Sidi Péter a hatodik helyen zárt a férfi légpuskások versenyében

MTI/NSO MTI/NSOMTI/NSO MTI/NSO
2008.08.11. 05:46
Sidi Péter 698.4 körös összteljesítménnyel hatodik, azaz pontszerző lett a férfi légpuskások versenyében a pekingi olimpián. A magyar sportlövő az 595 körös alapverseny után a döntőben 103.4 kört ért el. Győzött az indiai Abhinav Bindra 700.5 körrel.
Sidi Péter pontszerző lett férfi légpuskában, a hatodik helyen végzett
Fotó: MTI/Illyés Tibor

DÖNTŐ

A Komáromi VSE 29 éves, kétszeres Európa-bajnok (2002, 2004) versenyzője már azzal teljesítette a célját, hogy korábbi két sikertelen ötkarikás szereplését követően ezúttal beverekedte magát a legjobb nyolc közé, de ő és a szakvezetőségs is abban reménykedett, hogy ott még előrébb is tud lépni a viadal első részében elért hatodik helyénél, s akár érmet is nyerhet.

A tízlövéses finálénak rajta kívül a finn Henri Häkkinen (598 kör az alapversenyben), a címvédő kínai Csu Csi-nan (597), a világbajnok indiai Abhinav Bindra (596), a román Alin George Moldoveanu (596), az orosz Szergej Kruglov (595) és Konsztantyin Prihodcsenko (595), valamint a szerb Sztevan Pletikoszics (595) volt a tagja.

Sidi a hatos lőállásban, a két orosz között állt a döntőben, ahol a szabad időbeosztású, 1 óra 45 perces alapversennyel ellentétben felszólításra, lövésenként 75 mp alatt kellett elsütni a fegyvereket, és már a tizedeket is számolták.

A magyar sportlövő elsőre 10.3-at lőtt, ami remek kezdet volt, ráadásul mellette Kruglov 9.2-vel rajtolt, így Sidi máris előreugrott az ötödik pozícióba. A második kísérlet majdnem tökéletesre, 10.8-ra sikerült, a legjobb volt az összes résztvevőé között, s újabb egy hely előrelépést eredményezett. A folytatás már nem volt ilyen jó, 9.6, így Sidi visszacsúszott az eredeti hatodik helyre, majd negyedikre ismét 10.8 következett, ezzel visszajöttek az érmes remények (4. hely).

Ötödik próbálkozásával egy "sima" 10-est lőtt Sidi (6.), majd hatodikra egy 10.2-t (6.), a hetedik lövése pedig 10.7-et ért (5.) – ekkor 0.8 körre volt a dobogótól. A nyolcadik kísérlet ismét nagyszerűen sikerült, 10.8 (4. hely holtversenyben Moldoveanuval, 0.6 kör a dobogótól), majd kilencedikre 10.2 (5.), utolsóra pedig egy kerek 10-es következett – ezzel holtversenybe került Prihodcsenkóval az 5–6. pozícióban. Következett a szétlövés, amit elrontott Sidi, csak 9.1-et lőtt, riválisa pedig 10-et, így a magyar sportoló a hatodik helyen végzett.

Az élen Bindra, Csu Csi-nan, Häkkinen sorrend alakult ki.

ALAPVERSENY

Az 51 fős mezőnyben ott volt a címvédő kínai Csu Csi-nan, a világbajnok indiai Abhinav Bindra és az idei kontinenselső norvég Are Hansen is. Mindannyian távol Siditől álltak, ő éppen az első – 15-ös számú – lőállásba kapott besorolást.

A magyar sportlövő 21 percig csak próbalövéseket adott le, mindjárt egy 8-assal kezdett, de utána úgy tűnt, megtalálta a helyes irányzékot, hiszen jó néhány 10-es következett.

Az éles lövészetet, tehát magát a versenyt aztán rosszul indította Sidi, hiszen első kísérlete csak 9-est ért, majd negyedikre újra egy 9-est lőtt, s így 98-cal zárta az első tízes sorozatot. A másodikba szintén becsúszott egy 9-es, majd a harmadikat hibátlanul teljesítette, így "félidőben", azaz 30 lövés után 297 körrel állt. A negyedik és az ötödik szériát is "elcsúfította" egy-egy 9-es, majd zárásként maximális pontszámot lőtt, így végül 595-tel zárt.

Ahogy Kissné Oroszi Edit szövetségi kapitány fogalmazott, "ilyen eredménnyel világ- és Európa-bajnokságokon nem lehet döntőbe kerülni, de mivel ez egy olimpia, nagyobb a nyomás mindenkin, ami meg is látszott".

A riválisok is sorra hibáztak, így Sidinek akár az éremre is esélye lehet majd a fináléban, amelyben rajta kívül a finn Henri Häkkinen (598 kör), Csu Csi-nan (597), a román Alin George Moldoveanu (596), Bindra (596), az orosz Szergej Kruglov (595) és Konsztantyin Prihodcsenko (595), valamint a szerb Sztevan Pletikoszics (595) szerepelhet.

"Nagyon nagy öröm, hogy végre sikerült bejutnia a legjobbak közé, ez óriási eredmény. Reméljük, hogy még előrébb is tud lépni" – mondta az MTI-nek Kisvárdai István, Sidi edzője.

A döntőben mindenki tíz lövést adhat le, s az eredmények hozzáadódnak az alapversenybeli teljesítményhez.