Isten hozott!

SINKOVICS GÁBORSINKOVICS GÁBOR
Vágólapra másolva!
2008.08.11. 00:26
Címkék
Nyolc esztendő után jutott fel a szlovák első ligába a Dunaszerdahely. A patinás DAC-nál nem csak ezért kezdődött most új időszámítás. Olyan tulajdonosok kezébe került a klub, akiknek vezetésével máris merész álmokat szőhetnek a csapat szurkolói, akik kilencvenkilenc százalékban magyarok, s akiket a magyarként kezelt DACcal együtt egyre többen utálnak Szlovákiában.

„Ott az a kerítés, ahhoz szaladt oda az a szédült szlovák gyerek. A nagyszombatiak szektorából ugrott be, aztán csak futott, kalimpálva rohant a hazai szektor felé, majd egyszer csak lerántotta a kerítésre kifeszített egyik magyar lobogót. Azt hitte, hogy a zsákmánya lesz. A kis naiv. Egyébként óriási szerencséje volt, ha a ferencvárosi szurkolók közül ugrik utána valaki, állítom, a rácson húzzák vissza néhány pofon kíséretében. De így is utolérte őt egy helyi magyar srác, aztán viszszaszerezte tőle azt a gyönyörű piros-fehér-zöld lobogót. Hát így történt…”

Dunaszerdahelyen megint fontos a futball.

A szinte teljesen magyarlakta városban újra meccsre járnak az emberek, lesik a tabellát, esélyt latolgatnak, és büszkék a csapatra. A DAC-ra, amely nyolc esztendő után jutott vissza a szlovák első ligába, jóllehet kellett ehhez némi papírmunka is, hiszen a Szenc jogán sikerült a nagy álom. De innen már nincs megállás: olyan tulajdonosi háttér karolta fel az egykor szebb napokat látott klubot, amelynek segítségével megismétlődhet az Artmedia csodája, a Bajnokok Ligája-szereplés. Ez a hosszú távú cél, addig jönnek a hét végi csaták – pályán és lelátón.

Ötezren látták az első hazai bajnoki meccset

Lelátón is – merthogy nem szeretik a DAC-ot Szlovákiában.

„Kutya magyaroknak” tartják őket a szlovákok, s leginkább azt kiabálják nekik: „Menjetek a Duna túloldalára!” De jön a válasz, a piros-fehér-zöld lobogók mögül egyre hangosabb a DAC tábor, és hétről hétre zúg a csapat meccsein a „Ria, ria, Hungária!” buzdítás.

Magyar ember számára felemelő pillanatok övezik a Dunaszerdahely meccseit. Amikor például a nagyszombati Spartak Trnava (valaha az Újpest vívott vele emlékezetes BEK-meccset, a lilák tizenegyespárbajban jutottak tovább...) látogatott a DACpályára, a lelátón több mint ötezren foglaltak helyet – és a közönség elénekelte a Himnuszt.

Borsózott a háta minden dunaszerdahelyinek.

„Ria, ria, Hungária…!”

Persze hogy idegesek ettől a szlovákok. Az egykori KEK győztes Slovan elleni pozsonyi meccsre például rendőri kíséretet kaptak a DAC hívei, akik több mint százan szurkoltak abban a stadionban, amelyben egykoron Darth Vadernek öltözött szlovák kommandósok, verő- és előemberek ütötték-vágták a Ferencváros híveit. Pokoli emlék. De a fradisták nem felejtenek, ők meg zöld-fehér sálakkal, magyar zászlókkal szurkolnak több tucatnyian a DAC meccsein.

A szlovák bajnokságban szereplő magyar csapat találkozóin.

Sokkal jobb a fizetés, mint Magyarországon

Az a zászlólopás sem vette el a kedvét senkinek a futballtól. A nagyszombatiak vendégszereplésekor történt az incidens, amelyről ma is sokan beszélnek a városban. A DAC sportteleppel szemben kis, békebeli kocsma található, Arany Fácán sörrel, futball- és hazaszeretettel átitatott vendégekkel. Ott mesélte az egyik atyafi, hogy mi is történt azon a 3–0-ra megnyert találkozón. Aztán koccintanak az öreg komák jófajta magyar kisüstivel, s egyikük, tán nyolcvanesztendős, azt mondja: „Csonka Magyarország nem ország, egész Magyarország mennyország…”

A DAC 16 410 férőhelyes stadionja nem éppen modern, de hangulatos aréna.

Az új tulajdonosok egy hónap alatt felszereltettek ezer sárga és kék műanyag széket, kipofozták a létesítményt, de ez csak a kezdet. Lehet itt vadonatúj aréna és bajnokesélyes csapat. Erről órákat tudna mesélni a volt újpesti Regedei Csaba és az exferencvárosi Vasas Zoltán. Mindketten néhány hete csatlakoztak a dunaszerdahelyi egylethez, és tulajdonképpen alapembernek számítanak. Ottjártunkkor, még a Kassa elleni bajnoki előtt

(a DAC otthon kapott ki 3–1re…), mutattak meg mindent, hogy hol ülnek a ferencvárosi drukkerek, milyen az öltöző – s persze milyen itt az élet. Mert a két védő családostul, barátnőstül költözött Dunaszerdahelyre. Kaptak egy új társasházi lakást, és azt mondják, többet, sokkal többet keresnek, mint idehaza. S mondtak még valamit: a szlovák futball összehasonlíthatatlanul gyorsabb, hajtósabb a magyarnál.

Belpolitikai vihart kavart a magyar lobogó

„Az elején furcsa volt, hogy az edzéseken is úgy rohantak, vágtattak a csapattársaim, mintha felhúzták volna őket – mondta Vasas Zoltán. – Gyorsabb a tempó, mint otthon, ez nem vitás. Sprintelni kell tiszta erőből minden gyakorlatnál, nincs lötyögés, nincs üresjárat. Sőt mondok még valamit, amin csodálkozhat: taktikai megbeszélés sincs a meccsek előtt. Ha mondjuk hétkor játszunk, háromnegyed hatkor gyülekezünk, átöltözünk, rövid eligazítást kapunk, aztán irány a pálya. Az edző azt mondja, ugyanazt csináljuk, amit egész héten gyakoroltunk. Igaza van, minek két órán keresztül elemezni a semmit? Az edzéseken belső védőként újra és újra oda kell paszszolnom a labdát a középpályásnak. Ezt gyak o roljuk ezerszer. Ha másvalakit játszom meg, már üvölt az edző, Milan Djuricic…”

A DAC fontos tényezővé vált Szlovákiában.

A Slovan elleni idegenbeli, 2–1re elveszített találkozó után még a parlamentben is téma volt a meccs s a dunaszerdahelyi szurkolók viselkedése. A Szlovák Nemzeti Párt alelnöke, Anna Belousová azonnal vizsgálatot követelt. A Jan Slotá irányította párt vezető politikusa azt javasolta, be kellene tiltani a dunaszerdahelyi pályát, mert szerinte provokáció a magyar zászlók megjelenése.

A „DAC-jelenséggel” már nem tudnak mit kezdeni a szlovákok. Hát még azok, akik ellenfélként, vendégként meglátják a dunaszerdahelyi stadionban kitett transzparenst, amelyen az áll: „Isten hozott!” Magyarul. Egy magyar városban.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik