„Nincs tudomásom egyetlen olyan infrastrukturális lemaradásról sem, amely említést érdemel, beleértve az edzéshelyszíneket is” – tudtuk meg pénteken Vajda Lászlótól, a BOCOG sokáig egyedüli külföldi vezetőjétől, a szervezőbizottság szaktanácsadójától pénteken a Régi Sipos Halászkertben. A nemzeti olimpiai bizottságokkal való kapcsolattartást felügyelő szakember fél évvel a pekingi nyári játékok rajtja előtt hangulatos sajtóbeszélgetésen állt a magyar újságírók rendelkezésére.
Az, hogy Peking gőzerővel készül, nyilván nem jelent újdonságot, az viszont friss és érdekes hír, hogy immár 2500 főállású alkalmazottja van a szervezőbizottságnak. Még ennél is hihetetlenebb adat, hogy az önkéntesek száma az olimpia idejére Vajda szerint eléri majd a 75 ezret, miközben korábban Athénban vagy éppen Sydneyben „csak” 45 ezer ember segítette az ötkarikás játékok zavartalan lebonyolítását. Közreműködőben tehát nem lesz hiány, kérdés, hogy a sok gyorstalpaló tanfolyam, amely a külföldiekkel való bánásmód elsajátítását, no meg az angol nyelv megtanulását hivatott elősegíteni, mennyire jár eredménnyel. Egy biztos: a helyiek ráébredtek arra, ha már elvállalták az ötkarikás játékok megrendezését, az kötelezettségekkel is jár. Így például az olimpia idején Kínában nem cenzúrázzák az internetet, és a játékok időtartama alatt elfogadják a nemzetközi jogosítványokat is.
„Nagy várakozás előzi meg az olimpiát. Az idő szorításában a szervezők alapvető filozófiája, hogy itt nincs főpróba: egy dobásuk van, és mindennek sikerülnie kell” – mondta Vajda László, ugyanakkor hozzátette, a már javában zajló tesztversenyek tökéletesen alkalmasak arra, hogy felmérjék, mit kell esetleg másként csinálni. Nos, a visszajelzések eddig egyértelműen pozitívak, a hiányosságok inkább csak technikai jellegűek. Mindeközben az időmérés, illetve a fotózás feltételeit biztosító két cég, az Omega és a Kodak már javában építi rendszereit: nemsokára valamennyi berendezés elkészül, július 8-án megnyitják a sajtóközpontot. Kína fővárosában már most egymást érik az angol nyelvű táblák, amelyek segítik a tájékozódást a 16 milliós metropolisban.
Végül a szmog miatt aggódóknak megnyugtatásul: a házigazdák már eddig több mint hétmilliárd dollárt költöttek a környezetvédelemre!