Az elnökök napjai leáldozóban vannak, a vívószövetség első embere csak januárig, az öttusaszövetségé februárig marad a posztján. Míg Gémesi György belharcok miatt távozik, Császári Attilának a guatemalai háború emésztette fel az erejét.
Miért nem pályázik újra a Magyar Öttusaszövetség elnöki posztjára?
Hittünk azokban a szabályokban és abban a formában, amely most már csak az év végéig van érvényben. A teljes szakma mellénk állt, és azt mondta: igenis lehet látványos a hagyományos lebonyolítás, csak többet kell áldozni például kijelzőkre, szpíkerekre. Úgy gondoltuk, ha a kombinált öttusa hosszú távon működőképes is lehet, akkor sem szabad ebben az előkészítettségi állapotban bevezetni. Az angol elnökkel koordináltuk a közös fellépést, hogyan lehet elejét venni, hogy a novemberi guatemalai kongresszuson kétharmados többséget kapjon a futás és a lövészet összevonására tett javaslat. Az együttműködésünknek volt titkos része is, telefonos konferenciabeszélgetések formájában, és volt publikus része. Így én is a nevemet adtam a kritikához, hogy gyengítsük a módosítás esélyét.
De nem ön volt az egyetlen.
Az ellenlobbinak én voltam az egyik meghatározó arca, és magam is felőrlődtem ebben a küzdelemben. Már nem érzem magamban azt a hitet, amelyre feltétlenül szükség lenne a megváltozott körülmények között. Márpedig elnökösködni a saját normáim szerint csak szívvel-lélekkel szabad. Az új vezér csak kellő hittel dolgozhat. Azt sem szeretném, ha a nemzetközi szövetség számára a jövőben is mi jelentenénk az ellentábort. Egy új arccal másképp lesz.
Valóban elmérgesedett a viszonya a nemzetközi szövetség vezetőjével?
Felszólaltam a kongresszuson, amire kaptam egy ordítozós választ, aztán a szünetben a beszélgetésünk veszekedéssé fajult Klaus Schormann elnökkel. Ismerve őt, semmiképpen sem válhat a magyar öttusa javára, ha folytatom a munkámat, hiszen nagyon erősen védtem a jelenlegi formát, és nagyon erősen támadtam az új gyengeségeit.
Miért csak most, több mint egy héttel a guatemalai kongresszus után jelentette be, hogy nem pályázik az elnöki tisztségre?
A magyar szövetség elnökségében a többséggel több mint tíz éve együtt dolgozom, de legalább négy éve van mindenkivel korrekt munkakapcsolatom. Igyekeztem megtisztelni őket azzal, hogy előttük hangzik el először a döntésem, nem akartam, hogy máshonnan tudják meg. A közép-amerikai kongresszus után már a hazaúton erősen foglalkoztatott, hogy jövőre befejezem a munkát.
Marad szerepe a szövetségben?
Ha valaki vezér volt a táblán, gyalognak nem szerencsés ott maradnia. Minden tekintetben, pénzügyileg is le kell zárni az előző ciklust. De ha lobbizni kérnek, hogy valakit nyerjek meg a magyar öttusa számára, szívesen megteszem.
A MOB alelnöki pozíciójától is elbúcsúzik jövőre?
Értelemszerű, hogy erre sem pályázom újra. Az öttusaszövetséget három delegált képviseli a MOB-ban, az olimpiai bizottság tisztújító közgyűlése viszont egy hónappal megelőzi az öttusaszövetségét, január tizedikén lesz. Ha úgy gondolják az öttusában, hogy már más képviselje a sportágat, aki pályázni akar valamilyen pozícióra, átadom a helyemet.
Mi lesz a magyar öttusa sorsa?
Biztos vagyok benne, hogy egy-két éven belül megváltozik a helyzet, és lehet majd alkalmazkodni az új szabályokhoz. A hazai edzők és versenyzők dolga most az, hogy a lehető leghamarabb elfelejtsék, mi volt a kongresszus előtt, és teljes erőbedobással küzdjenek azért, hogy a kombinált öttusában is a világ legjobbjai közé tartozzanak.