Armstrong visszatér

RÁC BENEDEK BALÁZSRÁC BENEDEK BALÁZS
Vágólapra másolva!
2009.07.04. 02:39
Címkék
Szombaton Monacóból elrajtol a 2009-es Francia körverseny, amelyen 2005-ös győzelme után először áll rajthoz a tavaly visszatérő hétszeres első Lance Armstrong. Az amerikainak minden esélye megvan arra, hogy dobogóra álljon.

Nem hiába voltak előrelátók a Tour de France szervezői, s végeztek el a 180 induló ellenére 181 vértesztet a rajt előtt, arra gondolva, hogy az általuk nemkívánatosnak minősített Tom Boonen esetleg mégis rajthoz állhat. Rajthoz is áll, ez péntek délelőtt dőlt el, miután az illetékes francia bíróság úgy határozott, hogy a kokainhasználaton ért sprinter indulhat a Francia körversenyen, ellentétben 2008-cal, amikor a rendezők nyomására nem kapott zöld utat az akkor is kokainozó kiválóság, a Tour 2007-es zöld trikósa. Boonen indulásával a Quick Step ausztrál sprintere, Allan Davis maradt hoppon. A 28 esztendős bringás nem a szerencse kegyeltje, hiszen amikor 2007 végén megszűnt a Discovery, csak alsóbb osztályú csapathoz tudott elszerződni, mire 2008 szeptemberében igazolta a Quick Step, amelyben most Boonen kedvéért kigolyózták a Tourkeretből…

Így szombattól Boonen harcolhat a zöld trikóért Mark Canvedishsel, Óscar Freire Gómezzel és Thor Hushovddal. Ez sem lesz kis csata, de a legnagyobb és a legtöbbeket érdeklő küzdelem ezúttal is a sárga trikóért zajlik – a mezőnyben és az Astanán belül. Utóbbi egy kis magyarázatra szorul.

A kazah állam által szponzorált együttes Tour-keretében négy olyan bringás szerepel, akinek első számú emberként egyértelmű dobogóesélyei lennének. Közülük a német Andreas Klöden (2006-os Tour-2.) és az amerikai Levi Leipheimer (2007-es Tour-3. és 2008-as Vuelta-2.) eleve vízhordói szerepre van kárhoztatva, így már csak a hétszeres győztes, az 1441 nap után újra a Touron tekerő Lance Armstrong, valamint a 2007-es első Alberto Contador között kell döntenie Johan Bruyneel csapatvezetőnek.

Armstrong nyilatkozatai pedig nemhogy csökkentenék, inkább növelik a vezérrel kapcsolatos kérdéseket.

„Az alapítványom már nyert, anélkül hogy győztem volna a Girón vagy éppen a Touron – mondta az amerikai a L’Équipe adott interjújában. – A helyezésem nem fontos, a csapat a lényeg. Nem azért jöttem a Tourra, hogy híres legyek vagy pénzt keressek, azt akarom, hogy a versenyzéssel segítsem az alapítványomat.”

Sőt még azt is hozzátette, szívesen segíti Contadort, de – és itt jön a csavar, amely miatt óvatossággal illik kezelni a szavait – hozzátette: csak akkor, ha tényleg erősebb lesz nála a spanyol, ráadásul bizonyára nem szórakozásból tréningezett a Tour hegyi szakaszain…

Aki nyertesként jön ki az Armstrong–Contador csatából, félig már győztesnek érezheti magát, annak ellenére, hogy az Astanán túl is van élet. A sárga trikóra aspirálók között ott van a címvédő, az idén már a Cervelóban tekerő, s csendben készülő Carlos Sastre, az „örök második” (2007-ben és 2008-ban is az volt) Cadel Evans, az idei Giro-győztes Gyenyisz Mensov és a tavalyi fehér trikós Andy Schleck is, de a Contador, Armstrong kettőst nagyon nehéz lesz megállítani.

A Francia körverseny első szakaszát szombaton Monte-Carlóban rendezik, a 15.5 kilométeres időfutamon a Formula–1 útvonalát is érintik a résztvevők. A július 26-i, párizsi befutóig 3445 kilométer, 21 szakasz, hét hegyi etap (közülük három végződik hegyi befutóval), két egyéni és egy csapatidőfutam vár a mezőnyre.

A doppingolók pedig aggódhatnak, a szervezők ugyanis most már újfajta teszttel „fenyegetik” őket, s nem szabad elfelejteni, tavaly is tudtak a CERA létezéséről, noha a bringások kimutathatatlannak hitték a szert.

Az esetleges újabb botrány – az ilyenkor szokásos, a kerékpársport megtisztulásáról szóló nyilatkozat ellenére – pedig még mélyebbre taszítaná a kerékpározás megítélését, amelynek már az olimpiai szereplése is veszélyben van.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik