Isten 1994-es ajándéka

PIETSCH TIBORPIETSCH TIBOR
Vágólapra másolva!
2008.04.26. 01:42
Címkék
A velem szemben ülő José Roberto Gama de Oliveira, ismertebb nevén Bebeto állítja, tökéletesen elégedett pályafutásával. Érthető persze, hogy a budai hotel bőrgarnitúráján hátradőlve mondja ezt a Nemzeti Sportnak: világbajnokként, Copa America-győztesként, továbbá háromszoros brazil aranyérmesként tett pontot a saját bevallása szerint hatévesen indított, 38 esztendősen befejezett karrierjére.

Mikor szólították utoljára Josénak? Mikor szólították utoljára Josénak?

Josénak talán soha… – árulja el a Honvéd Champions elleni gálára készülő Brasil Masters ’94 legnevesebb futballistája. – A szeretteimnek a mai napig Beto vagyok, ez a Roberto becézett változata. A Bebeto is ebből ered: a névadó a testvérem, aki valamiért Bebetónak hívott, nem pedig Betónak. Úgyhogy a helyzet az, hogy amíg Brazília Bebetóként ismer, a családom Betóként.

Mit gondol, a Budapesten is tapasztalható népszerűségét minek köszönheti elsősorban: a világbajnoki címnek vagy a hetvenhat válogatottságnak?

A kettő összefügg. A világbajnokok nevét örökre megjegyzik, de ne feledjük, a vébén csak az juthat fel a csúcsra, aki tagja valamelyik nemzeti együttesnek. Ráadásul a labdarúgás nem az a sportág, amelyben egyedül lehet sikereket elérni: ha az Egyesült Államokban rendezett tornán nem lett volna mellettem Romário, mögöttem pedig Dunga, Jorginho, Aldaír, Leonardo, Taffarel és még számos klasszis, ma nem beszélhetnénk erről a diadalról.

Akkor használjuk ki az alkalmat: nem bosszantotta, hogy az olaszok elleni finálét lezáró tizenegyespárbajban már nem került sor önre?

Kicsit bosszantott. Látja, milyen vagyok, azaz voltam: megnyertük a döntőt, huszonnégy év elteltével újra dicsőséget szereztünk Brazíliának, erre én amiatt durcáskodtam, hogy nem lőhetek büntetőt. Holott még kértem is Carlos Alberto Parreirát, hadd végezzem én el az elsőt, ám szövetségi kapitányunk mosolyogva annyit felelt: rám mint az egyik legbiztosabb rúgóra az utolsó sorozatban lesz szükség. Roberto Baggio azonban hibázott előttem, így erről lemaradtam.

Azért tudott örülni a sikernek?

Ne vicceljen, pályafutásom legszebb napja volt 1994. július tizenhetedike! Százhetvenmillió brazil érdeke mégiscsak előbbre való volt, mint az enyém…

Így is felejthetetlen alakítást nyújtott: három találatán kívül a hollandok elleni gólöröme is megmaradt a szurkolók emlékezetében. Sokat készült a mutatványra?

Tudja, mikor jutott eszembe? Miután betaláltam a rivális kapujába. Harmadik gyermekem, Mateus két nappal a negyeddöntő előtt jött világra, egyedül az ő születésénél nem lehettem jelen. Ezért a mérkőzés előestéjén így fohászkodtam: add, Istenem, hogy holnap legyen lehetőségem a gólszerzésre, mert így méltóképpen köszönthetném a kisfiamat. Aztán eljött a találkozó hatvanharmadik perce, elém került a labda, kicseleztem egy védőt, majd a kapust is, és az üres kapuba gurítottam. Miközben a világból kiszaladtam volna nagy boldogságomban, csak Mateus járt a fejemben, és a következő pillanatban már úgy tettem, mintha a karomban ringatnám. Mire feleszméltem, Mazinho és Romário is így ünnepelt, és szép sorban csatlakoztak a többiek. Na, tessék, mindjárt könnyezem…

Igaz, hogy az utódok közül Mateus bánik a legjobban a labdával?

Igaz bizony. Nem véletlen, hogy Mateus portugálul azt jelenti: Isten ajándéka. Hatalmas tehetség, a Flamengo ifjúsági csapatában játszik, állítom, még három-négy év, és Európában is megismerik a nevét.

Már most feljegyezném.

Mateus Oliveira, ez virít a dresszén. Már a korosztályos válogatottban is bemutatkozott – tízessel a hátán… Anno én is ilyen mezben kezdtem, ahogy figyeltem a fiamat, lepergett előttem a karrierem, miközben olyan büszke voltam Mateusra, mint még soha. Úgy meghatódtam, mint… Mint most.

A srácnak ezúton is sok sikert kívánunk, de maradjunk a papánál: a Bebeto, Romário csatárkettősnél tud jobbat?

Nem.

Akkor korábbi éktársát vagy magát tartja a brazil labdarúgás legnagyobb alakjának?

Hú, de ravasz! Amúgy jó, hogy engem kérdez, mert egyike vagyok azon keveseknek, akik nem Pelét említik. Minden tiszteletem az övé, azonban az én szememben Mário Zagallo a number one. Minden vele kezdődött, hiszen tagja volt Brazília első világbajnoki címet elérő csapatának, sőt a másodiknak is, majd 1970-ben kapitányként vezette az élre a válogatottat, hogy aztán Amerikában pályaedzőként segítsen minket. Szóval nála többet senki sem tett a selecaóért.

Vehetjük úgy is: neki köszönhető, hogy Brazíliában nem fogadják el a második helyet.

Ugyan, ez nem az ő hibája, hanem a fociőrült népé.

Mifelénk gyakorlatilag semmibe veszik az ezüstérmeseket, kizárólag az elsőket becsülik. Elszomorít, hogy ez a mentalitás már a korosztályos együtteseknél is tetten érhető, holott ha valaki, én aztán tudom, hogy nem lehet mindig nyerni. S a győzelem olykor nem csak a játékosokon múlik.

A franciaországi világbajnokságra céloz?

Arra is.

Ennyi év távlatából elárulhatja: mi történt a párizsi döntőben? Vagy inkább előtte.

Akadt olyan csapattársam, aki azt kiabálta, hogy Ronaldo meg fog halni, olyan rossz állapotban volt. A kezdést megelőzően borzalmas órákat éltünk át, a bolondok házában éreztük magunkat. Mindannyian úgy aggódtunk érte, mintha a testvérünk lenne, nem csoda, hogy képtelenek voltunk a fináléra koncentrálni. Ez természetesen semmit sem von le a franciák érdeméből, aznap legyőztek minket három nullára. Megérdemelték a győzelmet. Annak viszont nagyon örültem, hogy Ronaldót négy év múlva kárpótolta a sors.

Ha újra nekivághatna, mit csinálna másképp?

Mit gondol?

Szerintem semmit.

Húsz perce, hogy találkoztunk, és milyen jól megismert…

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik