Született: 1983. június 20., Miskolc |
Sportága: labdarúgás |
Posztja: hátvéd |
Válogatottsága/góljai: 79/4 (2004−2015) |
Klubjai: Diósgyőri FC (–2000), Vasas (2000–2001), Újpest FC (2001−2007), Újpest FC-Fót (kettős játékengedéllyel, 2002), Sint-Truiden (Belgium, kölcsönben, 2006−2007), FC Sion (Svájc, 2007–2016), Puskás Akadémia FC (2016–2018) |
Kiemelkedő eredményei: Magyar Kupa-győztes (2002), magyar Szuperkupa-győztes (2002), 3x Svájci Kupa-győztes (2009, 2011, 2015) |
– A közelmúltban lett negyvenéves. Nagy bulit rendezett?
– Fenéket! Sohasem voltam az a típus, aki ünnepelteti magát. Tudom, van, aki több tucat barátot hív meg ilyenkor, összetrombitálja az egész családot – mi szűk körben ünnepeltünk. Még akkor is, ha a negyven valóban szép kerek szám. De nekem elég egy torta, a szeretteim társasága ahhoz, hogy jól érezzem magam.
– A vezetőedzőséggel is azért várt, hogy megérjen a munkára?
– Ezt azért nem mondanám. Harmincöt évesen hagytam abba a labdarúgást, noha itthonról voltak ajánlataim, több NB II-es klub is hívott, ám jól éreztem, jól érzem magam Felcsúton, s az Akadémiánál felkínált lehetőség könnyebbé tette a döntést. Kis túlzással fejest ugrottam a mély vízbe, hiszen anélkül, hogy egyetlen utánpótláscsapatot irányítottam volna, rögtön a felnőttcsapat szakmai stábjában találtam magam.
NEM AKARTA, HOGY ÖRÖKÖS MÁSODEDZŐNEK TARTSÁK
Vanczák Vilmos vezetőedzőként az NB III-ban szereplő Puskás Akadémia második csapatánál mutatkozik be. Noha a sorsolás egyelőre nem készült el, így nem lehet tudni, ki ellen meccsel életében először, a PFLA II az NB III Északnyugati csoportjába kapott besorolást, amelyben vele együtt szerepel a III. Kerületi TVE, a Balatonfüred, a Bicske, a Budaörs, a Csorna, a Dorog, az ETO Akadémia, a Gyirmót FC Győr II, a Haladás VSE, a Kelen, a Komárom, a Sopron, a Tatabánya, a Veszprém és a ZTE II. |
GYEREKKÉNT A VÉRZŐ SEBEI AZ ÁGYNEMŰHÖZ RAGADTAK
– Milyen edző? Aki precízen elemez, éjjel-nappal az adatokat bújja, vagy aki inkább a megérzéseire hallgat?
– Miután edzőként túl sok tapasztalatom még nincs, így a megérzéseimre nemigen hallgathatok, egyértelműen az elemző edzők közé sorolnám magam. Szeretek tanulni, analizálni, játékrendszereket böngészni, edzésterveket, -módszereket tanulmányozni, és hogy azt miként kell átadni a játékosoknak. A Puskás Akadémiánál a második csapat stábja megmaradt, én kerültem közéjük, ez némileg megkönnyíti az átállásomat, hiszen a körülöttem lévők tudják, mi a dolguk.
– Zömében fiatalokkal kell dolgoznia, nemde?
– Az öltözőben Magasföldi József és Fodor Marcell képviseli az idősebb korosztályt, a többiek fiatalok. Ezt nem is bánom, hiszen vevők a munkára. A székfoglalón is túl vagyok, az más kérdés, hogy különösebben nem kellett bemutatkoznom senkinek. Még akkor sem, ha ilyenkor, az átigazolási időszakban a második csapat öltözője is átalakul, van, aki a felnőttcsapathoz kerül, más Csákvárra. De Felcsúton minden adva van a jó munkához, szoktam is mondani a srácoknak, talán túl jó dolguk is van... Annak idején én Miskolcon a salakos pályán rúgtam a labdát, akkora kövek voltak rajta, hogy néha úgy kellett őket kikerülni. Mégis becsúsztunk, nem féltettük magunkat. A felhorzsolt sebek aztán éjszakánként úgy véreztek, hogy amikor egyik oldalamról a másikra fordultam, néha az ágy is jött velem.
A KÉPZÉSEN KORÁBBI VÁLOGATOTT TÁRSAIVAL TANULT
– Játékosként jegyzetelt az évek alatt? Figyelte az edzőit?
– Mindig nyitott szemmel jártam. Az utóbbi években aztán az edzősködéshez szükséges tanulmányokat is elvégeztem, megszereztem a papírokat, a nyáron a pro lincences diplomám is meglesz. Az előadásoknak vége, már csak a záróvizsga és a nyári diplomaosztó van hátra. Élvezet volt a képzésre járni, a régi társak közül ott volt többek között Gera Zoltán, Juhász Roland, Hajnal Tamás, Waltner Róbert, Tímár Krisztián, Csizmadia Csaba.
– Nocsak, összeállt a korábbi válogatott kerete?
– Viccelődtünk is ezzel. A tanfolyam elvégzése alatt két-három éjszakát többször is bent kellett aludnunk a Telki edzőközpontban, esténként ment a sztorizgatás. Miközben az emeleti társalgóban biliárdoztunk, csocsóztunk, jókat beszélgetünk, egymást követték a régi történetek. Ha reggel nem kellett volna felkelni, talán az egész éjszakát átbeszélgetjük.
– A mostani válogatott is szóba került?
