Fergeteges góláradat

KAMLER JÁNOSKAMLER JÁNOS
Vágólapra másolva!
2009.04.11. 01:34
Címkék
Noha hátravan még a müncheni visszavágó, talán nem vállalunk nagy kockázatot, ha BLelődöntősként aposztrofáljuk a Barcelonát, amely a Bayern elleni párharc leglényegesebb kérdésére már szerda este megadta a választ. Egészen pontosan 43 perc alatt.

Géppuskatűz, szép álom, más bolygóról érkező csapat, elődöntős szereplés – ez a néhány kiragadott apró részlet is híven tükrözi a spanyol sajtó csodálatát a Barcelona szerda esti teljesítménye iránt, amellyel maga alá gyűrte az ezer sebből vérző s Európa közvetlen élvonalától jócskán elmaradó Bayern Münchent. A 4–0-s végeredmény gyakorlatilag a továbbjutó kilétét is meghatározza (tényleg, kérdés volt egyáltalán?), egyúttal rácáfol arra a feltevésre, hogy a fáradtság még ellenfele lehet a Barcelonának.

A jelek ugyanis arra utalnak, hogy nem lesz az.

Bő egy hónappal a futball idény zárása előtt a katalánok képesek ugyanúgy játszani, mint például októberben, s arra is, hogy 43 perc alatt négy gólt berámolva katasztrófahelyzetet idézzenek elő a négyszeres BEK-/BL-győztes Bayernnél. Afelől pedig ne legyen kétségünk, hogy nagyobb odafigyeléssel ez a négy lehetett volna hat vagy hét is.

„Ha valamelyik csapat négy nullára nyeri meg a BL-negyeddöntő első mérkőzését, az hihetetlenül jó eredménynek számít.

Szinte mindent tökéletesen csináltak a fiúk, pedig a Bayernt nem egyszerű ennyire megverni.

Azt hiszem, ezen az estén elsősorban a tehetség döntött” – értékelte a látottakat Pep Guardiola edző, míg Rafael Márquez, a mexikói hátvéd szerint – aki látványos időhúzásával, illetve az ezért járó sárga lapjával nyilvánvalóan szándékosan „tiltatta le” magát a müncheni

visszavágóról – társaival csak akkor dőlhetnek majd hátra, ha a jövő héten az Allianz Arenában is szerez legalább egy gólt a Barca.

Addig meg reszketnek, a Ba yern nehogy kicsikarja a hoszszabbítást?

Aligha. Erre már csak azért sincs szükség, mert a 2008– 2009-es idény tétmérkőzésein átlagban 2.73 gólt szerez az összesen 131-nél tartó Barcelona, ami 48 fellépésre kivetítve félelmetes mutatónak tekinthető, nem beszélve arról, hogy Guardiola emberei 14. alkalommal szereztek egy meccsen legalább négy gólt (a teljesség kedvéért: öt találatot kilencszer, hatot meg négyszer). A BL-ben pedig még jobb a barcelonai statisztika, a kilenc öszszecsapáson berámolt 28 gól meghaladja a hármas átlagot, egyúttal a legjobb a sorozatban – s ebből a 28-ból nyolc Lionel Messi nevéhez fűződik. A Bayern ellen két góllal és egy gólpasszal záró villámléptű argentin ezzel egyrészt átvette a vezetést a mesterlövészek listáján, egyszersmind 21 évesen és 288 naposan ő lett minden idők legfiatalabb futballistája, aki a legrangosabb európai kupasorozatban elérte a 15 gólos határt (29 BL-fellépésén összesen 16-ot termelt).

Mindeközben a Thierry Henryval és Samuel Eto’óval kiegészülő támadótrió immár 64.9 százalékos részt vállal a csapat idénybeli góljaiból (85/131), s ha még ez sem lenne elég Márquez megnyugtatásához, megemlíthetnénk a védelem rendíthetetlenségét, azt, hogy október óta először hozott le egymás után négy tétmeccset kapott gól nélkül a kapuját immár 402 perce kifogástalanul őrző Barcelona. Holott Európában egyáltalán nem a katalánoké a legfélelmetesebb védősor.

Csak éppen a labda birtoklása nélkül senkit sem lehet zavarba hozni saját tizenhatosa előterében, márpedig a Guardiola által említett tehetség, leegyszerűsítve a gárda ereje egyebek mellett a labda pontos járatásában, annak magától értetődő könnyedségében is jól érzékelhető, bármelyik csapat is az ellenfél. Az imént felsorolt tények ismeretében pedig úgy gondoljuk, a szemünk láttára születik történelmi együttes Barcelonában, még ha trófeát nem is szerzett egyelőre.

Viszont egyre közelebb kerül a triplázáshoz, a hazai bajnokság és kupa, valamint a Bajnokok Ligája megnyeréséhez.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik