Mint aki zoknit kapott karácsonyra, úgy nézett maga elé Bobby Davison csütörtök este. Eközben a tehetetlen dühtől vezérelt, végsőkig elkeseredett Fradi-tábor az utcán vívott újabb csatát a rendőrség kivezényelt alakulataival; a vendégöltözőben pedig a kecskemétiek lejtettek örömtáncot. Az Angliából érkezett Fradi-edző alighanem arra gondolt, hová is csöppent, és egyáltalán kellett-e neki mindez? A szakember fél éve még Sheffieldben kortyolgathatta a Guinness sört, míg most már itt van Budapesten, akarva akaratlanul egy rémtörténet főszereplőjeként. Bobby Davison talán arra gondolt az általa soha sem hallott csapat, a Kecskemét ellen 2–1-re elveszített találkozó után: most már valaki mesélje el, mi zajlik itt, a legnépszerűbb magyar klubnál, miként jutott ide az általa dirigált Ferencváros?
A jólét nem ismeretlen a Fradi-székházban
Ez a kérdés aktuális.
Bobby Davison gyaníthatóan leülne beszélgetni a Fradi portásával, a klubház takarítóival, bennfentes szurkolókkal, s talán magával az ördöggel is, csakhogy az igazság birtokába jusson. A Fradi mélyrepülése nem a véletlen műve. A Bobby Davisonnak elmondott történet legfontosabb állomásait felelevenítve csaknem tizenhárom esztendőt kellene visszaugrania az időben. Ha manapság már legyintenek is rá sokan, mégis az az igazság, hogy minden az 1995-ös Bajnokok Ligája-szerepléssel, az Ajax és a Real Madrid elleni felejthetetlen meccsekkel, a kupasorozatban megkeresett mintegy 560 millió forinttal kezdődött.
Azzal a pénzzel a Fradi hoszszú, hosszú évekre megalapozhatta volna a jövőjét. Ehelyett eltűnt ez az akkor mesebelinek tűnő összeg, és az egyszerű szurkoló azóta is azt hallja: felélte a klub. Most több mint tizenkét év távlatából is hihetetlen mindez – felelősök nincsenek, igaz miért is lettek volna, hiszen senkit sem vádoltak meg hivatalosan semmivel.
Pénz később is volt a kasszában – nem is kevés.
Akkor, amikor Várszegi Gábor szerephez jutott az Üllői úton. 2001-ben pillanatok alatt tört rá a jólét a már leszállóágban lévő klubra, hazai szinten sztárjátékosok öltöztek zöld-fehérbe, ám a szurkolók egy része sehogyan sem tudott megbarátkozni az MTK-val szimpatizáló üzletemberrel, az ideológiai ellentét aztán szakításhoz vezetett: a Fotex-vezér 2003 nyarán fordított hátat a Ferencvárosnak, amely onnantól számolva kezdte meg mélyrepülését – gazdaságilag legalábbis.
A szövetségi döntéssel összeroppant a klub
Mert a csapat, a Fradi akkor még – hazai szinten – erős volt. Érdemes felidézni, hogyan állt fel 2004. május 27-én a Debrecen ellen 3–1-re megnyert, s azzal bajnoki címet ünneplő Ferencváros: Szűcs Lajos – Dragan Vukmir, Dragóner Attila, Gyepes Gábor – Rósa Dénes, Lipcsei Péter, Adem Kapic, Leandro – Marius Sasu, Tököli Attila, Gera Zoltán. A kerethez tartozott még Balog Zoltán, Bognár Zsolt, Alekszander Jovics, Sowunmi Thomas, Kiss György, Marek