Miért éppen most?
Ugyanezt a kérdést tettük fel, amikor például Novák Dezsőről derült ki ügynökmúltja. Miért éppen akkor találták fontosnak vagy éppen időszerűnek, hogy a Ferencváros egykori válogatott hátvédjét, későbbi sikeres edzőjét ország-világ előtt meghurcolják. Novák az ügy kirobbanása után lapunkban beszélt először drámai hangon beszervezéséről, megzsarolásáról, kiszolgáltatottságáról és ügynöki munkájáról. Akkor rengetegen fordultak ellene, bélyegezték meg egy életre – az is igaz, hogy legalább ennyien tartottak ki mellette.
Albert Flórián viszont azóta sem beszél Novák Dezsővel. A dráma semmit sem veszít feszültségéből. Hiába telnek az évek, sőt évtizedek, ha valakiről kiderült az ügynökmúlt, sokak szemében nincs bocsánat.
Miért éppen most?
Miért 2008 őszén lesz ügy Kárpáti György állítólagos ügynökmúltjából? Miért most derül ki, miért most állítják „falhoz”, teszik lehetetlenné s bélyegzik meg a legendás sportolót? Megannyi kérdés kiált válasz után egy ilyen kényes s rengeteg keserűséget hordozó ügy kapcsán.
Akár igaz a vád – akár nem.
Eddig még nem volt hamis 6-os karton
A Hírszerző internetes portál birtokába került egy úgynevezett 6-os karton, olyan dokumentum, amellyel kapcsolatban Varga László, Budapest Főváros Levéltárának főigazgatója az MTI-nek azt mondta: „Még nem fordult elő, hogy létező hatos kartonról kiderült volna, hogy hamis...”
S ez a 6-os karton létezik.
S ez alapján a Hírszerző „nekiment” Kárpáti Györgynek, szembesítve őt állítólagos ügynökmúltjával. A 6-os karton szerint Kárpáti 1962 decemberétől 1987 nyaráig dolgozott együtt a pártállami titkosszolgálattal. Első „bevetése” a tokiói olimpia idejére tehető, ahonnan már jelentésekkel segítette a Kádár-rendszer biztonságát.
Halasi fedőnéven dolgozott.
A korábbi legenda megtörten nyilatkozott
Kárpáti György szerda délután megtörve, kétségek között nyilatkozott lapunknak.
„Piszkos ügy ez – mondta a háromszoros olimpiai bajnok. – Olyan, mintha álmodnám az egészet. Reggel felhívott egy ember, a nevére sem emlékszem, lehet, hogy nem is mondta. Félálomban azt kellett hallgatnom, hogy én ügynök voltam, besúgó, spicli, barátaim feljelentője. Ezt olvasta a fejemre ez az illető, és választ várt tőlem, beismerő vallomást vagy tudom is én, mit. Megszólalni sem tudtam. Most is nehezen találom a szavakat. Ocsmány dolog, amit velem csinálnak. Hát miért kell egy beteg embert meghurcolni? De van nekem egy gyanúm, akik ezt kitalálták, pontosan tudják, hogy volt egy szívműtétem, magas a cukrom és a vérnyomásom. S hogy akár az életembe is kerülhet a rágalomhadjárat. Mert erről van szó. Tiszta vagyok, nyugodtan alszom, és bele merek nézni a tükörbe is. Sohasem voltam ügynök, engem senki sem akart beszervezni. Talán azért, mert Fradi-sportoló voltam, s tudták, milyen eszméket, nézeteket vallok. De nem hagyom magam, megpróbálok életben maradni, akármit is terveztek ellenem. Már beszéltem az ügyvédeimmel, jogi úton kérek és veszek elégtételt...”
Politikai támadásnak tartja az ügyet
Miért éppen most?
Miért a politikai válság, a pártok egyre élesebb acsarkodása közepette derül ki a köztudottan jobboldali Kárpáti Györgyről, a Fidesz kulturális tagozatának sportszekciójában 2003 óta dolgozó legendáról, hogy esetlegesen ügynök volt?
„Egyértelműen politikai támadás ez...”
Ezt mondta Kárpáti György szerda délután öt óra tájban. Természetesen ő is látta, hogy már minden internetes portál s minden hír vele foglalkozik. Ő is olvasta a hírportálon megjelenő anyagot, amelyben nemcsak őt említik név szerint, hanem a vele kapcsolatban álló tartótisztek nevét is. Olvashatunk egy bizonyos Stoll Dániel rendőr őrnagyról, aki a netes orgánum szerint a tokiói olimpiát követően úgy jellemezte a Halasi nevű ügynök tevékenységét, hogy eredményesen és odaadóan segítette az operatív munkát. Aztán előbukkan Huszár Sándor rendőr százados neve is, aki ugyancsak Halasi tartótisztjeként tevékenykedett. A 6-os karton feketén-fehéren bizonyítja, hogy Halasi 1964 januárjától tartozott a Belügyminisztérium III/II 6/b jelű, kémelhárítással foglalkozó alosztályához. Azt írják vele kapcsolatban, hogy hazafias alapon szervezték be a III/III-as osztályba.
Megannyi konkrétum, megannyi valós vagy valósnak vélt szereplő.
Mindez Kárpáti György drámájában.
„Ha azt állítják rólam, hogy III/III-as ügynök voltam – folytatta Helsinki, Melbourne és Tokió aranyérmese –, akkor magyarázzák el nekem, miért lettem én egyszer csak III/II-es. Talán lefokoztak? Hazugság, koholmány, becsületsértés, ocsmányság ez az egész. Visszautasítok minden vádat. Természetesen egész nap rengetegen hívtak, és egytől egyig mindenki biztosított barátságáról, szeretetéről s persze arról is, hogy nem hisznek a rágalmazóknak. De olyan is akadt, aki kerek perec kijelentette, ha igaz is lenne ez a rémséges ügynökhistória, akkor is a barátjának tartana, és sohasem fordulna el tőlem. Ez nekem mindennél többet jelent. És nehogy azt higgye bárki is, hogy én mostantól kezdve elbujdokolok. Azt már nem! Ugyanúgy járok uszodába, rendezvényekre, emberek közé, nincs miért rejtőzködnöm. Csak bele ne haljak.”
És a nevek.
Pataki, Balaton, Balogh, Lovas, Sípos, Pék.
Fedőnév valamennyi, a szóban forgó 6-os karton szerint vívók, vízilabdázók és kajakkenuzók.
Ki lesz a következő?