A padovai Teatro Giuseppe Verdi színpadán felvonult a fegyvernem színe-java, s ebben a szinte világbajnoki erősségű mezőnyben Decsi Tamás folytatta a május 3-án Bangkokban megkezdett parádés sorozatát. Alig több egy hónapja Thaiföldön győzött, Madridban harmadik lett a GPversenyen, most pedig a fehérorosz Valerij Prijomkát győzte le a döntőben.
A jeles Decsi dinasztia legifjabb tagja – akinek bátyja, András a hongkongi szövetségi kapitány, édesapja pedig kezdettől fogva a mestere – egyik asszójában sem engedélyezett 11 találatnál többet az ellenfeleknek. Az „áldozatok” így következtek a legjobb 64-től kezdve: Miguel García (spanyol – 15:8), Xavier Haberer (francia – 15:8), Oh Eun Szeok (15:9), Marco Ciari (olasz – 15:11), Luigi Tarantino (olasz – 15:10), Valerij Prijomka (fehérorosz – 15:11).
„Az előző heti, madridi harmadik helyem után nem volt élet-halál kérdése a pontszerzés, talán ezért is vívtam felszabadultan – emlékezett Decsi. – Az elődöntőben a tíz évvel ezelőtti világbajnok „Gigi” Tarantinót győztem le, döntőbeli sikeremnek a fehérorosz junior-világbajnok Prijomka ellen pedig azért volt presztízsértéke, mert amikor ellenfelem korosztályos Európabajnok lett, többek között az én legyőzésemmel jutott a csúcsra.”
A tavalyi, szentpétervári vb csapatbajnoka biztosan ott lesz a pekingi olimpián, már csak az a kérdés, hogy a világbajnok kvartett – Nemcsik Zsolt, Lontay Balázs, Szilágyi Áron és Decsi – tagjai közül melyik három vívó indul egyéniben, s ki lesz a negyedik, akivel kiegészül a csapat.
„A döntés Nébald György fegyvernemi kapitány dolga, de szerintem joggal lehetek optimista” – tette hozzá Decsi. Édesapja, István – azaz a bennfenteseknek „Panatta”, lévén kiváló amatőr teniszező – ugyancsak ott lehet Pekingben, még ha nem is a magyar küldöttség tagjaként. Emlékezetes, hogy négy éve Athénban a kongói Kembe Sorel mestereként dolgozott az olimpián, s most is a közép-afrikai ország delegációjában – ezúttal masszőrként – lehet olimpikon.