– Elképesztő, milyen hangulat veszi körül a mostani együttest. Az emberek beálltak a válogatott mögé – korábban mindenki azt mondta, minek építünk ekkora stadiont, most meg ott tartunk, hogy kicsi a Puskás Aréna. A hazai meccsekre én is kijárok, amióta működik a legendák szektora, rendre ott vagyok a lelátón. Ott is találkozhatok régi társakkal, korábbi edzőkkel, futballistákkal.
– Szokott még hazajárni Miskolcra?
– Ritkán. Néhány barátommal tartom a kapcsolatot, a DVTK-ban is vannak srácok, akikkel jóban vagyok, örülök neki, hogy végre visszajutott az együttes az NB I-be. És hogy milyen a sors: a Puskás az első fordulóban rögtön Miskolcon kezd.
MAI NAPIG FÁJ NEKI, HOGY NEM UTAZHATOTT AZ EB-RE
– Hetvenkilencszer játszott az A-válogatottban. Nem hiányzik a nyolcvanadik?
– De, piszkosul! Jó lett volna legalább egy búcsúmeccsen pályára lépni, de ez nekem nem adatott meg.
– Maradt önben hiányérzet?
– Bernd Storcknál voltam utoljára válogatott, a selejtezőkön még játszottam, az Európa-bajnokságra azonban már nem vitt ki. Ez azóta is nagy szívfájdalmam. Legalább az ausztriai edzőtáborba elvitt volna magával, de a lehetőséget sem adta meg nekem. Az évek alatt számtalan kudarcot átéltem, jó lett volna az Európa-bajnokság hangulatát is megtapasztalni a válogatottal, különösen, hogy olyan remekül sikerült a torna.
– Karrierje legjobb éveiben a Sionban futballozott, amelynél nem kevesebb, mint kilenc évet húzott le. Nem hiányzik Svájc?
– Hiányzik. Persze elképzelhető, hogy azért, mert mindenki szeretett a klubnál, a városban. Sion mellett, Saint-Martinben laktunk, ahol a klub edzőközpontja van, családias volt a hangulat. Ha mentem az utcán, rendre megállítottak, érdeklődtek a csapat, a hétvégi meccs felől.
– Igaz, hogy éppen a válogatott edzőtáborában volt, amikor kislányuk, Vivien megszületett?
– Edzés közben kaptam a hírt. Úgy terveztük, hogy a feleségem, Brigitta mindenképpen Magyarországon szül, végül is óriási szerencse volt, hogy én is éppen itthon voltam, nem pedig Svájcban. Emlékszem, hétfő reggel bementünk a kórházba, megindították a szülést, nekem viszont délre a telki edzőközpontba kellett mennem. Egész nap izgultam, mindaddig, amíg a tréning elején meg nem kaptam az örömhírt. Szerencsére Egervári Sándortól estére kimenőt kaptam, meglátogathattam a családomat, és karomba vehettem a kislányomat. Éjfélre kellett visszaérnem az edzőtáborba.
– Az azt követő meccs sem sikerült rosszul!
– San Marinót nyolc-nullára győztük le. Volt is olyan gólöröm, amelynél úgy tettünk, mintha babát ringatnánk a karunkban. A kislányunk az első négy évét aztán Svájcban töltötte.
SZÍVESEN LENNE EGYSZER A SION TRÉNERE IS
– Mikor járt kint legutóbb?
– Télen. A pro licences tanulmányutamon ott vettem részt, egy hetet töltöttem egykori klubomnál. Az első csapat edzéseit nézhettem, beszéltem az edzőkkel, és két-három olyan játékos is akadt, aki még az én időmben is ott volt a csapatban.
– Szívesen lenne egyszer a Sion vezetőedzője?
– Nehéz kérdés... A klub elnöke nem könnyű eset. Nagyon jóban vagyunk, de az edzőket úgy váltogatja, mint más a zokniját. Nekem kilenc év alatt nem kevesebb, mint huszonkilenc edzőm volt – néhányukat többször is visszahívta a csapathoz. Az idősebb korosztály képviselője, amikor kint jártam, mondta is, hogy lassan szívesen eladná a klubot, csak éppen nincs kinek… De szerintem nem tudna kiszállni a mókuskerékből. Igazi fanatikus, aki rajong a labdarúgásért. De ettől függetlenül is belevágnék és edzőként is visszamennék a klubhoz.
– Kilenc év után már nagyon jöttek volna haza? Vagy elgondolkodtak azon is, hogy végleg Svájcban telepednek le?
– Nagyon jól éreztük magunkat, de a feleségemben és bennem is az volt, itt az idő a váltásra, a hazaköltözésre. Brigittával csaknem húsz éve ismerjük egymást, Svájcba is szó nélkül jött velem, de a kinti évek vége felé már nem voltam állandó kezdő, és mindenképpen játszani akartam. Nem elégedtem meg az epizódszereppel, nem fogadtam el a helyzetemet. A feleségemmel úgy éreztük, ki kell mozdulnunk a komfortzónánkból.
– Hogy keveredtek Buda ezen részére?
– A feleségem itt a közelben, Gazdagréten lakott, ő ismerte a környéket. Még odakint játszottam, amikor vettünk egy telket, és mielőtt hazaköltöztünk volna, éppen elkészült a ház is. Nyolc éve már, hogy beköltöztünk. Emlékszem, akkoriban még szőlő és gyümölcsfák voltak itt mindenütt, most meg beépítettek mindent.
– Lesz vezetőedző az NB I-ben?
– Hm… Jó kérdés. A célom legalábbis ez. Játékosként is mindig a csúcsot tűztem ki magam elé célként, vezetőedzőként is így vagyok vele. De nem most, még nem jött el még az ideje. Előbb meg kell másznom azokat a bizonyos lépcsőfokokat.
VANCZÁK VILMOS CSAPATAI JÁTÉKOSKÉNT
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2023. július elsejei lapszámában jelent meg.)