Realitás az éremszerzés

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2008.06.18. 01:04
Címkék
Ha érvényesül a papírforma, vagyis a korábbi statisztikai átlagoknak megfelelő eredmények születnek Pekingben a női kézilabdatorna csoportküzdelmeiben, akkor második helyezettként végez a magyar együttes, és a negyeddöntőben az A-csoport harmadikjával találkozik.

Az erőviszonyokat mérlegelve Pe kingben a világ legjobb női csapatai között is jó, kis szerencsével pedig kiemelkedő eredményt – érmes helyezést – érhet el a magyar válogatott.

Az olimpiai kézilabdatorna (augusztus 8–24.) 12 csapatot felvonultató női mezőnyében, a csatározások első szakaszában az erősebb csoportban kell megállnia a helyét a magyar együttesnek. Hajdu János szövetségi kapitány olimpiai 5., Eb-5. és vb-8. csapata, amely június 23-án Zalakaroson kezdi el a pekingi felkészülés hajráját, érmes reményekkel várja az ötkarikás játékokat. Ennek hátterében alighanem az áll, hogy a lányok szeretnének visszatérni ahhoz a szép hagyományhoz, hogy az eredményhirdetéskor felállhatnak a győzelmi dobogó valamelyik fokára.

Erre Pekingben tudásuk és motiváltságuk révén jó esélyük lesz, de ők is tudják, a világ legerősebb, szintén sikeréhes együtteseivel kell szembeszállniuk.

A csoportban remélt minimum második helyre a statisztikák alapján azért van esélye a Hajdu-csapatnak, mert vetélytársai közül csak az oroszokkal szemben negatív a mérlege, igaz, Dél-Korea esetében nagyon szoros az állás (tíz magyar, kilenc dél-koreai győzelem).

A világ legjobbjai, az oroszok először szerepelnek olimpián. Jevgenyij Trefilov kapitány csapatával szemben a magyarok az utóbbi négy évben világversenyen csak egyszer nyertek (Eb, 2004, Budapest: 29–25), míg kétszer kikaptak (vb, 2005, Szentpétervár: 33–35; vb, 2007, Párizs: 35–36). A Zvenyigorod és a Togliatti legjobbjaira alapuló együttes legfőbb erénye a fizikai erővel párosuló technikai képzettség. Átlövő- és védősora egyedülálló. Legjobbja Jelena Poljenova, aki második lett Tóth Tímea (Hypo NÖ) mögött a BL-góllövőlistán.

A németek fantasztikus küzdeni tudásuknak köszönhetően szereztek bronzérmet a legutóbbi vb-n. Armin Emrich kapitányt és játékosait hősként ünnepelték hazájukban, ahol a sportág barátai igen elkényeztetettek: a német férficsapat 2007-ben vb-t nyert. A német lányok a magyaroktól 2004-ben az Eb-n Debrecenben 26–25-re kikaptak, a tavalyi vb-n pedig 30–30 volt a végeredmény. A németek erénye a gyors és pontos támadójáték, az akciókat többnyire Grit Jurack, valamint Nadine Krause (2006-ban a világ legjobbja, a 2005-ös a vb és a 2006os Eb gólkirálynője) fejezi be.

A pekingi B-csoportban még Dél-Korea is esélyes a négybe kerülésre. Sajátos felkészülési elvei közül az egyik legfontosabb, hogy főleg az olimpiára összpontosít. A nyolcvanas-kilencvenes esztendőkben négyévente szinte kicserélte keretét, ám legutóbb Athénban hat kiemelkedő tudású klaszszisa a sydneyi együttesben is szerepelt már, sőt közülük három (Oh Jong Ran kapus, Huh Szun Jung, Oh Szeong Ok) Pekingben is játszik, vagyis ők a harmadik olimpiájukra készülnek. Az athéni dél-koreai keretből megmaradt továbbá Lim Jung Csul edző együttesében Vu Szun Hi, Kim Csa Joun, Mjong Bok Hi, Csoj Im Jeong és Mun Pil Hi. Legjobbjuk a Németh András vezette Hypo NÖ irányítója, Oh Szeong Ok, valamint a gólerős brassói Vu Szun Hi. A svédek és a brazilok aligha szólnak bele a B-csoport négy éremesélyesének különcsatájába, s ha mégis pontot szereznének valamelyikük ellen, az hatalmas meglepetés lenne. A skandináv együttes kerettagjainak fele a dán bajnokságban edződik. A vb-n járt brazil keret 16 tagja közül 14 játékos szerepel dán, spanyol, osztrák, német és francia élcsapatokban. A svédeknél Johanna Ahlm, a braziloknál Alexandra Nascimento a legjobb.

Az A-csoportban a norvég, a francia, a román és a kínai csapat esélyes a továbbjutásra, s meglepetés lenne az angolai vagy a kazah együttes négybe kerülése.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik