Az ügy legpikánsabb vonatkozá sa, hogy ennek a bizonyos DVG Dunaújvárosi Vagyonkezelő Zártkörűen Működő Részvénytársaságnak az a Szabó József – a bennfenteseknek „Dzsoni” – a vezérigazgatója, akinek a nevéhez fűződik a Dunaferr SE kilencvenes évekbeli fénykora.
De hát miről is van szó valójában? A városi szóbeszéd szerint – politikáról…
Amikor a sport a háttérbe szorul…
Tudni kell, hogy Dunaújvárosnak szocialista polgármestere, ugyanakkor jobboldali többségű önkormányzata van, s a városi közgyűlés csütörtöki ülésén kellett volna meghosszabbítani a hónap végén tényleg lejáró üzemeltetői szerződést. Mivel azonban a Fidesz képviselői közül nem mindenki jött el az ülésre, a többség nem érvényesült, a szocialisták nem fogadták el a szerződéstervezetet, azaz április 1-jétől – papíron – valóban nincs működtetői szerződés…
S ha lakat kerül a létesítményekre – a futballstadionra, a jégcsarnokra, a kézilabdacsarnokra, a csónakházra –, akkor annak az edzőkkel együtt mintegy ezer sportember lesz a kárvallottja…
„Nekem nem tisztem az ügy politikai hátterével foglalkozni, én csak azt tudom, hogy ha keddig nem születik megállapodás, akkor nem engedem kinyitni a létesítményeket” – mondja Szabó József. – „Mostanáig ingyen és bérmentve használták a szakosztályok a pályákat, a csarnokokat, ez így természetesen nem mehet tovább. De mielőtt bárki a szememre vetné, hogy korábbi klubvezető létemre mennyire érzéketlen vagyok, mennyire hiányzik belőlem az empátia, gyorsan elárulom: péntek reggel óta szakadatlan telefonkapcsolatban állok az érintettekkel, a jobb- és baloldali döntéshozókkal, mert magam sem tudnám elviselni, ha városunkban ellehetetlenülne az élsport. A kibontakozás esélyét az adja, hogy a város irányítótestülete keddre kezdeményezte a rendkívüli közgyűlés összehívását.”
Eddig az önkormányzat garantálta a pénzt
A történeti előzmények dióhéjban: a Dunaferr Rt. 2001 júniusában megkezdett privatizációs folyamata során a sportklub létesítményei előbb az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. tulajdonába kerültek, majd a város önkormányzata lett a tulajdonos. A város a DVG Zrt.-vel szerződött a sportlétesítmények működtetésére, s ehhez a pénzt is az önkormányzat biztosította – jövő keddig…
A 120 millió forintos felszólítás ijesztő
„Mi is kézhez kaptuk a körlevelet, s ha azt kérdezi, hogy blöffnek gondoljuk-e az abban megfogalmazottakat vagy reális fenyegetésnek, akkor nehéz válaszolnom” – tűnődik el Azari Zsolt, a Dab.extra.hu, a Magyar Kupagyőztes helyi hokicsapat ügyvezetője. – Ami tény: eddig sem volt írásos szerződésünk a jégcsarnok használatára, ha úgy tetszik, a szokásjog – a „dunaferres” időkből datálódó szokásjog – alapján játszottunk és edzettünk a létesítményben – ez idáig ingyen. Roppant hálásak is vagyunk a városnak. Az is nyilvánvaló, hogy valamiféle egyezségre kell jutnunk a bérleti díjat illetően. A hozzánk két hónapja az önkormányzattól küldött felszólítást – amely évi 120 millió forintos tarifát említ – nem vehetjük komolyan. Ennek kifizetése esetén be kellene zárnunk a klubot. Egyvalamit tehetünk: reménykedünk, hogy keddig megállapodás szülessék… Jövő pénteken és szombaton csarnokunkban rendezzük a Magyarország–Lengyelország válogatott mérkőzéseket, én nem fogom azt mondani, hogy ne jöjjenek ki a nézők, mert zárva lesznek a kapuk…” ½