Fotó: Action Images (archív)
Tőzsér Dániel már az AEK-nél is a 88-as mezt viselte
Fotó: Action Images (archív)
Tőzsér Dániel már az AEK-nél is a 88-as mezt viselte
A 8-as szám egyes értelmezések szerint a német ábécé nyolcadik betűjét takarja, ami nem más, mint a H-betű. A két nyolcas egymás után tehát HH-t jelent, ami a Heil Hitler köszöntés rövidítése. Erre Herman Brusselmans flamand író hívta fel a figyelmet egy újságcikkben, és később a tévében is rossz érzését fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy valaki ezzel a mezszámmal játszik.
„Nem tudtunk erről a szimbólumról – mondta Jos Vaessen, a Genk elnöke. – Teljesen véletlenül láttam a műsort, amiben erről szó volt. Értesítettem a klubot, és ha Brusselmansnak igaza van, akkor le kell cserélnünk a számot.”
Tőzsér Dánielnek bevallása szerint nem is jutott eszébe a náci Németország vezére, amikor a mezszámát kiválasztotta.
„A mezszámomnak semmi köze Hitlerhez, nem rá utal. Mélységesen elítélem a rasszista eszméket valló embereket. Anele, Dugary és Matoukou a legjobb barátaim a csapatból, és Barda, az izraeli csapattársam sem emlékeztetett sosem erre a szimbólumra” – védte magát Tőzsér Dániel, aki nem saját ötlettől vezérelve választotta ezt a számot.
„Az édesanyám javasolta, még amikor a Ferencvároshoz kerültem. Ő elég komolyan foglalkozik a Feng Shuival, és azt mondta, hogy a 88-as szám szerencsét hoz. Öt éve ebben játszom, az AEK Athénnél is ez volt a mezszámom, semmi köze sincs Hitlerhez.”
Mindenesetre, ha váltania kell Tőzsérnek, akkor nem árt odafigyelnie, mit választ, nehogy belefusson egy hasonló „csapdába”. Két éve a belga belügyminiszter, Patrick Dewael felhívta a csapatok figyelmét, hogy ha lehet, tartózkodjanak a 18-as (Adolf Hitler) és a 88-as mezszámok kiosztásától. Csak mellékesen jegyezzük meg, hogy a 18-as mezt is viseli egy játékos a Genknél. Eljaniv Barda...
MEZSZÁM-MIZÉRIA
Többeknek meggyűlt már a bajuk az általuk választott mezszámmal, talán a legnagyobb port Gianluigi Buffon esete verte fel, aki szintén a 88-as számot akarta viselni, még az AC Parma játékosaként.
A héten Dino Drpic, a Karlsruhe horvát légiósa „maradt le” a 69-es számról, miután a Német Labdarúgóliga nem engedélyezte annak viselését. Drpic ugye még a Dinamo Zagreb játékosaként egyszer a kezdőkörben szeretkezett a Maksimirben, tehát casanovai híre már megelőzte… A liga nem volt vevő a poénra.
Vannak persze, ahol engedékenyebbek a „nagyfőnökök”. A mexikói Guadalajara volt játékosa, Adolfo Bautista külön kérésére megkapta a 100-as számot, a Hibernian focistája, Derek Riordan pedig a 01-et, mivel a 10-es foglalt volt már. Juan Pablo Sorín először az 1+2-est viselte a Villarrealban, Iván Zamorano az 1+8-ast az Interben. A „marokkói mágusnak” becézett, 2004-ben autóbalesetben elhunyt Hisam Zeruali a 0-s számot viselte az Aberdeenben.