támadónak a Cagliari az egyik kedvenc ellenfele a Sampdoria mellett, ugyanis a hárompontos rendszer 1994–1995-ös bevezetése óta Osimhen az első Napoli-játékos, aki mindkét csapat ellen eredményes volt az első négy meccsén. Osimhen dekázgatás után kiosztott asszisztját Hvicsa Kvarachelia váltotta gólra, aki 49 Serie A-meccsen már 30 gólban vállalt szerepet (17 gól, 13 gólpassz). A 2004–2005-ös idény kezdete óta rajta kívül csak két játékos érte el 50-nél kevesebb meccsen ezt a számot, Domenico Berardi 45 meccsen 31, Alexandre Pato 45 meccsen 30 gólban vállalt szerepet.

Ha már Berardi: a Sassuolo Udinese ellen duplázó támadója már 200 Serie A-gólban vállalt szerepet (122 gól, 78 gólpassz), bemutatkozása óta csak Ciro Immobilének van ennél több (236).

Az AC Milan Monza elleni 3–0-s győzelméből Jan-Karlo Szimics is góllal vette ki a részét, a hárompontos rendszer bevezetése óta ő a Milan harmadik legfiatalabb gólszerzője Alberto Paloschi és Alexandre Pato után a maga 18 évével és 229 napjával.

A Bologna és a Torino is rég nem látott „magasságokban”. Előbbi első 16 bajnokiján 28 pontot gyűjtve áll a tabella negyedik helyén, s a hárompontos rendszer bevezetése óta sosem állt még ilyen jól 16 forduló után, míg utóbbi 23 pontja a második legtöbb az 1994–1995-ös kiírás óta (a torinóiak 2016–2017-ben 25 pontot szereztek 16 meccsen).

OLASZ SERIE A
16. FORDULÓ

Genoa–Juventus 1–1 (Gudmundsson 48., ill. Chiesa 28. – 11-esből)
Napoli–Cagliari 2–1 (Osimhen 69., Kvarachelia 75., ill. Pavoletti 72.)
Lecce–Frosinone 2–1 (Piccoli 11., Ramadani 89., ill. Kaio Jorge 33. – 11-esből)
Torino–Empoli 1–0 (Zapata 25.)
Bologna–Roma 2–0 (Moro 37., Kristensen 49. – öngól)
Milan–Monza 3–0 (Reijnders 4., Szimics 41., Okafor 76.)
Fiorentina–Verona 1–0 (Beltrán 78.)
Udinese–Sassuolo 2–2 (Lucca 36., Pereyra 55., ill. Berardi 75., 88. – mindkettőt 11-esből)
Kiállítva: Payero (59., Udinese)
Lazio–Internazionale 0–2 (L. Martínez 40., Thuram 66.)
Kiállítva: Lazzari (86., Lazio)